Leningrad

• Rusko

Ленинград

Attack on Leningrad

Drama / Válečný

Rusko / Velká Británie, 2007, 110 min (SE: 212 min)

Samotní tvůrci si určitě zhodnotí, jak moc naplnili své představy. Já si troufám tvrdit, že zůstali v průměrných vodách, i když mám k dějinám nemalou úctu a leningradská blokáda se nechvalně zapsala do historie coby jedna z nejdelších obranných vojenských operací velkoměsta. Denní dávky chleba se snížily, televizní parametry by tomu však slušely víc. Před patnácti lety bych výsledek zřejmě ocenil víc. Své momenty to má, ale jednou bohatě stačilo.(3.11.2014)

Tak a opäť tu máme tému druhej svetovej vojny-východný front.Leningrad si vybral cestu mierne psychologického filmu. Máte k dispozícii pohlad obyvatelov blokovaného Leningradu, pohlad zahraničnej novinárky ktorá ma sidealizované predstavy,nacistického predáka a nacistického pilota ktorý ma na rukách krv nevinných civilistov. Zrejme rozpočet nepustil že tvorcovia sa vybrali touto cestou a oželeli boje, chceli zrejme na tomto čiernobielom plátne ešte výraznejšie podčiarknuť utrpenie ruského ludu a zároveň ich nezlomnosť a hrdinstvo počas 2 svetovej. Zábery na zbombardovaný Leningrad,mŕtve a zamrznuté telá na uliciach či prehlbujúce sa zúfalstvo Leningradčanov, keď od nariekania postupne prešli na konské mäso a kanibalismus, presne tieto účelové zábery mali podporiť ideu a získať si diváka, žiaľ vsadené medzi nudné a rozťahané chvílky v mrazivom Leningrade stratili na sile. Problémom Leningradu bola vata, bolo jej dosť a bola nepozeratelná, prázdne frázy a dialógy nudili, tiež technická stránka filmu bola biedna(či už bombardovanie ale taktiež aj prestrihy tie vidíte lepšie aj na slovensku). Tiež mi nedá nespomenúť Armin Muellera-Stahla, všimol som si že tento v celku dobrý herec sa(neviem či je to úmyselne) stále objavuje v podobných rolách. Jeho postava je väčšinou taký skrytý záporak bez chrbtovej kosti, proste mám ho už prečítaného a to mi na ňom v Leningrade vadilo. Bola to mierna dilema či dať dve alebo tri napokon som sa rozhodol pre vyššie hodnotenie, možno konštatovať že Leninrad je dôstojnou pamiatkou na tých ktorý padli za svoje ideály a presvedčenia. Nič svetoborné však nečakajte.(7.2.2010)

• Herr_Flick

Událost, která si zajisté zaslouží pozornost. Ale tohle zpracování? Všechno špatně od samého začátku. Postavy i bitvy jsou hodně nepřirozené, bez zřetelu na historickou přesnost. Výbuch bomby nebo letadla (to měly být Bf 109 házející z kokpitů granáty?)... Z toho náletu na autobus a jednu blondýnu se mi dělalo už opravdu zle.(24.9.2011)

Hlad a svinský hlad. To bola Leningradská realita po dobu neuveriteľných 900 dní počas ktorej zomrelo v meste okolo 650 tisíc obyvateľov. Film však mapuje príbeh anglickej novinárky s ruskými koreňmi, ktorá je nešťastnou náhodou prinútená zostať v Leningrade počas jeho blokády a jej úsilie prežiť v dobe, keď sa za konzervu mäsa platilo zlatými šperkami a slepačie vajce stálo životné úspory. Drsné a poučné pre ľudí, ktorí si myslia, že kaviár a bambusové výhonky na raňajky sú samozrejmosť. Je pravda, že súdružka "uvedomelá komunistka" miliciantka mi mierne dvíhala mandle, ovšem tak to v tej dobe naozaj bolo. Dávam tri a pol krajca chleba.(20.10.2009)

• Radiq

Mohlo mě napadnout, že ruskej válečnej film nebude nic moc. Obzvlášť když v něm jsou vyobrazeny ženy jako hlavní hrdinky. A ta jedna navíc tak hrdinsky, jak kdyby rusky žensky byly v druhé světové nepostradatelné a vyrovnaly se ve všem chlapům. Celkově ten příběh stál za hovno (např. každej druhej tenkrát uměl anglicky, aji děcka) a že do toho natáhli několik známejch herců tomu fakt nepomohlo. Jo, musela to být hrůza, žít tak dlouho v obležení, v zimě, bez jídla a základních lidskejch potřeb, ale zasloužilo si to lepší zpracování, než takovouhle sračku. Já jako divák jsem tím vůbec nebyl osloven a bylo mi jedno, že tam pochcípaj. Hlavně jsem se těšil, až chcípne ten nedomrlej šachovej génius.(22.2.2015)

• - Většina německých obrněných vozidel jsou upravené sovětské stroje. V záběrech přepadení autobusu se však objeví i skutečný historický Pz.Kpfw.38(t) československé výroby, které Wehrmacht na východní frontě používal. (p3tris)

• - Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)

• - Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)