Epizody(6)

Třináctiletý Peter Ďuriš (L. Kompaník) nemá štěstí. Vztah jeho rodičů se rozpadá, Peter se pomalu dostává na šikmou plochu, navíc je šikanován dvěma staršími hochy. Zdánlivá naděje, kdy se rodiče před synem kají, slibují nápravu a návrat ke šťastným dobám, rychle pohasne. Peter Duriš definitivně končí v Dětském domově, kde si charismatická a velmi laskavá ředitelka povšimne mladíkova talentu pro vytrvalostní běh. V nadcházejícím atletickém klání Peter reprezentuje právě Dětský domov. Podaří se mu zvítězit? (ČSFD)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 2.11.1985, pôvodný televízny seriál - Výborný seriál o jednom "problémovom" chlapcovi (ĽUBOMÍR KOMPANÍK), ktorý má skrátka smolu na mentorov. (16.5.2009) ()

hygienik

Toto bol asi najzaujímavejší slovenský socialistický seriál pre deti. Detským diagnostickým ústavom sa nám triedna vyhrážala celú základku. Domov dáva aspoň trochu, aj keď prikrášlene, nahliadnuť do tejto inštitúcie známejšej ako polepšovňa. V tomto seriáli je Peter práve v polepšovni a nie v detskom domove, ako sa mylne píše v obsahu aj v tagoch. ()

Krajka

Slovenský seriál z r. 1985 s cieľovou skupinou pre deti a mládež o talentovanom chlapcovi Petrovi žijúceho spočiatku u babky, ktorý, paradoxne, až v detskom domove, si splní svoj veľký atletický sen. Oceňujem jasné morálne posolstvo o viere v dobro problémového chlapca zo strany vychovávateľa v DD (Jozef Kroner, ml.), ktorý si jeho športový talent všimol, podchytil, rozvinul a nezlomil nad problémovým chlapcom palicu. V mojom detstve som sa tešila na každú jednu časť s netrpezlivosťou. Do zvláštnej atmosféry, jednoduchého deja, úvodnej hudby a behu Petra s taškou cez plece som sa zamilovala raz a navždy. Seriál považujem za jeden z najvydarenejších v slovenskej filmovej tvorbe pre deti a mládež. Ľubomír Kompaník sa hereckej úlohy zhostil na výbornú, aj keď sa na hereckú dráhu nevydal. Športové tematika zase nie je každodenná záležitosť filmárov, fanúšikovia športových filmov a seriálov si môžu prísť na svoje. Komu sa páčila Dlhá míľa (skôr pre mládež a dospelých), bude aj tu potešený. Na generáciu dnešných deti a mládeže môže, myslím si (takisto ako Dlhá míľa), pôsobiť výchovne a motivačne. Z tohto pohľadu by som seriál odporučila pokojne ako "povinnú literatúru" pre deti a mládež. ()