Osvětim - Zapomenuté důkazy (TV film)

Auschwitz: The Forgotten Evidence

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 49 min

Lucy Carter

Víceméně souhlas s uživatelem Rex Mundi. To co se dnes zdá lidem jednoznačné a lehko odsouditelné tehdy tak jednoduše nevypadalo. Dokument je určitě hodnotný, ale bylo vidět, že neměli dostatek materiálu, soudě dle ilustračních nudných scén. Přesto se jedná o další zajímavý pohled na tuhle skvrnu dějin a rozhodně doporučuji ke shlédnutí. Je opravdu smutné, že dnes se lidé o takové dokumenty příliš nezajímají a pak skoro ani neví, co se za války dělo.(4.1.2013)

Hodnotit tento dokument je těžká úloha. Téma o kterém mluví tedy Osvětim je fascinující to ano. Vždy vám to vezme dech ať se díváte na cokoli o koncetračních táborech. Ale tento dokument nic nového nepřinesl a ve srovnání s jinýma byl slabý, prázdný. Celou dobu jen hovoří o tom, že spojenci měli fotky Osvětimi a nic s tím neudělali. Nevím no, je to jistě zajimavé, ale nedá se to srovnat s ostatními dokumenty co jsem o Osvětimi viděl.(9.9.2010)

Vlastně ani nevím, co mám k tomuhle napsat. Jsem z toho pořád nějak vedle. Asi jediné, co řeknu, že to je dokonale zpracovaný dokument, který divákům opravdu vytře zrak a donutí je se zamyslet nad tím, co se vlastně skoro nedávno ještě dělo. Dodané fotografie dodaly dokumentu ještě víc na kvalitě. Dávám 5*.(13.11.2010)

Skličující dokument o utrpení lidí v Osvětimi za druhé světové války a zároveň otevírající otázku, proč spojenci nezasáhli proti takovému průmyslovému zabíjení (denně cca 12000 lidí). Přestože již od poloviny roku 1944 spojenci dobře věděli o jaké tábory jde, nevyhodnotili je jako strategické cíle a vlastně omylem, při bombardování chemické továrny IG Farben, došlo k poškození dvou krematorií, což průmyslovou likvidaci významně nepozastavilo a krutá mašinérie jela bez slitování plnou parou vpřed. Domnívám se, že spojenci měli zasáhnout, v té době již došlo k otevření Druhé fronty a Němci již byli ve velké defenzívě. Vězňové v Osvětimi prostě nebyli pro spojence strategický cíl, z lidského pohledu však jde o podobný typ barbarství.(10.3.2009)

V tomto dokumentu se nepoukazuje jen na obrovské utrpení vězňů ve vyhlazovacím táboře Osvětim, ale řeší se tu i palčivá a kontroverzní otázka, zda mohli spojenci udělat něco víc pro ušetření statisíců lidí, kteří zemřeli v Auschwitzu od doby, kdy se objevily nezvratné důkazy o systematickém vyvražďování (letecké snímky tábora, atd.) po jeho osvobození rudou armádou. Silný filmový materiál umocňuje výsledný dojem, jenž silně tíhne k 5 hvězdičkám.(23.7.2017)