Osvětim - Zapomenuté důkazy (TV film)

Auschwitz: The Forgotten Evidence

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 49 min

Lucy Carter

Víceméně souhlas s uživatelem Rex Mundi. To co se dnes zdá lidem jednoznačné a lehko odsouditelné tehdy tak jednoduše nevypadalo. Dokument je určitě hodnotný, ale bylo vidět, že neměli dostatek materiálu, soudě dle ilustračních nudných scén. Přesto se jedná o další zajímavý pohled na tuhle skvrnu dějin a rozhodně doporučuji ke shlédnutí. Je opravdu smutné, že dnes se lidé o takové dokumenty příliš nezajímají a pak skoro ani neví, co se za války dělo.(4.1.2013)

Skličující dokument o utrpení lidí v Osvětimi za druhé světové války a zároveň otevírající otázku, proč spojenci nezasáhli proti takovému průmyslovému zabíjení (denně cca 12000 lidí). Přestože již od poloviny roku 1944 spojenci dobře věděli o jaké tábory jde, nevyhodnotili je jako strategické cíle a vlastně omylem, při bombardování chemické továrny IG Farben, došlo k poškození dvou krematorií, což průmyslovou likvidaci významně nepozastavilo a krutá mašinérie jela bez slitování plnou parou vpřed. Domnívám se, že spojenci měli zasáhnout, v té době již došlo k otevření Druhé fronty a Němci již byli ve velké defenzívě. Vězňové v Osvětimi prostě nebyli pro spojence strategický cíl, z lidského pohledu však jde o podobný typ barbarství.(10.3.2009)

Jednoduše z toho dokumentu jde mráz po zádech, doslova. Ostatně jako asi ze všech podobných dokumentů, které jsou zaměřené na podobné téma. V tomto případě je ale velmi zajímavý pohled na řešení otázky vyhlazovacího tábora z perspektivy vzdušné-spojenecké (pro vysvětlení nezbývá než jen doporučení na samotné shlédnutí dokumentu).(5.11.2012)

Žádné mazání medu kolem úst. Vkusně zpracovaný snímek, který doplní celkem hodně informací. Osvětim jsem navštívil osobně při Exkurzi a i teď z tohoto tábora sálá pochmurná atmosféra. Ze strany Němců se jednalo o hodně radikální kroky a nyní můžeme jen polemizovat zda bylo moudré, že Amerika ač měla útržky informací nezaútočila na tento tábor smrti.(26.4.2011)

Zaujímavý dokument a dala by som mu 5*, ale nemôžem pre jednu vec: že síce dáva priestor úvahám o tom, "čo by bolo keby", ale v konečnom dôsledku aj tak vyslovuje súd ohľadom toho, že "spojenci mali niečo urobiť". Avšak 49 populárno-náučných minút môže byť dosť na to, aby sa predostreli nové fakty a hypotézy, ale rozhodne je to primálo na to, aby sa dal jednoducho vyriešiť a uzavrieť historicko-politický problém takéhoto rozsahu. Čiže je to opäť veľmi zjednodušujúca optika, približujúca sa len priemernému televíznemu publiku. Ono to znie krásne, "mali spraviť toto a tamto, lebo toľko a toľko vedeli"... ale týmto štýlom sa dejiny revidovať nedajú. Takto to proste nefunguje. To by sme mohli začať preberať jednu udalosť po druhej, čo kto spravil a nespravil ako mal... toto koleso sa točí už celé veky a rovnako to funguje aj dnes.(27.3.2011)