Osvětim - Zapomenuté důkazy (TV film)

Auschwitz: The Forgotten Evidence

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 49 min

Lucy Carter

Zaujímavý dokument a dala by som mu 5*, ale nemôžem pre jednu vec: že síce dáva priestor úvahám o tom, "čo by bolo keby", ale v konečnom dôsledku aj tak vyslovuje súd ohľadom toho, že "spojenci mali niečo urobiť". Avšak 49 populárno-náučných minút môže byť dosť na to, aby sa predostreli nové fakty a hypotézy, ale rozhodne je to primálo na to, aby sa dal jednoducho vyriešiť a uzavrieť historicko-politický problém takéhoto rozsahu. Čiže je to opäť veľmi zjednodušujúca optika, približujúca sa len priemernému televíznemu publiku. Ono to znie krásne, "mali spraviť toto a tamto, lebo toľko a toľko vedeli"... ale týmto štýlom sa dejiny revidovať nedajú. Takto to proste nefunguje. To by sme mohli začať preberať jednu udalosť po druhej, čo kto spravil a nespravil ako mal... toto koleso sa točí už celé veky a rovnako to funguje aj dnes.(27.3.2011)

Hodnotit tento dokument je těžká úloha. Téma o kterém mluví tedy Osvětim je fascinující to ano. Vždy vám to vezme dech ať se díváte na cokoli o koncetračních táborech. Ale tento dokument nic nového nepřinesl a ve srovnání s jinýma byl slabý, prázdný. Celou dobu jen hovoří o tom, že spojenci měli fotky Osvětimi a nic s tím neudělali. Nevím no, je to jistě zajimavé, ale nedá se to srovnat s ostatními dokumenty co jsem o Osvětimi viděl.(9.9.2010)

Vlastně ani nevím, co mám k tomuhle napsat. Jsem z toho pořád nějak vedle. Asi jediné, co řeknu, že to je dokonale zpracovaný dokument, který divákům opravdu vytře zrak a donutí je se zamyslet nad tím, co se vlastně skoro nedávno ještě dělo. Dodané fotografie dodaly dokumentu ještě víc na kvalitě. Dávám 5*.(13.11.2010)

Nemůžu si pomoct, ale čekal jsem víc. Fotek, na kterejch dokument stojí, je naprostý minimum a jsou to ty v podstatě nejznámější. Proč Spojenci nebombardovali části tábora (např. Krema II - IV včetně plynových komor - márnic, nebo příjezdové cesty) se můžeme dohadovat. O táboru věděli dost dlouho, zkušenosti s bombardováním měli (ať už s přesným nebo kobercovým - i to by stálo za to, když vezmem v potaz finální součet 1,1 milionu mrtvých) a bohužel ani tady se uspokojivou odpověď nedozvíme (pouze pár zkazek o tom, že by byl problém dolet, případně cesta zpět - to mi argumentačně nestačí, myslím že Poláků ochotných podstoupit sebevražednou misi (podobně jako naši parašutisté) by se našlo v britských sborech dost a dost). 70%(11.11.2011)

Skličující dokument o utrpení lidí v Osvětimi za druhé světové války a zároveň otevírající otázku, proč spojenci nezasáhli proti takovému průmyslovému zabíjení (denně cca 12000 lidí). Přestože již od poloviny roku 1944 spojenci dobře věděli o jaké tábory jde, nevyhodnotili je jako strategické cíle a vlastně omylem, při bombardování chemické továrny IG Farben, došlo k poškození dvou krematorií, což průmyslovou likvidaci významně nepozastavilo a krutá mašinérie jela bez slitování plnou parou vpřed. Domnívám se, že spojenci měli zasáhnout, v té době již došlo k otevření Druhé fronty a Němci již byli ve velké defenzívě. Vězňové v Osvětimi prostě nebyli pro spojence strategický cíl, z lidského pohledu však jde o podobný typ barbarství.(10.3.2009)