Slečna Marplová: Proč nepožádali Evanse? (TV film)

Marple: Why Didn't They Ask Evans?

Agatha Christie: Slečna Marpleová: Prečo nepožiadali Evans?

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2009, 82 min

Knížku Proč nepožádali Evanse? jsem četl hodně dávno, přesto ale byla tak skvělá, že mi něco utkvělo v paměti. A to "něco" se pořád hlásilo o slovo a křičelo: takhle to nebylo... Čekal jsem velké napětí, protože předloha napínavá skutečně byla, ale zde bylo napětí tak nepatrné, že jsem se místy i nudil. A vůbec, celkově to působilo jaksi neuvěřitelně, zmateně a nevlídně. Slečna Marplová tam ve skutečnosti vlastně vůbec neměla co pohledávat a její "narafičení" bylo tak kostrbaté, že to šlo docela dobře poznat, prostě se do tohoto příběhu, kterému vévodí Bobby a Frankie (v knize Sylvia), jednoduše nehodí. Scénář je psaný jako na koleni a nenabízí téměř žádné zábavné místo, natož vtipné. U této adaptace se měli tvůrci obzvláště držet pouze předlohy, protože zatím se nikdy nikomu nepodařilo přepracovat něco tak, aby předčil geniální Agathu. Další snaha, například ta ze strany herců, se pak bohužel vytrácí do vzduchoprázdna. Škoda.(1.12.2009)

• Autogram

Vyšetrovanie začaté ako nevinná detská hra tínedžerov, presun do centra diania ako maximálna vtierka a tam snaha zamútiť vodu aj s priateľmi. Všetko veľmi neprirodzené, spočiatku bez akéhokoľvek posunu vo veci a až v poslednej polhodine sa niečo deje. Nakoniec sa toho udeje až príliš, ale nie veľmi logicky. Za zmienku tu stojí len na takúto kriminálku neobvyklý výskyt pekných dievčat.(7.9.2013)

• elizabeth_ba

Asi už se opakuji, ale z nových dílů s Jane Marplovou mě zatím žádné nadšení nejímá... Ještě ta Kapsa plná žita celkem šla, ale pak se to s pošahaností pachatelů začalo zhoršovat. Je pravda, že při prvním zhlédnutí dílů s Geraldine McEvan jsem také některé nedokoukala (a opravdu mě zaujaly snad jen Nemesis a Zapomenutá vražda). Podle mého zaujetí seriály Sběratelé kostí a Specialisté na vraždy lze usuzovat, že mi pošahaní sérioví vrazi až zas tak nevadí (teda v příbězích samozřejmě, jinak by ta věta vyzněla jako totální krávovina), ale pokud se objevují v Agathiných křížovkářských a složitě spletitých detektivkách, s odpuštěním, mě iritují. Minispoiler! Záptetku tohoto dílu, která v češtině nevyzní tak jako v angličtině jsem samozřejmě znala. Potěšilo mě množství pěkných a příjemných lidí v tomto díle. Co už mě nepotěšilo bylo zpracování a zejména rozuzlení. Zatím poslední dva díly jsou i posledními v mém pomyslném žebříčku hodnocení (psychiatrické kliniky a zařízení pro nápravu trestanců už raději v Agátě nechci). Hvězdička, že by za ty prachy pro sirotčinec? Nebo za ty hezký lidi? Tak asi za oboje, udělila jsem totiž dvě.(3.5.2013)

Způsob, jakým tvůrci do tohoto příběhu zakomponovali slečnu Marplovou je výtečný, ovšem k dobrému výsledku to stejně nevedlo. Problém je opět v přeloze, která je natolik komplikovaná, nepřehledná a naprosto nepravděpodobná, že, převedena do podoby filmu, naprosto ztrácí věrohodnost. Jediný použitelný způsob zpracování dané předlohy je komediální nadsázka, přesně tak, jak látku pojali tvůrci televizního zpracování z roku 1980. Pokud se příběh natočí smrtelně vážně, začíná působit nechtěně komickým dojmem, trochu jako fraška... Celkový dojem: 65%(27.11.2011)

Tento díl byl celou dobu velmi dobrý - parádní tajemná a napínavá atmosféra, herecké kvality, ale ta "postelová" scéna byla strašně divná. Přišlo mi, jak kdyby neodpovídala realitě, všichni se chovali divně. Závěr tomu sice zase dává korunku, ale nenapraví předešlých pár minut. Je to škoda. ... Pan Weasley, jed z rostliny(28.9.2014)