Slečna Marplová: Proč nepožádali Evanse? (TV film)

Marple: Why Didn't They Ask Evans?

Agatha Christie: Slečna Marpleová: Prečo nepožiadali Evans?

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2009, 82 min

• elizabeth_ba

Asi už se opakuji, ale z nových dílů s Jane Marplovou mě zatím žádné nadšení nejímá... Ještě ta Kapsa plná žita celkem šla, ale pak se to s pošahaností pachatelů začalo zhoršovat. Je pravda, že při prvním zhlédnutí dílů s Geraldine McEvan jsem také některé nedokoukala (a opravdu mě zaujaly snad jen Nemesis a Zapomenutá vražda). Podle mého zaujetí seriály Sběratelé kostí a Specialisté na vraždy lze usuzovat, že mi pošahaní sérioví vrazi až zas tak nevadí (teda v příbězích samozřejmě, jinak by ta věta vyzněla jako totální krávovina), ale pokud se objevují v Agathiných křížovkářských a složitě spletitých detektivkách, s odpuštěním, mě iritují. Minispoiler! Záptetku tohoto dílu, která v češtině nevyzní tak jako v angličtině jsem samozřejmě znala. Potěšilo mě množství pěkných a příjemných lidí v tomto díle. Co už mě nepotěšilo bylo zpracování a zejména rozuzlení. Zatím poslední dva díly jsou i posledními v mém pomyslném žebříčku hodnocení (psychiatrické kliniky a zařízení pro nápravu trestanců už raději v Agátě nechci). Hvězdička, že by za ty prachy pro sirotčinec? Nebo za ty hezký lidi? Tak asi za oboje, udělila jsem totiž dvě.(3.5.2013)

• klima777

Julia McKenzie ve mně nevzbuzuje tak nespravedlivě negativní emoce jako Geraldine McEwan. Takže za 3 hvězdy? Ne. přičemž nepopírám nesporné kvality seriálu. Ovšem chybí tu charisma a taky mám raději chlapy (byť Poirot příliš mužnosti nepobral a působí spíše jako starý kocour... jenže v tom to možná právě vězí, je totiž vybaven odzbrojujícím kouzlem osobnosti). Ta stará dáma je sice úžasná a v rámci boje proti ageismu se jedná o výborný počin, ale.. Babo, raď!(26.9.2010)

Knížku Proč nepožádali Evanse? jsem četl hodně dávno, přesto ale byla tak skvělá, že mi něco utkvělo v paměti. A to "něco" se pořád hlásilo o slovo a křičelo: takhle to nebylo... Čekal jsem velké napětí, protože předloha napínavá skutečně byla, ale zde bylo napětí tak nepatrné, že jsem se místy i nudil. A vůbec, celkově to působilo jaksi neuvěřitelně, zmateně a nevlídně. Slečna Marplová tam ve skutečnosti vlastně vůbec neměla co pohledávat a její "narafičení" bylo tak kostrbaté, že to šlo docela dobře poznat, prostě se do tohoto příběhu, kterému vévodí Bobby a Frankie (v knize Sylvia), jednoduše nehodí. Scénář je psaný jako na koleni a nenabízí téměř žádné zábavné místo, natož vtipné. U této adaptace se měli tvůrci obzvláště držet pouze předlohy, protože zatím se nikdy nikomu nepodařilo přepracovat něco tak, aby předčil geniální Agathu. Další snaha, například ta ze strany herců, se pak bohužel vytrácí do vzduchoprázdna. Škoda.(1.12.2009)

Jeden z lepších dílů Slečny Marplové. Julia McKenzie sice není ta nejlepší představitelka hlavní role, Geraldine McEwan byla o třídu výš, ale jinak je tenhle film plnej dobrých brtiských herců (pan Weasley) a docela přiměřené porce napětí. Knížka patří rozhodně k těm nejlepším Agátiným dílům, a o filmu se to dá říct taky. 70%(26.11.2009)

Na slečně Marplové a Poirotovi je IMHO největším tahákem pro publikum starosvětská trochu snobská atmosféra, která je podpořena spíše pomalejším tempem vyprávění a klasickými filmařskými postupy. V tomhle díle to však tvůrci vzali za jiný konec - bohužel. Výrazné barevné stylizování, svižnější střih (naštěstí ne překotný), spousta mladých herců, kamerové cviky, uvolněnější morálka... Není to ono. Co je ovšem horší je to, že výše zmiňované nebylo na tomto díle největší slabinou. Tou byl příběh respektive jeho (ne)uvěřitelnost a naprosté díry v logice a jednání postav. Má se X zamilovat do Y? Není problém. Luskne se prsty a je to. Že k tomu filmaři nedodali příslušnou omáčku všeho, co se muselo stát, aby k tomu došlo? Kušuj, diváku! Rozuzlovací, či spíše vysvětlovací scéna pak byl vyloženě trapas, postavy jednaly naprosto nesmyslně a působilo to jako nechtěná komedie, melodrama, snad až parodie na správnou detektivku. Marplová tahala z rukávu jednu novou informaci za druhou a zadržovala postavy od jejich konání. Připadal jsem si jako ve snu. Zlém snu. Dal bych jednu hvězdičku, ale za 3 pěkné mladé herečky jednu přihodím.*****EDIT 2017: Ó, jak je přízeň či nepřízeň divákova vrtkavá. Po druhém shlédnutí musím názor bezmála otočit, i když na tom, co jsem psal, nemám co měnit. Jen mám dnes jiné chutě a přes všechny zápory se mi tento díl líbil. Vlastně moc. Zvyšuji na 4 kousky.(11.8.2011)