Tenkrát byl Bůh příliš vysoko (TV film)

Dokumentární / Válečný

Česko, 2008, 39+40 min

Viktor Preiss (vyp.)

Z autentických deníků (jeden po pradědečkovi taky doma schováváme) legionářských důstojníků jasně vystupuje pravda o zlu, které mezi našimi vojáky v Rusku způsobili ti zfanatizovaní bolševismem (mj. Jaroslav Hašek), jakož celá ta neuvěřitelná anabáze se jmény, na které by se nemělo zapomenout (Syrový, Gajda, Švec, Medek, Čeček a další). Z pochopitelného důvodu v tomto dokumentu již nemohli vystupovat přímí účastníci, ty poslední žijící se však podařilo zachytit v několika jiných snímcích z počátku 90.let.(28.10.2008)

Vítám každý dokument, který se věnuje 1. světové válce, neboť toto téma se mi zdá docela opomíjené a upozaděné ve stínu 2. světové války a následujících válečných konfliktů. Zde se tvůrci zaměřili na legionáře a jejich osudy, což je historická látka, která se dotýkala celé řady československých rodin.(1.4.2019)

Vzorné ztvárnění zcela zapomenutého legionářského údělu. Na malé ploše v poetické formě se podařilo podat neuvěřitelně velkou porci důležitých historických fakt včetně medailonů předních legionářů, legionářského folklóru i dobových dokumentárních dokladů písemných, obrazových i filmových. Velmi dobře jsou zvládnuty i polohrané dokreslující scény, které dávají plastickou představu o vzhledu našich dobrovolníků i prostředí, v němž se pohybovali. Osobně mne zaujalo líčení generála Mamontova, kterému naše vojska stála za to, aby se naučil česky a postavil své působení - naprosto přesně na základě povšechného studia našich dějin - na husitské tradici. Důsledně dotažen je i domácí aspekt - tj. prostředí, z něhož legionáři vyšli a do kterého se posléze vraceli. Zvolený pohled "zdola" - jen zdánlivě snadný nebo snadnější - podali autoři rovněž v mimořádně vysoké kvalitě. Pokud by takto založená tradice dokumntárních pořadů Česká televize dále pokračovala, mohlo by to znamenat určitý - nanejvýš potěšitelný - obrat v televizní veřejné tvorbě vůbec.(26.10.2008)

Nesmírně zajímavě zpracovaný dokument se spoustou hraných sekvencí, které celkový dojem ještě umocňují. Poskytuje spousty drobných informací o dějích, bojích, konkrétních lidech, motivacích, životě v legiích, tehdejší atmosféře vytvářené tiskem, politicích..., opravdové pochutnání.(27.10.2008)

Jímavě natočené dílo, poutavě vyprávěné a politicky nekorektní. Všichni na ně radši zapoměli i "pantatíček" Masaryk. O bolševicích a zrodu komunismu vypráví velmi poutavě. Každý kdo podporuje, schvaluje či sympatizuje s komunismem by se měl podívat jak tato nenávistná ideologie začínala. Smrt bolševikům!(29.10.2008)