Zmrzlina - věčná vášeň (TV film)

• italský

Gelato: una passione senza tempo

Gelato: An Endless Passion

Dokumentární

Itálie / Německo / Nizozemsko, 2005, 52 min

Susan Gray

I má....(23.6.2013)

• Tominecek

Odkaz pořadu na stránkách tvůrce Stefilm: “Gelato: una passione senza tempo“.(23.12.2009)

Na začátku jsou odhaleny nezbytné ingredience: vejce, mléko, cukr, troška drceného svatojanského chleba (strom rohovník obecný, u nás se prodává jako karob); pak dojde i na kouzla (nižší teploty dosáhneme, když k ledu přidáme sůl!) a suroviny, do kterých bychom potenciální souvislost se zmrzlinou nikdy neřekli (sýr, zelenina, hořčice, no, proč ne), vše je prokládáno exkursy do historie – z hlediska vývoje zmrzliny je nejdůležitějším městem Neapol, ale velkou roli v minulosti sehrála také Vídeň. Naopak záporné úlohy se bez okolků ujala Margaret Thatcherová, jež se podílela na přidávání vzduchu do zmrzliny, dodnes vesele přetrvávajícím nešvaru. Představeny jsou firmy jako Häagen-Dazs (s rádoby dánsky znějícím jménem) nebo u nás neznámá Ben & Jerry's, které už nyní ovšem vlastní dva světoví giganti Unilever a Nestlé. A v poslední řadě je zmíněn i recept samotného Thomase Jeffersona! :)(30.10.2008)