Efekt přihlížejícího (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 56 min

• Isherwood

Neskutečně pozérská intelektuálština, která se s cigaretou v jedné ruce a kamerou v druhé, snaží o hlubokou sondu do současné společnosti a její lhostejnosti k násilí. Hlavní hrdina je pouze arogantní spratek, který s vystupováním ‚sežral jsem všechnu moudrost světa‘ jenom spoluvytváří dojem, že je to všechno „fake“. Minimálně záběry z pražského dopravního podniku ano. Nevadilo by to, kdyby šlo alespoň rozpoznat, kde je to autorský záměr a kde už obyčejné filmařské diletantství, které hodinu pečlivě vytváří demagogii o tom, že jsme národ zbabělců, který se nedokáže postavit proti bezpráví. Jakákoliv absence druhého pohledu či výraznější (sebe)reflexe (ne, ten závěr v hospodě a trapná pointa nakonec to nespraví) je naprosto neomluvitelná. Nemám přehnané filmové cítění, ale dokument mě má něčím obohatit. Tohle pouze do krve urazilo!(31.10.2008)

• Magyar

Neustálé a všudypřítomné podsouvání negativního pocitu nad stavem "současné společnosti" mi už leze krkem. Původ morálky, altruismu (a jejich protikladů) či emocí se datuje minimálně ke křižovatce našeho druhu s ostatními sociálními primáty, ale pořád budou nějací nedomrlí blbečkové hlásat, jak je lidstvo zkažený a jak to s ním jde z kopce (to bude asi nějaká druhová paměť, nebo že by racionalita, jediná to ryze lidská vlastnost?). Protože se autoři nechali vláčet stejnými motivy jako kritizovaný dav, dobrovolně zahodili smysluplnost tohoto dokumentu a já nemám důvod dávat víc než jednu hvězdu (za co vlastně? z vrozený dobroty? :) ).(21.7.2010)

Originální dokument na zajímavé téma, kombinující názory odborníků a lidí, kteří podobnou situaci skutečně zažili se záběry zinscenovaných napadení nicnetušících lidí. To všechno by bylo fajn, kdyby se tvůrci nesnažili dokument ještě víc zatraktivnit příběhem kluka, který v metru náhodně na kameru zachytí napadení a začne se o problematiku víc zajímat. Ten je z velké části trapný a nezáživný, a nebýt celkem zajímavého konce, celý dokument by stáhl ještě hlouběji, což by si rozhodně nezasloužil. 60%(5.11.2009)

• ichtiandr

Suhlas. Tema zaujimava. "Dokument" pozostava z casti, ktora tvori akoze kostru nejakeho pribehu a casti kde sa k problematike vyjadruju odbornici. Hrana cast absolutne mimo, fakt slabota. Nerozumiem vobec na co tam bola. Nestacilo nakrutit fingovane indicenty, reakcie ludi na ne a nejaky ten komentar odbornikov? Zaujali ma fakt iba komentare odbornikov. Tazko ale pozerat dokument, kde so zaujmom pozerate nazory odbornikov a za okamih uz len zhnusene hodnotite absolutne nulove vykony v hranej casti. Pobavila ma len fingovana scena bitky ku koncu, kvoli jej humornemu vyzneniu. Inak fakt slabota. zaver: Napad dobry, spracovanie fakt slabe.(30.10.2008)

• Tanner

Cosi, co by dokázal natočit asi i desetiletý školák lépe, protože by se nesnažil takhle trapně upravovat skutečnost a rádoby zajímavě ji prolínat s fikcí (ještě mizerně natočenou), lze imho jen těžko nazvat dokumentem. Myslím, že téma je natolik zajímavé samo o sobě a skutečně závažné, že by si zaslouželo o něco důstojnější zpracování, které by dalo více prostoru k souvislým projevům lidem, kteří k tomu mají skutečně co říci. Zde jim ho bylo dopřáno málo. Právě kvůli názorům odborníků (i když zkreslených a vytržených z jejich výkladu) jsem u toho vydržel celou dobu. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale opravdu mě zajímá více, co si o tématu myslí prof. Sokol, než to, jak o něm debatují fiktivní dokumentaristé v hospodě. A jen tak mimochodem - zajímalo by mě, kolik z nich se skutečně ocitlo v nějaké situaci, které inscenují (pokud vůbec). Ono odsoudit ostatní je snadné, ale je třeba si zamést před vlastním prahem. Toto mi přišlo tak trošku jako pomyslné plivnutí do tváře lidem, kteří skutečně svůj život za druhé nasadili a někdy položili. Shrnuto: téma opravdu zajímavé, ale když hodnotím provedení, nemůžu více.(30.10.2008)