Efekt přihlížejícího (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 56 min

• Isherwood

Neskutečně pozérská intelektuálština, která se s cigaretou v jedné ruce a kamerou v druhé, snaží o hlubokou sondu do současné společnosti a její lhostejnosti k násilí. Hlavní hrdina je pouze arogantní spratek, který s vystupováním ‚sežral jsem všechnu moudrost světa‘ jenom spoluvytváří dojem, že je to všechno „fake“. Minimálně záběry z pražského dopravního podniku ano. Nevadilo by to, kdyby šlo alespoň rozpoznat, kde je to autorský záměr a kde už obyčejné filmařské diletantství, které hodinu pečlivě vytváří demagogii o tom, že jsme národ zbabělců, který se nedokáže postavit proti bezpráví. Jakákoliv absence druhého pohledu či výraznější (sebe)reflexe (ne, ten závěr v hospodě a trapná pointa nakonec to nespraví) je naprosto neomluvitelná. Nemám přehnané filmové cítění, ale dokument mě má něčím obohatit. Tohle pouze do krve urazilo!(31.10.2008)

• P/\/EL

mám rád experimenty a něco málo je tam zajmavý, ale jinak je to peklo.....nedá se to....je fajn, když se někdo snaží dokument obohatit...ale tady jaksi někdo dostal až příliš volnou ruku................hraný konflikty sou dobrej nápad (ale teda zas až tak originální to neni, napadlo mě to taky, jinak spousta filmařů a umělců s tim pracovala už pradávno..), ale zabitej šílenym zpracováním.....zaměrně..megaamatérský chvílema............nedá se na to koukat, soustředit, odníst si něco..............jinak....jasně....lidi sou lhostejný...ledasco sem zažil...................někdy teda pomoc vo hubu..............jinak těch hrdinů..nebo lidí, co někam zavolaj, poskytnou první pomoc atd. atd. těch je strašně málo (záleží na různejch okolnostech..), je to hlavně asi určitě otázka myšlení..někdo to v sobě fakt má, dokáže zareagovat pohotově...ale zase jako bránit někoho, když si ho podává přesila........................he...ono někdy....právě....že sou i bandičky, používaj různý triky....dělaj, že chtěj pomoct, poradit....chce to bejt obezřetnej........no, určitě má každej druhej nějaký zajmavý zkušenosti.......Češi sou třeba docela udavači :), policii volaj...ale policii to trvá :) no...atd...atd.....tralalá(28.6.2011)

• Tanner

Cosi, co by dokázal natočit asi i desetiletý školák lépe, protože by se nesnažil takhle trapně upravovat skutečnost a rádoby zajímavě ji prolínat s fikcí (ještě mizerně natočenou), lze imho jen těžko nazvat dokumentem. Myslím, že téma je natolik zajímavé samo o sobě a skutečně závažné, že by si zaslouželo o něco důstojnější zpracování, které by dalo více prostoru k souvislým projevům lidem, kteří k tomu mají skutečně co říci. Zde jim ho bylo dopřáno málo. Právě kvůli názorům odborníků (i když zkreslených a vytržených z jejich výkladu) jsem u toho vydržel celou dobu. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale opravdu mě zajímá více, co si o tématu myslí prof. Sokol, než to, jak o něm debatují fiktivní dokumentaristé v hospodě. A jen tak mimochodem - zajímalo by mě, kolik z nich se skutečně ocitlo v nějaké situaci, které inscenují (pokud vůbec). Ono odsoudit ostatní je snadné, ale je třeba si zamést před vlastním prahem. Toto mi přišlo tak trošku jako pomyslné plivnutí do tváře lidem, kteří skutečně svůj život za druhé nasadili a někdy položili. Shrnuto: téma opravdu zajímavé, ale když hodnotím provedení, nemůžu více.(30.10.2008)

• Marze

To jsem nevěděl, že má každý právo si vyžádat kamerový záznam, na kterém je natočen. Téma bezpečnosti v jakémkoli městě je pro mě velmi důležité, protože možnosti obrany jsou omezené. Potěšilo mě , že v dokumentu jsou komentáře filosofa Jana Sokola. Hrané scénky se mi zdály trapné, ukřičené a agresivní. Herecké výkony hrozné. Amatérské roztřesená kamera má zřejmě navodit pocit autentičnosti. Za deset let od natočení dokumentu se situace změnila. Bývala ministrině Válková mi říkala, že po EU se toulá milion běženců, kteří byli buď vyhoštěni, nebo vůbec nebyli zaregistrováni (kteří mají dle mého názoru nahradil vymírající obyvatelstvo Evropy). Proto se snažím do západních měst nejezdit. Nejzajímavější jsou výpovědi svědků svých špatných zážitků ve třicáté minuté. Dle mého názoru pomoci oběti mohou jen lidé, kteří mají výcvik v bojových umění a jsou navíc ozbrojeni. Když proti mě půjde v tramvaji útočník s nožem, mohu ho podle legislativy napadnout první, protože se mi nechce čekat až zaútočí? A nebude každý z 23 svědků říkat něco jiného, jak zaznělo v dokumentu? Moje zkušenost je pozitivní. Nedávno jsem ve večerní pražské tramvaji viděl, jak na zadní plošině dal jeden malý bezdomovec druhému pěstí tak silně , že ten upadl na zem do bezvědomí a druhý mu zuřivě na zemi kopal do hlavy, která lítala jak hadrový maňásek. A tři silní chlapy ho okamžitě zpacifikovali a zavolali Polici.(4.10.2019)

• Dan9K

Opravdu nám chtěl ten chlapec s kamerou a dívka Gábina namluvit, že jejich rozhovory mezi sebou a vlastně kýmkoliv dalším jsou autentické? To snad ani neměli v plánu, protože při sledování jejich kreací aby se člověk hanbou propadnul. Být dokument složen jen z poznatků (snad) odborníků, měl by vysokou úroveň, neboť fenomén, jímž se zabývá, je velmi podstatný. Ona rádobyhumorná, zbytečná a zcela nezvládnutá "hraná" složka strhává dokument jen těsně nad hranici odpadu. Závěrečná snová pasáž se supermanem je už pak jen pro otrlé.(31.7.2009)