Absolutní moc

Absolute Power

Absolútna moc

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1997, 121 min

Tak jako třeba v Gran Torinu, i tady se převážná část filmu točí jen a pouze kolem Clinta samotného a ostatním postavám se nedává tolik prostoru, kolik by si "přáli"...schválně neříkám "potřebovali". Protože nějakým zvláštním způsobem mi to u Clintových filmů nevadí, on totiž umí a jeho obličej nenudí. A i přes zdejší slabší hodnocení se mi film neskutečně líbil od začátku až do konce. Gene Hackman a Ed Harris už byl pro mě takový bonus.(11.12.2011)

Gene Hackman jako chladnokrevný prezident, Ed Harris jakožto charizmatický detektiv, Clint Eastwood pro změnu nepolapitelný zloděj profesionál a Scott Glenn a Dennis Haysbert jsou elitní agenti tajné služby. Brilantní casting, o tom žádná. I ten děj se dá přežít, pokud pomineme jistá zjednodušení některých faktů a omezení se jen na výčet těchto jmen, protože Eastwood jakožto režisér nebral v potaz prakticky vůbec žádné vedlejší charaktery a když, tak to nedopadlo vůbec dobře (najatý sniper). Akce je minimum, nicméně Clint dokáže natočit napínavou scénu a i když jich tady není mnoho a celek se nese v lehce nevýrazném až televizním stylu, herecký ansámbl je tak kvalitní, že se nelze dívat na hodinky příliš často.(1.6.2007)

Zajímavý krimi-thriller z prostředí vysoké politiky. Už jsem ho kdysi před léty viděl, ale pamatoval jsem si jen úvodní scénu za zrcadlem. Kromě Clinta se mi tu hodně líbil Ed Harris v roli sympatického detektiva. Taková perlička: jako fanouškovi seriálu 24 mi přišlo vtipné, že president Palmer si tu vystřihnul roli presidentova bodyguarda a párkrát se tu mihla i paní Palmerová :-)(28.7.2010)

Sice horší, ale pořád dost dobrý předchůdce Million dolar baby a Gran torino s hlavním hrdinou s občas až pohádkovými schopnostmi (Jestli se přes zabezpečení domu dostane jenom 5 lidí na světě, tak bych do něj nelez 3* za sebou. Nahradit řidiče prezidentova nejlepšího kamaráda je sice "nejdrsnější" způsob, ale radši bych si domluvil schůzku.)(2.6.2010)

Obehrané schéma „viděl, co neměl“ zaujalo léta páně 1997 také věhlasného Clinta Eastwooda, který v té době sice neměl zmáknutou režii tak jako v posledních letech, ale (i přes nesporné výtky) docela chutná i dnes. Tentokrát přestárlý zloděj velkého formátu nepočítal s tím, že se stane ze šmíráckého úkrytu svědkem i jednoho mordu. Střílí členové ochranky, všechno ztropil samotný prezident Spojených států. Tak trochu fantazijní příběh tahá do průměrných čísel právě režisér a ústřední herec Eastwood. Jak moc je bezradný při ústřední natahované scéně á la pár facek a pokus o znásilnění od opilého sadistického prezidenta, o to víc je jistější v následujících desítkách minut. Jen ten scénář!! Ten lecčemu dává korunu a nejednou se ocitá až na hranici nechtěné parodie. Pořád jsem ale cítil jakousi staromilskou atmosféru a snahu alespoň někdy diváka překvapit, takže ty tři hvězdy nechám!!(9.7.2013)

• Clint Eastwood

• - Whitneyovo setkání s detektivem Frankem se odehrálo v kavárně Corcoran Gallery of Art, kousek od Bílého domu. (ClintEastwood)

• - Jako Sullivanovo sídlo, ve kterém se odehrává část děje, posloužila dívčí škola Maryvale nedaleko Baltimoru. (ClintEastwood)

• - Luther Whitney (Clint Eastwood) nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)