Absolutní moc

Absolute Power

Absolútna moc

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1997, 121 min

I po druhém zhlédnutí nechám čtyři hvězdičky, ač to není taková pecka. Začátek je poněkud delší, možná zbytečně protahovaný a vůbec celý ten film je přitažený za vlasy. Mnohdy jsou navíc záběry o pár vteřin delší, než by měly být. Jinak herecky je to standard, Eastwood i Harris hrají dobře, Hackman i přes méně prostoru je opět vynikající záporák. Není to taková pecka jako Nesmiřitelní, přesto určitě stojí za vidění. Navíc Hackmanův dabing se nepovedl, ale to už je jen náš lokální problém! I přes občasné zaváhání a klopýtnutí je to pořád poctivá eastwoodovka. Pro mě za 70%.(29.9.2008)

• anais

Z počátku má film tempo, postupem času se však víc a víc projevuje prostoduchost scénáře. Zápletka o tom, jak je americký president ve styku jen se třemi lidmi (2 gorily a jakásy mluvčí), nemusí řešit žádné státnické záležitosti...místo toho dělá pro televizi proslovy o mrtvých manželkách kamarádů a každý večer si užívá na nějakém večírku v Bílém domě. Takhle to jako úplný nesmyl možná nevypadá, ale věřte, že slyšet ten příběh z úst postav prostřednictvím jejich patetických, papírem šustících promluv, tomu na uvěřitelnosti nepřidá. Za pozornostost však určitě stojí obsazení, kde asi nejlépe funguje jiskření mezi Eastwoodem a Harrisem. Hackman tu spíš sekunduje. Rozhodně je to jeden z největších Eastwoodových režijních přestřelů, i když problém je tu spíš ve scénáři, který sází na osvědčená (v tomto případě spíš provařená) klišé. To Eastwoodovy coby režisérovi se tu povedlo pár pěkných scén - třeba ta se dvěma snipery (jen kdyby nebyl tak stupidně zakončená - kdy se jen Clint převlékl do té uniformy?) Zprvu je to solidní thriller, který se však změní ve slátaninu a abdikuje na snahu napnout diváka...(11.12.2004)

Tenhle film je zvláštní i na samotnou tehdejší Eastwoodovu filmografii. Na druhou stranu to ale může být první vlaštovka jeho pozdějších silně oduševnělých a jaksi vnitřně vyspělých filmů. V tom filmu se toho moc neděje, prvních čtyřicet minut uplyne strašně rychle a ve své podstatě je až zarážející, jak z takto jednoduché zápletky dokáže film udržet pozornost celé dvě hodiny - aniž by v něm Clint dal někomu přes hubu :-). Zdejší nízké hodnocení bych si vysvětloval asi tím, že tohle není film na jedno podívání, když jsem ho viděl poprvé, taky mě moc nebral, ale teď na podruhé mě docela dostal. Ed Harris je skvělý, Gene Hackman odporný (nikdy jsem toho herce neměl rád) a konečně mi byla příjemná Laura Linney, která vůbec není špatná herečka ale má v sobě něco, co mě nutí držet si od ní odstup. Tady to (ještě?) nemá.(20.2.2011)

Dovolím si prezentovať svoj názor,že Eastwood je omnoho lepsí režisér neš herec.Tento film sa vsak akosi vymyká jeho štandardným rezisérskym kvalitám,a to bohužiaľ v negatívnom zmysle slova.Napriek tomu obstojne pozerateľné hlavne vďaka G.Hackmanovi a Judy Davis.Ed Harris ma sklamal,totálne mu chýba zvyčajný herecký temperament a dokonca aj sexapeal.Film by podľa mňa dopadol oveľa lepšie,keby Eastwood neobsadil do hlavnej úlohy sám seba,ale nejakého iného dedula.(13.3.2012)

Poriadne našlapaný eastwoodovský thriller, ktorý aj napriek svojmu pomalému tempu nestráca ani sekundu napätia. Veľmi zručne natočené i zahrané, Clint začína byť lepší za kamerou ako pred ňou. Politický thriller v menšom meradle a možno práve preto viac zaberala táto šablóna. A ja som veľmi rád, že patrím k menšine, ktorá na tento film nedá dopustiť, pretoža ma nesmierne milo prekvapil. 80%.(12.5.2006)

• Dennis Haysbert

• - Když Seth Frank (Ed Harris) rozebírá zločin s Lutherem Whitneym (Clint Eastwood), ptá se, proč zloděj, který musel být na loupež připraven, páčil dveře do sejfu, když vedle na stolku ležel ovladač. Tam sice opravdu původně ležel, ale Luther ho před odchodem zahodil do sejfu a zabouchl. (alambert)

• - V úvodu filmu si jedna z postav pozve do bytu prezidenta, který jí roztrhá šaty. V dalším záběru jsou však šaty v pořádku. (CrownThomas)

• - Luther Whitney (Clint Eastwood) nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)