Za ranních červánků (TV film)

Drama / Historický

Československo, 1970, 74 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

Mistrný Radovan Lukavský, v nejlepší formě.(30.12.2009)

Obrana jazyka českého v idealizovaném podání abbé Dobrovského. Ale proč ne, naivní je to tak akorát, aby to nezačalo nudit a sem tam se dokonce objeví vydařený vtip. Navíc, tato televizní inscenace byla natočena ve stejné době jako legendární seriál o F. L. Věkovi, z něhož ostatně otevřeně cituje (!). Plejáda vynikajících českých herců v hlavních i vedlejších rolích opět dokazuje, jak výjimečnou uměleckou generací tito dnes již namnoze zvěčnělí velikáni české Thálie byli.(5.4.2017)

Klasický historický televízny film o akomsi mne neznámom učencovi, ktorý sa nosí ako šľachtic, ale rád počúva obyčajných ľudí a oroduje za nich. Všetko v pozadí českého národného obrodenia, do ktorého tvorcovia dokázali vsadiť aj ideologický základ - iba obyčajný človek pochopí obyčajných ľudí, iba obyčajní ľudia môžu dokázať prerod (rozumej triednu revolúciu). Stopáž príjemná, škoda iba, že sa príbeh väčšinou týka svatby zamilovanej dvojice. Na televízne spracovanie bohaté obsadenie, z ktorého samozrejme vytŕča Lukavský ako protagonista hl. role.(16.9.2017)

Velice zajímavý film. Někomu může vadit jeho filozofično, ale já to beru spíš jako jeho přednost. Radovan Lukavský tradičně velmi dobrý herecký výkon. Dobou a atmosférou snímek dost připomíná seriál F. L. Věk.(28.12.2016)