Duch doby: Dodatek

Režie:

Peter Joseph

Scénář:

Peter Joseph

Volné pokračování prvního Zeitgeistu, ve kterém se tvůrci již nesnaží nikoho o ničem přesvědčovat, ale pouze chtějí tímto filmem informovat co nejširší veřejnost. Zeitgeist: Addendum předvádí, že náš současný životní styl založený na penězích je jen velký podvod na celé lidstvo, v další části rozebírá vykořisťování a ovládání zemí mezinárodními korporacemi a celý film vyusťuje předložením návrhů na zlepšení života, společnosti a světa obecně. (wader)

Specs

Hlášky: vypravěč: - "V roce 2007 dostalo Ministerstvo obrany 161,8 miliard dolarů na takzvanou globální válku proti terorizmu. Podle Národního proti-teroristického centra bylo v roce 2007 na celém světě zabito asi 2000 lidí při údajných teroristických útocích. Z nich bylo asi 70 Američanů. Když vezmeme toto číslo jako průměr, což je velmi velkorysé, je zajímavé podotknout, že ročně na arašídové alergie zemře 2x víc lidí, něž při teroristických útocích. Dnes je největším zabijákem Američanů kornatění srdečních cév. Toto onemocnění zabije každoročně 450 tisíc lidí v USA. V roce 2007 vláda vyhradila na výzkum této choroby asi 3 miliardy dolarů. Znamená to, že v roce 2007 vláda USA utratila 54x víc na prevenci terorizmu, než na prevenci nemoci, která ročně zabije 6600x víc lidí než samotný terorizmus." & vypravěč: - "Prošli jsme od alchymie k chemii, od geocentrického vesmíru k heliocentrickému, od představy, že za nemoci mohou démoni, k moderní medicíně. Tento rozvoj nejeví žádné známky toho, že by měl skončit. A je to toto uvědomění, které nás spojuje a vede na cestě k pokroku. Statická empirická znalost neexistuje, pozornost spíše musíme věnovat podstatě vývoje všech systémů. Znamená to, že musíme být neustále otevřeni novým informacím, i když tyto informace ohrožují naši víru v tradiční věci, a tím i naši identitu. Bohužel, dnešní společnost si to neuvědomuje a tradiční instituce pokračují v paralyzování pokroku a snaze zachovat zastaralé sociální systémy. Zároveň populace trpí strachem ze změny. Protože je zvyklá udržovat statické identity, zpochybnění systému hodnot nějaké osoby obvykle vyústí do urážek a obav, protože nemít pravdu je dnes mylně považováno za neúspěch. Přitom by prokázání omylu mělo být oslavováno. Pozvedává to totiž někoho na novou úroveň porozumění." & vypravěč: - "Ve skutečnosti neexistuje nic takového jako chytrý člověk, protože je pouze otázkou času, než budou jeho názory aktualizované a pozměněné. A tato tendence slepě se držet svého systému hodnot, chránit jej před možnými změnami, není nic jiného než forma intelektuálního materialismu. Peněžní systém tento materialismus zachovává nejen svými institucemi, ale i prostřednictvím nespočetného množství lidí, kteří byli vychovaní k slepému a bezmyšlenkovitému udržování těchto struktur. Tím se stali samozvanými strážci statusu quo. Ovcemi, které již nepotřebují ovčáckého psa, aby je usměrňoval. Kontrolují jeden druhého, a vytlačují ty, kteří vystoupí z řady. Tato tendence odmítání změny a udržování stávajících institucí kvůli zachování identity, pohodlí, moci a zisku je zcela neudržitelná. Bude pouze produkovat ještě větší nerovnováhu, fragmentaci, deformaci a neustálé směřování k destrukci." & John Perkins: - "Skutečně musíme vzít v úvahu věci jako celek, protože na této planetě to není pouze o lidech, ale o přežití jako celku. Víme, že nemůžeme žít bez rostlin a zvířat, bez 4 přírodních živlů. A tedy, kdy to už začneme brát v úvahu? To je to, co se musí podařit. Úspěch závisí na tom, jak dobře dokážeme spolupracovat se vším okolo nás. … Je třeba se starat o celé Společenství, jinak budou vážné problémy. Nyní se musíme na celý svět dívat jako na jedno společenství. A všichni musíme dbát o sebe navzájem. A není to jen společenství lidí. Je to společenství rostlin, zvířat, živlů. Toto skutečně potřebujeme pochopit. A to nám také přinese radost a potěšení. To je to, co dnes chybí v našich životech. Můžeme to nazvat duchovností, ale podstatným faktem je, že radost přichází ze žití ve spojení s okolím. To je náš božský duch. To je ta naše stránka, která to opravdu cítí. Můžete ho cítit hluboko v sobě. Je to úžasný, kouzelný pocit. Víte, kdy to přijde. A nedají vám to peníze, ale spojení s okolím." () (méně) (více)

NinonL

Druhý díl je jiný, ale o nic horší, než první. Všechno je to jen o penězích a najdeš je všude, kam se podíváš. Za každým svinstvem, za každou manipulací, za každou lží, kterými tě denně krmí média i politici. A je jen na tobě, zda to chceš vidět nebo si radši v pohodlí obýváku otevřeš pytlík chemických chipsů. ()

wellar

Davam tomu o 2 hviezdy viac ako Zeitgeist I... To preto, lebo som ocenil ako sa nas uz nesnazia za kazdu cenu SOKOVAT svojimi neuveritelnymi objavami z pofidernych zdrojov. Je pekne ako sa snazia prinutit k rozmyslaniu lenivych americanov. Samozrejme ze v hlbsej podstate maju pravdu s celym pohladom na system sveta. ( dlhy, ropa atd atd ) Ale ved to predsa vieme aj bez nanosu teatralnosti a patosu s akym nam do cele predostieraju. A druhu polovicu, ktora prinasa ,,kvazi ,,riesenie netreba velmi komentovat. Kto uz by sa snazil zlepsit svet ked sam vie ze nebude zat vysledky prace? Taki sme . Ja vidim nadej niekde inde a nie v projekte VENUS :) (ale cestovat 6400 kmh vo vakuovej tube krizom cez ocean by som chcel ) ()

Rozjimatel

4,5  Lepšie ako 1. diel. Zaznieva tu množstvo silných myšlienok, ktoré človeku otvárajú oči, alebo minimálne ho nútia hlboko sa zamyslieť. Viaceré veci z dokumentu som už dávno nejak tak podvedome cítil. Iste, mnohé z toho je značne idealistické, napr. osobne neverím, že by ľudstvo v dohľadnej dobe dospelo do podobne pokročilého štádia, ako to bolo prezentované vo filme. Na to sú mnohí ľudia príliš obmedzení. ()

draggo

Perfektní pokračování. Zeitgeist: Addendum je rozhodně jinak pojatý než první díl. V první půlce dokončuje poselství první části - ukazuje zvrácenost celého peněžního systému. Popravdě řečeno jsem z toho skutečně zděšen, jykým způsobem celý finanční systém funguje. Stejně tak jsem si uvědomil, jak jsem byl hloupý když jsem se nechával manipulovat pohádkami o zlých teroristech, zlých komunistech v Jižní Americe apod. Další část již neodhaluje zvrácenosti, ale nabízí řešení. Po pravdě řečeno mi Project Venus jako ideální řešení nepřijde, ale rozhodně je lepším než současný systém. Pokud by jsme se všichni drželi rad uvedených na konci, také by to tu vypadalo lépe. Ale bohužel, lidstvo je zkažené, a tak je pro většinu z nás příjemnější odmítnout Zeitgeist jako lež a žít dál v nevědomosti. Lež je tak příjemná... ale stále je to jen lež. 95% a 5* ()