Matador

• USA The Matador
všechny plakáty

Matador vypráví příběh o snaze Davida "El Fandi" Fandily stát se nejlepším toreadorem na světě. Srdceryvné prohry i oslnivé úspěchy rámují El Fandiho putování po Španělsku a Latinské Americe, během nichž se nesmazatelně zapsal do historie býčích zápasů. (Filmbox)

ostravak30

Dokument z divokého Španělska, navíc svázaného asi nejdiskutovanější a nejkritizovanější tradicí světa, mě opravdu zaujal. Divák má možnost se o ní dozvědět víc, o zákulisí, ale také o myšlenkách těch, kteří jdou téměř na smrt, a je jedno, zda jí vstříc nebo ji dát. Jsem moc spokojený, že se film nevyhnul ani právě té nejkontroverznější otázce. Jde o týrání a zbytečné, kruté zabíjení zvířat nebo spíš o tradici, která je v srdci Španělů navždy zakořeněná? Hlavní hrdina odpovídá i na tyto otázky, ale musím říct, že mě jeho odpovědi neuspokojily. Možná je to i jeho mládím. Škoda jen, že snímek nebyl delší a trochu víc nešel do hloubky. Koho ale tyto zápasy zajímají a věděl o nich málo nebo vůbec nic, je do problému přeci jen, byť zhruba z poloviny, vpraven. ()