Váhám mezi 3-4 hvězdičkami... Film z vězeňského prostředí o proměně jednoho člověka mě vlastně ničím nepřekvapil. Příliš jsem nechápala počáteční zaťatost a z mého hlediska bezdůvodnou zuřivost hlavního hrdiny, jeho divný vztah k matce. Zmoudření vlivem vztahu k ptákům se událo příliš skokově (byť v reálu uběhly celé roky), všechno mi to přišlo příliš idealizované a nevěrohodně, zkratkovitě podané (navzdory dlouhé stopáži). Na druhou stranu jsem se nenudila, snímek je relativně příjemně koukatelný, punc skutečného příběhu není na škodu... nicméně ve srovnání s jinými filmy, kterým jsem udělila 4*, mě tenhle zas tolik nezaujal, stopáž je zbytečně dlouhá a zpracování mi úplně nesedlo... Takže zas takové dilema to není: na čtyři puntíky to prostě nestačí, ne v dnešní době. 68%(13.8.2009)

• Houdini

Oscar 4 nominace: Herec HR - Burt Lancaster, Herec VR - Telly Savalas, Herečka VR - Thelma Ritter, Kamera ČB. . . . Zlatý Lev - výběr(11.3.2004)

Úžasné, co dokáže lidská vůle dokázat i v nelidských podmínkách. Místo, co by shnil nečinností ve vězení, si Stroud v žaláři postupně vybudoval významné postavení , o jaké by stála většina svobodných občanů mimo zdi věznice. A díky získanému vzdělání a tím i kapky moudrosti také postupně mění svůj vztah k okolí. Bravurní výkon Burta Lancastera. Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=2510(17.2.2009)

Mam rád filmy z prostředí vězení a taky už pěknejch pár let pěstuju okrasný ptáky, takže na tenhle film jsem byl hodně zvědavej. Navíc Robert Franklin Stroud mě svym osudem doslova fascinuje. O svejch oblíbenejch zebřičkách a chůvičkách jsem nastudoval všechno možný i nemožný a stejně jsou pro mě ty ptáčci naprosto záhadný a nevypočitatelný. Kdybych si o Stroudovi něco nepřečet, asi bych si myslel, že ten film je pohádka z vězení ve stylu třeba Zelený míle, kde měl vězeň ochočenou myš. Sice to bylo asi poněkud idealizovaný, ale v jádru pravdivej příběh. Takže jsem se dozvěděl něco o velice zajímavym člověku (aspoň teda pro mě), viděl jsem v akci ochočený kanárky a vrabce, což mě velice překvapilo, že se takový malý ptáci daj takhle vycvičit a ještě jsem viděl Kojaka se zbytkama vlasů :-) 85%(13.3.2010)

Skvelá sfilmovanie skutočného príbehu muža, ktorý našiel vykúpenie z tvrdého väzenského života a zo svojich prehreškov v štúdiu vtáctva. Pozoruhodný a nesporne zaujímavý osud človeka, z ktorého veda dokázala urobiť iného človeka. Miestami dojemné, ale prevažne napínavé a priam dobrodružné sledovanie zmien väzenského systému, kde sa postupom času prakticky stále menil pohľad na väzenského génia. Skvelá réžia a neúnavne skvelí herci v autenticky takmer dokonalej biografii. 85%.(7.12.2008)

Tohle měl být oskarový film.(4.1.2017)

"Viete ako kedysi volali Alcatraz?...Vtáčí ostrov..." Vždy je nejaké filmové prekvapenie v zálohe. Filmy z väzenského prostredia sú lákavé a Lancaster bol v tých časoch veľká hviezda. Rok výroby 1962 napovedal, že film by mal byť vo farbe, ale nie je. Tá čiernobiela mu však pristala ešte viac. Film sa nikam nenáhli, rozpráva zaujímavý príbeh v príjemnom tempe a v istom momente sa sám seba pýtam. "Ako to, že som ten film neobjavil skôr?" . Výborne zrežírované, všetky postavy sú výborne obsadené i zahrané. Pri prvom vyliahnutí kanárika som ani nedýchal. Vzťah matky a syna bol jednou z niekoľkých dejových liniek, ale malo to tie správne emócie. Je úžasné, čo tento človek dokázal. Otázka je čo všetko mohol dokázať keby sa k nemu zachovali inak. Je to jeden z mála filmov, ktorý popri skvelom filmovom zážitku rozdáva životné múdra na všetky strany a človek sa často zamyslí. Určite jeden z najlepších filmov na tému väzenie a rozhodne stojí za to ho vidieť. Videné na STV2 s titulkami. 90%.(5.1.2017)

Krásný příklad člověka, který byl sám, opuštěný, zavržený, poněvadž nikdy nesešel z cesty své svobody..!(22.12.2012)

Skvělá studie o smyslu a významu vězeňství zabalená do tak zajímavého příběhu, že člověk ani nepostřehne, že se jedná o studii. Je spousta filmů, kde mi Burt Lancaster vadí, ale zde mu role sedla, jako by krejčí přemýšlel nad každým stehem, pro koho šije. Nakolik je tento údajně pravdivý příběh skutečně pravdivý nevím, ale tak, jak se odehrává v Ptáčníku z Alcatrazu, je ve své kategorii možná nepřekonatelný.(12.6.2010)

Minimalisticky natočený komorní příběh plující na vlně významného režijního umění a nesoucí v sobě tolik předností, že ho lze bez nadsázky porovnávat s kterýmkoliv dílem s vězeňskou tématikou. Každá minuta v tomto filmu je maximálně využita, čili o poutavost tu skutečně není nouze. Burt Lancaster zde znovu potvrdil své mimořádné herecké schopnosti, díky čemuž se naskýtá skvělá příležitost sledovat měnící se charakter jeho postavy. Zprvu se divák seznamuje se vznětlivým a vzpurným vrahem, aby se s sním v závěru rozloučil jako s nesmírně vzdělaným vyrovnaným člověkem, který nalezl smysl života ve chvíli, kdy zachránil život mláděti vrabce. Během těchto sekvencí je divákovi servírováno určité poselství, hezká řádka životních hodnot, včetně oddanosti a seberealizace. Bernsteinův hudební podkres je znamenitý, i přesto, že hudba zde představuje nepříliš výrazný doplněk. Finální (historicky přesná) vzpoura v Alcatrazu je pestrým akčním dobarvením tohoto skvělého dramatu. Poctivý snímek, jehož nesporné kvality zaručují odolnost vůči zubu času. 85%(6.4.2013)

Rozmáchlé životopisné drama s fantastickým Burtem Lancasterem, které se na první pohled tváří jako klasický mnohokrát viděný vězeňský film ale přejde do dramatu o muži, který je připraven o svobodu a později možná i o rozum. Rozmáchlé, zajímavé ale hodně ukecané a zbytečně dlouhé.(3.6.2011)

Sledujeme patos nebo je to sebekritika? - "Máte úplnou pravdu, obdivuju vás, že jste to vyslovil!"___Další smutná ukázka, kterak české dabingové studio Bear dokáže totálně zmršit dobrý film, v originále to musí mít úplně jinej náboj. Libor Terš = 18 rolí... (to opravdu nemůžou obětovat pár stovek pro několik lidí, kteří jim tam štěknou jednu dvě věty?). Zabte ho už někdo, ať se netrápí. Grrrr.(30.10.2008)

Ako zabiť nekonečný čas vo väzení a zároveň sa ľudsky rehabilitovať"? Bob Stroud našiel recept počas prechádzky na väzenskom dvore za hustého lejaku. Čo je to rehabilitácia nám perfektne vysvetlí a stavte sa, že je to niečo iné, ako si myslia dozorcovia a vedenie. Dôležitou súčasťou jeho života boli ženy, mal značnú charizmu a výrazne mu dopomohli s prenášaním jeho myšlienok na verejnosť. Zároveň boli aj jeho prekliatím. Stroud dokázal spoza mreží pretvárať veci vonku a myslím to inak, ako to robia Černák a spol v súčasnosti. Frankenheimer vie, že sa môže spoľahnúť na trio Lancaster, Malden a Salavas a že mu stačí ich iba sledovať a dodať celku vďaka čb farbe oldschool nádych.(5.1.2017)

Takový Shawshank Light, řekla bych. Film o naději, které se člověk nemá vzdávat ani v době, kdy mu osud nebo lidé, co mají nad ním moc, nepřejí. Film o přerodu nenapravitelného zločince v citlivého a moudrého muže mě v žádném ohledu nezklamal.(19.6.2010)

"Vycvičil v samovazbě vrabce." Celý příběh "Ptačího doktora" je tak originální, že téměř nemůžu uvěřit, že se opravdu stal. Samouk, který se s pouze základním vzděláním stal expertem v několika vědních disciplínách, autor příručky o ptačích chorobách. Robert Stroud rozhodně musel být inteligentní a zajímavý člověk. Stopáž je předlouhá, ale já se nenudila ani vteřinu, Burt Lancaster zahrál na jedničku.(28.5.2010)

Čo vie robiť človek v base, keď má toľko voľného času, že akékoľvek hobby je lepšie, ako zízať na stenu, z čoho by sa zbláznil... Robert Stroud prežil vo všelijakých väzniciach viac času ako na SLOBODE, to sú dekády a dekády strávených hodín, dní, mesiacov, rokov , keď mať akú takú chuť pre niečo žiť, býva takmer nemožné... Všetko sa zmení jedného dňa pri hromoch a bleskoch, keď spadne zo stromu malý VRABEC, a od tohoto momentu sa začne oň starať a býva to tak, že začínaš od piky a potom sa, ak chceš vypracuješ tak VYSOKO, že sa staneš rešpektovaným odborníkom, t.j ornitológ, že Ace Ventura, zvierací detektív by mal veľkú radosť, keď by videl, čo Robert po týchto intenzívnych rokoch zmákol, študoval, vzdelával sa, pracoval na tom, aby bol borec vo svojom obore, a veru, že bol... Som v tzv. nemom úžase s vynikajúceho výkonu BURTA LANCASTERA, kde vás fascinuje ako sa fantasticky ponoril do svojej úlohy, pričom tento väzeň neplánuje zdrhnúť, vziať nohy na plecia, chce len bojovať pre svoj zápal, koníček, ktorému venuje veľmi veľa času, ale vedenie mu strpčuje podmienky, ale aj so základným vzdelaním dokáže človek na sebe zapracovať a zamyslieť sa, čo by dokázal, keď by bol VONKU...? Ťažko takto povedať, vôbec netuším, kam by ho nohy zavliekli, ale osud to chcel zrejme presne takto, nič sa nedeje náhodne, všetko je vopred napísané... Opäť bravúrna réžia Johna Frankenheimera, kamera je väčšinou u Johna excelentná a majstrovská, a je tomu tak i v tomto prípade, herecké výkony sú nadštandardné, samotná dĺžka filmu až tak nebije do očí, možno by sa patrilo strihať, fascinuje ma to, že film ako celok vôbec nenudí, a pritom sa odohráva v cele Roberta Strouda, kde na mále priestoru sa dejú obdivuhodné zázraky... Nedávam plné hodnotenie len preto, že ubrať zo 20 minút by neuškodilo i napriek tomu sa jedná o vynikajúci zážitok, pričom zabudnite na klasiky typu: Útek z Alcatrazu, alebo Vykúpenie z väznice ShawShank...(6.8.2015)

Možná první černobílý film, který jsem doopravdy vnímal, určitě první film vůbec, co mne ještě jako malého chlapce uvedl v úžas a probudil ve mne nadšení ve stříbrné plátno. Znovu jsem ho viděl až po nějakých deseti letech, a seděl jsem stejně koncernovaně jako tehdy. Brilantní řemeslnost filmu a silný příběh zajistily tomuto filmu nesmrtelnost - a jistě ne jen pro mne.(24.3.2008)

Burt Lancaster je tvrdej jak vězeňskej chleba nebo penis mukla při návštěvě milenky, přesto tráví čas chováním malých ptáčků. Trochu dlouhej, ale výborně zahranej a bez zbytečnýho sentimentu natočenej pravdivej příběh. Bez velký akce, s obří dávkou chlapáctví.(4.1.2011)

• danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Burt Lancaster, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Telly Savalas(13.1.2009)

Ted nevím kdo je větší borec, jestli Stroud nebo Lancaster.(28.10.2011)

Skvelý film o vytrvalosti, láske a ľudske genialite! Úžasný a predovšetkým inšpiratívny príbeh, na rozdiel od iných životopisných filmov pri tomto 147minútovom filme uletí čas raz-dva.(22.7.2012)

<< předchozí 1 2 3