poster

Vrať se, Sábinko

 • český

  Come Back, Little Sheba

 • USA

  Come Back, Little Sheba

Drama

USA, 1952, 99 min

Komentáře uživatelů k filmu (15)

 • Houdini

  Oscar 1 : Herečka HR - Shirley Booth + 2 nominace: Herečka VR - Terry Moore, Střih . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(7.4.2004)

 • Aky
  *****

  Skvěle trasformovaná divadelní hra do filmové podoby. Lancaster byl v té době krásný mužský, ale co zde předváděla Shirley Booth, bylo na dva Oscary. Film je po více než padesáti letech stále současný. Kdyby se totožně natočil dnes, nebude mu opět, co vytknout. Režie je profesionální, herci ani v té době nepřehrávají, černo bílá verze mu sluší - barva by, podle mé představivosti, jen uškodila.(7.11.2009)

 • misterz
  ****

  Niekedy stačí tak málo, aby sa človek zase raz ocitol na začiatku a všetka snaha tak vyšla navnivoč. Napríklad keď sa do domu k abstinujúcemu alkoholikovi nakvartíruje sexy podnájomnička, pre ktorú je život gombička. No kto by pri nej neomladol, však?... Je tu badať, že ide o transformáciu divadelnej hry na plátno, no režisér sa s tým popasoval veľmi dobre, pričom tento ako sa vraví "kuchynský realizmus" pretavený do klasickej komornej melodrámy, si ma získal takmer okamžite. Veľkou mierou sa o to pričinili fantastické herecké výkony, hlavne Shirley Booth bola skvelá - neskutočne prirodzená a uhrančivá, aj keď možno niekedy so svojim chovaním trocha liezla na nervy. Ale to bolo zámerom, takže nefrflem. Burt Lancaster hral v tomto prípade len druhé husle (nemyslel som si, že to niekedy zažijem). Netvrdím, chybičky by sa našli, hlavne čo sa týka obsahovej stránky - miestami ako keby trochu nedomyslené a tiež by som bol radšej, keby sa celý problém rozobral hlbšie a s postavou Burta Lancastera sa viac pohrali. Takto to prišlo náhle, a náhle to potom aj odišlo, preto ma to po emotívnej stránke zasiahlo len priemerne. Celkovo ale spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100(21.7.2017)

 • honajz
  **

  Sociální drama Daniela Manna z roku 1952 z amerického maloměsta, kde spolu žije stárnoucí manželský pár bez dětí. Muž (Burt Lancaster) je vyléčený alkoholik, ale i když je již v pořádku, jejich dům chátrá, nemají pro koho žít. Pak přijmou do podnájmu mladou studentku, s níž prožívají její úspěchy i neúspěchy, muž však začne opět pít. Po nové léčbě se vrací zpět ke své ženě, která trpělivě čekala. Oslava rodinného života.(13.4.2016)

 • Dale
  ****

  Abstinujúci alkoholik a fľaša whisky v jeho kuchyni, od začiatku bolo jasné, ako to skončí, no ja som čakal ešte nejaký dramatický moment spojený so študentkou Mariou. Prišlo mi to také nedotiahnuté, aký zmysel potom mala jej postava pre celý film? Keby tam bola len ako príčina na otvorenie fľašky, tak to nebolo príliš vierohodné. Ale skvelé herecké výkony hlavnej trojice tento banálny príbeh držali nad vodou.(9.4.2012)

 • jondzavid
  **

  Lancasterova postava mala na tú fľašku nárok už na začiatku filmu - Shirley Booth a Oscar to asi nepoberiem (a to išla v tom roku proti Crawfordke a Daviske) - u mňa to jej neustále krafanie vzbudzovalo vražedné chúťky a sympatie a katarzia pri tom prepálenom podaní išli do hája - pri každom daddy ma chytal amok - ostatné postavy o nič lepšie (panna, ktorá nevie, čo chce a Lancasterov tichošlápok takisto na facku, dokým si nelogne). Jediná rozumná postava susedka, ktorá to vystihne s "myslela som, že ste o ničom" na adresu hlavnej hrdinky.(1.1.2015)

 • Damiel
  ****

  Film ocení asi především pamětníci nebo milovníci „staré dobré filmařiny“. Jde o slušně natočené drama (podle divadelní hry Williama Ingeho), které plyne zvolna jako řeka na dolním toku, ale v žádném případě není nudné. Btw, česky se to jmenuje VRAŤ SE, SÁBINKO.(4.11.2005)

 • Wiliem
  ***

  Jistě se jedná o nadčasové dílo, přesto jsem čekal asi mnohem více, takhle mi to nepřišlo příliš poutavé. Silné tři hvězdičky. 70%(4.10.2008)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 1953 - Čestné uznanie poroty(27.2.2012)

 • danecek24
  ****

  10. Zlatý Glóbus za rok 1952 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Shirley Booth + nominace (1) - Nejlepší film (drama)(20.1.2009)

 • zette
  ****

  Pribeh je predem nalajnovany a bez vetsich zvratu dojde az do konce. Uz, kdyby pro nic, tak kvuli hereckemu vykonu Shirley Booth, ktera podala uzasny vykon stoji za to film videt. I ostatni herci jsou vyborni v tomto minimalistickem dramatu. Pro milovniky filmu 50.-tych let povinnost!(17.2.2013)

 • Mirokukii
  ****

  Na svou dobu asi hodně odvážné. Totálně opilý manžel útočící s nožem, na svou zoufalou ženu. Prostoru se dostává i frajírkovi, kterému jde na krásné studentce jen o to jediné. Strasti manželského páru bojujícího den co den s vlastní minulostí a alkoholem. Pomalé tempo, hustá atmosféra, černobílý obraz a hlavně skvělé herecké výkony dodávají snímku patřičnou sklíčenost a ponurost. Jen ta Marie se něják vytratila.(27.1.2014)

 • Cassandra
  ****

  Staré filmy většinou hodnotí jejich fanoušci, lidé, kteří jim věnují čas a mají je rádi, a proto jsou ta procenta někdy až příliš vysoká. I já mám staré filmy ráda, ale častokrát mě už zklamaly, a tak k nim přistupuji nejen s očekáváním, ale i mírným despektem. Tento film je však prostě dobrý, protože má nadčasový scénář. Chápu, že se každému nemusí líbit v zásadě jednoduchoučký děj, jenž popisuje, jak do života jednoho postaršího páru zasáhne mladá nájemnice, ale jeho chytrost a hlavně uvěřitelnost je zkrátka výborná. (Dále možné spoilery). Shirley Booth hraje ženu, která je tak trochu zklamaná svým současným životem a neustále mluví a mluví o minulých časech, věčně rozpitvává jak nepodstatné detaily, tak třeba i manželovu chorobu a rodinná traumata, a nevidí, jak tím obtěžuje partnera a v podstatě každého, kdo před její litanií včas neuteče. Oscara si plně zasloužila, protože tato postava mohla být hrozně nesympatická, ale ona své Lole kromě té strašlivé upovídanosti vdechla i touhu starat se o druhé a schopnost přestát i zlé časy. Burt Lancaster je trochu v jejím stínu, ovšem i on se v závěru dočkal svých velkých scén - alkoholického výstupu a rozhovoru s manželkou, kdy ji ke svému překvapení uslyší vyprávět něco trošku jiného než obvykle. Nakonec dokáže ocenit skutečnost, že i když se možná její chování maličko změní, v jádru zůstane stále táž. 90 %(20.2.2008)

 • yamk5
  *****

  Opäť klasika konca 40. a začiatok 50. rokov, dráma, dva hlavní herci, poväčšine manželia, narušení vonkajším elementom, riešiaci problémy alkoholom. Famózny výkon Shirley B.(18.10.2011)

 • brumbrum
  ***

  Celkom dobre, ale hodne ponure, az dusne, smutne, tazive - a podstatne domotane, hlavne tym ozranom slabosskym. Ma super zenu, no ale chlasta, ohrozuje ju, ide na abkuru, zalubi sa do podnajomnicky (hodne veselej, par dni pred sobasom sa muchli s debilnym sportovcvom) a zasa chlasta. Jeho dojemne stratena a milujuca zena stale hlada strateneho psika, odtial nazov filmu - a nema na svete nic, len toho padleho ozralu, ktoreho hlavny ciel je, sa uz neozrat, ale jeden nikdy nevie, kedy zasa vezme kudlu na zenu. Dobri herci, dobre spravene - ale velmi nejasna vypovedna hodnota, iba ak "lidi, neslopte", takze davam len 3*.(14.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace