Vrať se, Sábinko

James Wong Howe

Franz Waxman

Hal B. Wallis

Scénografie:

Hal Pereira, Sam Comer (set dekoratér)

Kostýmy:

Edith Head

Celkom dobre, ale hodne ponure, az dusne, smutne, tazive - a podstatne domotane, hlavne tym ozranom slabosskym. Ma super zenu, no ale chlasta, ohrozuje ju, ide na abkuru, zalubi sa do podnajomnicky (hodne veselej, par dni pred sobasom sa muchli s debilnym sportovcvom) a zasa chlasta. Jeho dojemne stratena a milujuca zena stale hlada strateneho psika, odtial nazov filmu - a nema na svete nic, len toho padleho ozralu, ktoreho hlavny ciel je, sa uz neozrat, ale jeden nikdy nevie, kedy zasa vezme kudlu na zenu. Dobri herci, dobre spravene - ale velmi nejasna vypovedna hodnota, iba ak "lidi, neslopte", takze davam len 3*.(14.1.2014)

Niekedy stačí tak málo, aby sa človek zase raz ocitol na začiatku a všetka snaha tak vyšla navnivoč. Napríklad keď sa do domu k abstinujúcemu alkoholikovi nakvartíruje sexy podnájomnička, pre ktorú je život gombička. No kto by pri nej neomladol, však?... Je tu badať, že ide o transformáciu divadelnej hry na plátno, no režisér sa s tým popasoval veľmi dobre, pričom tento ako sa vraví "kuchynský realizmus" pretavený do klasickej komornej melodrámy, si ma získal takmer okamžite. Veľkou mierou sa o to pričinili fantastické herecké výkony, hlavne Shirley Booth bola skvelá - neskutočne prirodzená a uhrančivá, aj keď možno niekedy so svojim chovaním trocha liezla na nervy. Ale to bolo zámerom, takže nefrflem. Burt Lancaster hral v tomto prípade len druhé husle (nemyslel som si, že to niekedy zažijem). Netvrdím, chybičky by sa našli, hlavne čo sa týka obsahovej stránky - miestami ako keby trochu nedomyslené a tiež by som bol radšej, keby sa celý problém rozobral hlbšie a s postavou Burta Lancastera sa viac pohrali. Takto to prišlo náhle, a náhle to potom aj odišlo, preto ma to po emotívnej stránke zasiahlo len priemerne. Celkovo ale spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100(21.7.2017)

Na svou dobu asi hodně odvážné. Totálně opilý manžel útočící s nožem, na svou zoufalou ženu. Prostoru se dostává i frajírkovi, kterému jde na krásné studentce jen o to jediné. Strasti manželského páru bojujícího den co den s vlastní minulostí a alkoholem. Pomalé tempo, hustá atmosféra, černobílý obraz a hlavně skvělé herecké výkony dodávají snímku patřičnou sklíčenost a ponurost. Jen ta Marie se něják vytratila.(27.1.2014)

Abstinujúci alkoholik a fľaša whisky v jeho kuchyni, od začiatku bolo jasné, ako to skončí, no ja som čakal ešte nejaký dramatický moment spojený so študentkou Mariou. Prišlo mi to také nedotiahnuté, aký zmysel potom mala jej postava pre celý film? Keby tam bola len ako príčina na otvorenie fľašky, tak to nebolo príliš vierohodné. Ale skvelé herecké výkony hlavnej trojice tento banálny príbeh držali nad vodou.(9.4.2012)

Staré filmy většinou hodnotí jejich fanoušci, lidé, kteří jim věnují čas a mají je rádi, a proto jsou ta procenta někdy až příliš vysoká. I já mám staré filmy ráda, ale častokrát mě už zklamaly, a tak k nim přistupuji nejen s očekáváním, ale i mírným despektem. Tento film je však prostě dobrý, protože má nadčasový scénář. Chápu, že se každému nemusí líbit v zásadě jednoduchoučký děj, jenž popisuje, jak do života jednoho postaršího páru zasáhne mladá nájemnice, ale jeho chytrost a hlavně uvěřitelnost je zkrátka výborná. (Dále možné spoilery). Shirley Booth hraje ženu, která je tak trochu zklamaná svým současným životem a neustále mluví a mluví o minulých časech, věčně rozpitvává jak nepodstatné detaily, tak třeba i manželovu chorobu a rodinná traumata, a nevidí, jak tím obtěžuje partnera a v podstatě každého, kdo před její litanií včas neuteče. Oscara si plně zasloužila, protože tato postava mohla být hrozně nesympatická, ale ona své Lole kromě té strašlivé upovídanosti vdechla i touhu starat se o druhé a schopnost přestát i zlé časy. Burt Lancaster je trochu v jejím stínu, ovšem i on se v závěru dočkal svých velkých scén - alkoholického výstupu a rozhovoru s manželkou, kdy ji ke svému překvapení uslyší vyprávět něco trošku jiného než obvykle. Nakonec dokáže ocenit skutečnost, že i když se možná její chování maličko změní, v jádru zůstane stále táž. 90 %(20.2.2008)

• - Shirley Booth v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Robert Fuller v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)