Vrať se, Sábinko

• Česko Come Back, Little Sheba (více)

Fascinující příběh unaveného manželského páru, který v troskách své minulosti nachází zbytky naděje, vychází z klasické divadelní hry Williama Inge. Shirley Booth tu podává oscarový výkon v roli Loly Delaneyové, zanedbané a upovídané hospodyně, jejíž život po boku momentálně abstinujícího manžela Doca (Burt Lancaster) je nudný, prázdný a neměnný. Věci se ovšem dramaticky změní ve chvíli, kdy dvojice přijme půvabnou podnájemnici, studentku Marii (Terry Moore) a ta se pro Delaneyovy postupně stává dcerou, kterou nikdy neměli. Když si ale Marie najde neurvalého přítele, Doc propadá návalům žárlivosti a znovu musí čelit pokušení v podobě alkoholu. Nezapomenutelný film, mrazící životní pravdou a citovou intenzitou, získal také oscarovou nominaci za nejlepší střih. (oficiální text distributora)

Cassandra

Staré filmy většinou hodnotí jejich fanoušci, lidé, kteří jim věnují čas a mají je rádi, a proto jsou ta procenta někdy až příliš vysoká. I já mám staré filmy ráda, ale častokrát mě už zklamaly, a tak k nim přistupuji nejen s očekáváním, ale i mírným despektem. Tento film je však prostě dobrý, protože má nadčasový scénář. Chápu, že se každému nemusí líbit v zásadě jednoduchoučký děj, jenž popisuje, jak do života jednoho postaršího páru zasáhne mladá nájemnice, ale jeho chytrost a hlavně uvěřitelnost je zkrátka výborná. (Dále možné spoilery). Shirley Booth hraje ženu, která je tak trochu zklamaná svým současným životem a neustále mluví a mluví o minulých časech, věčně rozpitvává jak nepodstatné detaily, tak třeba i manželovu chorobu a rodinná traumata, a nevidí, jak tím obtěžuje partnera a v podstatě každého, kdo před její litanií včas neuteče. Oscara si plně zasloužila, protože tato postava mohla být hrozně nesympatická, ale ona své Lole kromě té strašlivé upovídanosti vdechla i touhu starat se o druhé a schopnost přestát i zlé časy. Burt Lancaster je trochu v jejím stínu, ovšem i on se v závěru dočkal svých velkých scén - alkoholického výstupu a rozhovoru s manželkou, kdy ji ke svému překvapení uslyší vyprávět něco trošku jiného než obvykle. Nakonec dokáže ocenit skutečnost, že i když se možná její chování maličko změní, v jádru zůstane stále táž. 90 % ()

Flego

Abstinujúci alkoholik. Ukecaná manželka. Ich manželstvo je nudné a prázdne. Zvrat nastáva príchodom podnájomníčky, ktorú si obaja obľúbia. Sfilmovaná divadelná dráma je plná výčitiek, žiarlivosti ale i citu a vzájomnej lásky. Burt Lancaster je v charakterovej úlohe výborný, ale neznáma Shirley Both excelentná. Za svoju postavu pobrala právom všetky významné ceny. ()

Mirokukii

Na svou dobu asi hodně odvážné. Totálně opilý manžel útočící s nožem, na svou zoufalou ženu. Prostoru se dostává i frajírkovi, kterému jde na krásné studentce jen o to jediné. Strasti manželského páru bojujícího den co den s vlastní minulostí a alkoholem. Pomalé tempo, hustá atmosféra, černobílý obraz a hlavně skvělé herecké výkony dodávají snímku patřičnou sklíčenost a ponurost. Jen ta Marie se něják vytratila. ()

Klajnik

Taky by mě to táhlo ke flašce kořalky, kdybych skončil s takovou ukafranou a vnucující se bábou, která nemá žádné zájmy (ani vlastní dítě) a proto furt prudí všechny kolem svými banalitami a vzpomíná na nějakýho debilního pejska, který se před půl rokem zaběhl. Není jiné možnosti, než na ni vzít kudlu, což postava Burta Lancastera taky udělá a já po vzoru Amerického Gangstera říkám: “My man”. Škoda jen, že scénář během první hodiny více nerozpracuje a neprokreslí manželovo utrpení v kontextu soužití se ženou, vůči níž cítí averzi. Právě on je nejzajímavější postavou filmu - postavou, z níž vzejde katarze a jedinou postavou, na níž jsem schopen se citově napojit, protože zrovna tak nesnáším takové slepičí báby. Samozřejmě mu lze vyčíst, že si ji neměl brát a neměl se snažit s ní zůstat, když s ní nechce být, ale scénář znázorní jakousi jeho rugidní prudérnost a zbytečnou spořádanost. Když už ho v mládí svedla, vyspal se s ní a udělal si s ní dítě, které však nepřežilo, tak si ji vzít (dle své morálky) musel. Upekl si to na sebe sám, ano, ale přesto jsem schopen soucítit pouze s ním, což je dáno mým “subjektivním naladěním”. Reálně je to kvalitní vztahové drama, které nutí k zamyšlení, ale já si ho moc neužil, protože manželova perspektiva je upozaděna, nejvíc času trávíme pozorováním jeho otravné manželky (herecký výkon Shirley Booth je ovšem skvělý), kterou v závěru bohužel nezamorduje, což bych považoval za divácky uspokojivé a odměňující za to, že jsem to s těmi postavami vůbec vydržel. ____Zábavnost: 1/5, Vyprávění: 3/5, Styl: 2/5____ (Co se vztahových sond týká, přirovnal bych to spíše k frustrující Tramvaji do stanice Touha než třeba k zábavnější Kdo se bojí Virginie Woolfové?) ()

jondzavid

Lancasterova postava mala na tú fľašku nárok už na začiatku filmu - Shirley Booth a Oscar to asi nepoberiem (a to išla v tom roku proti Crawfordke a Daviske) - u mňa to jej neustále krafanie vzbudzovalo vražedné chúťky a sympatie a katarzia pri tom prepálenom podaní išli do hája - pri každom daddy ma chytal amok - ostatné postavy o nič lepšie (panna, ktorá nevie, čo chce a Lancasterov tichošlápok takisto na facku, dokým si nelogne). Jediná rozumná postava susedka, ktorá to vystihne s "myslela som, že ste o ničom" na adresu hlavnej hrdinky. ()

• Robert Fuller v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Shirley Booth v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)