Reklama

Reklama

Vrať se, Sábinko

  • Česko Come Back, Little Sheba (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Fascinující příběh unaveného manželského páru, který v troskách své minulosti nachází zbytky naděje, vychází z klasické divadelní hry Williama Inge. Shirley Booth tu podává oscarový výkon v roli Loly Delaneyové, zanedbané a upovídané hospodyně, jejíž život po boku momentálně abstinujícího manžela Doca (Burt Lancaster) je nudný, prázdný a neměnný. Věci se ovšem dramaticky změní ve chvíli, kdy dvojice přijme půvabnou podnájemnici, studentku Marii (Terry Moore) a ta se pro Delaneyovy postupně stává dcerou, kterou nikdy neměli. Když si ale Marie najde neurvalého přítele, Doc propadá návalům žárlivosti a znovu musí čelit pokušení v podobě alkoholu. Nezapomenutelný film, mrazící životní pravdou a citovou intenzitou, získal také oscarovou nominaci za nejlepší střih. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

jondzavid 

všechny recenze uživatele

Lancasterova postava mala na tú fľašku nárok už na začiatku filmu - Shirley Booth a Oscar to asi nepoberiem (a to išla v tom roku proti Crawfordke a Daviske) - u mňa to jej neustále krafanie vzbudzovalo vražedné chúťky a sympatie a katarzia pri tom prepálenom podaní išli do hája - pri každom daddy ma chytal amok - ostatné postavy o nič lepšie (panna, ktorá nevie, čo chce a Lancasterov tichošlápok takisto na facku, dokým si nelogne). Jediná rozumná postava susedka, ktorá to vystihne s "myslela som, že ste o ničom" na adresu hlavnej hrdinky. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Abstinujúci alkoholik a fľaša whisky v jeho kuchyni, od začiatku bolo jasné, ako to skončí, no ja som čakal ešte nejaký dramatický moment spojený so študentkou Mariou. Prišlo mi to také nedotiahnuté, aký zmysel potom mala jej postava pre celý film? Keby tam bola len ako príčina na otvorenie fľašky, tak to nebolo príliš vierohodné. Ale skvelé herecké výkony hlavnej trojice tento banálny príbeh držali nad vodou. ()

Reklama

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu asi hodně odvážné. Totálně opilý manžel útočící s nožem, na svou zoufalou ženu. Prostoru se dostává i frajírkovi, kterému jde na krásné studentce jen o to jediné. Strasti manželského páru bojujícího den co den s vlastní minulostí a alkoholem. Pomalé tempo, hustá atmosféra, černobílý obraz a hlavně skvělé herecké výkony dodávají snímku patřičnou sklíčenost a ponurost. Jen ta Marie se něják vytratila. ()

Cassandra 

všechny recenze uživatele

Staré filmy většinou hodnotí jejich fanoušci, lidé, kteří jim věnují čas a mají je rádi, a proto jsou ta procenta někdy až příliš vysoká. I já mám staré filmy ráda, ale častokrát mě už zklamaly, a tak k nim přistupuji nejen s očekáváním, ale i mírným despektem. Tento film je však prostě dobrý, protože má nadčasový scénář. Chápu, že se každému nemusí líbit v zásadě jednoduchoučký děj, jenž popisuje, jak do života jednoho postaršího páru zasáhne mladá nájemnice, ale jeho chytrost a hlavně uvěřitelnost je zkrátka výborná. (Dále možné spoilery). Shirley Booth hraje ženu, která je tak trochu zklamaná svým současným životem a neustále mluví a mluví o minulých časech, věčně rozpitvává jak nepodstatné detaily, tak třeba i manželovu chorobu a rodinná traumata, a nevidí, jak tím obtěžuje partnera a v podstatě každého, kdo před její litanií včas neuteče. Oscara si plně zasloužila, protože tato postava mohla být hrozně nesympatická, ale ona své Lole kromě té strašlivé upovídanosti vdechla i touhu starat se o druhé a schopnost přestát i zlé časy. Burt Lancaster je trochu v jejím stínu, ovšem i on se v závěru dočkal svých velkých scén - alkoholického výstupu a rozhovoru s manželkou, kdy ji ke svému překvapení uslyší vyprávět něco trošku jiného než obvykle. Nakonec dokáže ocenit skutečnost, že i když se možná její chování maličko změní, v jádru zůstane stále táž. 90 % ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Niekedy stačí tak málo, aby sa človek zase raz ocitol na začiatku a všetka snaha tak vyšla navnivoč. Napríklad keď sa do domu k abstinujúcemu alkoholikovi nakvartíruje sexy podnájomnička, pre ktorú je život gombička. No kto by pri nej neomladol, však?... Je tu badať, že ide o transformáciu divadelnej hry na plátno, no režisér sa s tým popasoval veľmi dobre, pričom tento ako sa vraví "kuchynský realizmus" pretavený do klasickej komornej melodrámy, si ma získal takmer okamžite. Veľkou mierou sa o to pričinili fantastické herecké výkony, hlavne Shirley Booth bola skvelá - neskutočne prirodzená a uhrančivá, aj keď možno niekedy so svojim chovaním trocha liezla na nervy. Ale to bolo zámerom, takže nefrflem. Burt Lancaster hral v tomto prípade len druhé husle (nemyslel som si, že to niekedy zažijem). Netvrdím, chybičky by sa našli, hlavne čo sa týka obsahovej stránky - miestami ako keby trochu nedomyslené a tiež by som bol radšej, keby sa celý problém rozobral hlbšie a s postavou Burta Lancastera sa viac pohrali. Takto to prišlo náhle, a náhle to potom aj odišlo, preto ma to po emotívnej stránke zasiahlo len priemerne. Celkovo ale spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Shirley Booth v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)
  • Robert Fuller v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama