V Los Angeles situovaný snímek Křížem krážem rozvíjí na příběhu zhoubné osudové lásky plném komplotů režisérovo oblíbené téma posedlosti. Jejím objektem je krásná femme fatale, která po roce odloučení znovu zkříží cestu bývalému manželovi, jenž se kvůli ní zaplete do loupežného přepadení s fatálními následky. Kromě v té době již hvězdného Burta Lancastera mohou všímaví diváci v epizodní roli rozpoznat tehdy začínajícího Tonyho Curtise. (Noir Film Festival)

Padme_Anakin

Hlavní postava v podání charismatického Burta Lancastera opětovně podléhá kouzlu svůdné krásky a Yvonne De Carlo je v roli osudové ženy lehce uvěřitelná.. Pomalý rozjezd mi nevadil, bavilo mě seznamování s postavami, no a v druhé půlce už se to rozjelo o poznání rychleji, zejména přepadení obrněného vozu bylo výživné a závěr má slušné grády.. ()

ad142

Známy klasický noir, u ktorého do poslednej minúty nemáte ani šajnu, ako sa bude vyvíjať a kto koho vlastne ťahá za nos, nie to ešte, aby ste odhadli koniec. Väčšina príbehu sa odohráva v retrospektíve; tak, ako sa na správny noir patrí a tentoraz je tu len jedna, ale skvelo spracovaná akcia s prestrelkou, podobne ako u predchádzajúceho Siodmakovho počinu The Killers (1949), taktiež s B. Lancastrom. Zvláštnu pochvalu si zaslúži aj thrillerová časť v nemocnici, ktorá pôsobí, ako by pochádzala z iného filmu. Vizuálna časť je tu trochu striedmejšia, než som u Siodmaka navyknutý z jeho gotickejších počinov (napr. The Spiral Staircase), ale inak je technická stránka spoločne s hudbou M. Rózsu samozrejme na jednotku. No a v neposlednom rade máme tu zase nielen femme fatale, ale aj  jednu výbornú hudobnú scénu v štýle Siodmakovho Phantom Lady (1944), aj keď teraz bez orgasmického vyvrcholenia...:) ()

classic

Krížom krážom” vandroval, a to zhruba od Chicaga až po Oklahomu, keď najprv sa k dopravnej firme pridal, aby sa následne potom i po naftových poliach túlal, že nakoniec sa predsa domov, do »Mesta anjelov« znovu vracia , kedy opäť by rád také peniaze prevážal, konkrétne prostredníctvom spoločnosti Horten's, alebo aj povedzme sa k mimoriadne atraktívnej "bývalke" vrátil, no postupne si začína čoraz viac uvedomovať, že už skrátka asi nič nie je také, ako bývalo predtým, a to ani nehovoriac o tom, že «dva krát do tej istej rieky nevstúpi(š)» , však... ? Teoreticky by to možné bolo, ale to by sa zase Anna nemohla zapliesť s "nebezpečným živlom" - Slimom Dundeeom, ktorý dokáže napáchať veľké škody, ako keď udrie tornádo, no i napriek tomu sa s ním dal navrátilec Steve Thompson do extrémne riskantného kšeftu. Očividne mal na to určitý dôvod, čím chcel v podstate vykľučkovať z obzvlášť zapeklitej situácie. Všetko sa akosi strašne komplikuje, že do poslednej minúty nemám ani najmenšieho poňatia, ako a kam sa vlastne naše postavy dostanú ? / Skoro celý príbeh zastrešuje retrospektíva, v ktorej mi protagonista Thompson zároveň vysvetľuje dané súvislosti, pričom na začiatok sú (všetky) karty rozdané, keď sa trochu neskoršie ocitnem na akomsi osudnom "rozhraní" , odkiaľ niet už asi žiadneho návratu, a práve odvtedy sa to začínalo akosi scenáristicky rúcať, ako nejaký domček z karát, čo zapríčinilo i pokles môjho záujmu pred film, ako celok. Plusové body by som jednoznačne udelil nielen charizmatickému Burtovi Lancasterovi, ale aj vskutku nádhernej, kanadsko-americkej herečke, tanečnici a speváčke - Yvonne De Carloovej, z ktorej som bol inak - úplne namäkko ! Predchádzajúci počin The Killers, od emigrantského režiséra - Roberta Siodmaka, bol majstrovským príspevkom do sekcie čierneho filmu, čo sa už bohužiaľ o jeho nasledovníkovi povedať vôbec nedá, i keď ma do väčšej, prvej polovice, veľmi bavil. PS: Ak budete pozorne sledovať, tak stopercentne postrehnete mladého Tonyho Curtisa ? ()

majo25

Klasická noir-dráma vcelku s bežnou až tuctovou zápletkou, ktorí stojí hlavne na Burtovi Lancasterovi a prepadnutí obrneného auta. Nechýba rozkošná femme fatale, ako to už v noiroch býva a jeden dlhý flashback, ktorý výrazne spomalí tempo a pri ktorom som sa prichytil, že sa nudím. Prepadnutie auta je zo všetkého najlepšie a zároveň aj jediná akcia. Škoda, že sa väčší dôraz nekládol práve na ňu a na prípravu zločinu. Poteší ale aj krátka trilerová atmosféra v závere, keď pacient čaká na svojho potenciálneho vraha a tiež nečakaný tragický koniec. ()

Slasher

Chápu proč je Eddie Muller (x) nadšený - noirově vydatný mix toxický romance a kriminálky, plný emocí, zvratů a vymazlených LA lokací (ztracený Bunker Hill). De Carlo úřaduje jako osudová zlatokopka, celkově jde o solidní obsazení. Děj je trošku děravý a chování hlavní postavy místy otravný, ale prostě to boduje ve stylu. Tak tohle nemažu, nechám si ještě na někdy do budoucna pro potěšení. #Noirvember ()