• Rocky62

E. Gantry není vyloženě špatný film, ale má bohužel několik zásadních záporů. Především je naivní jak romantický film ze 40. let, první hodinu a půl se toho moc neodehraje a mě osobně se B. Luncaster líbil mnohem více ve snímku Vlak. I přesto se mi ho však nechce úplně odsoudit. Jednak kvůli dobře zahrané mediálně zmanipulované aféře s blondýnou a díky závěrečné scéně s kostelem. Jak jsem se ale zmínil na začátku, zápory jsou zásadní, takže lepšího hodnocení se ode mě nedočká. 45%(4.4.2012)

Elmer Gantry ( oscarový Burt Lancaster ) je alkoholik s temnou minulosťou a neúspešný podomový obchodník, hoci o sebe tvrdí opak. Vyznačuje sa však rétorikou a túto schopnosť využíva na kupčenie s náboženskou vierou. Postava prechádza ťažkým obdobím, keď zažíva boom vo svojom "obore", stretáva novú lásku ( Jean Simmons ), ale i nepríjemným dotykom s vlastnou minulosťou, ktorá mu pomôže uvedomiť si vlastné chyby. Ak je na scéne Lancaster, tak exceluje, dobré pre film je však, že samoľúbo nestrháva na seba prílišnú pozornosť a necháva vyniknúť i spomínanej Simmons a mladučkej Shirley Jones ( Oscar za vedľajšiu úlohu ). Možno by sa dala vytknúť stopáž snímku, strihač mohol byť pracovitejší.(21.2.2008)

• Aidan

Kdyby to byl alespoň starý dobrý cynický antiklerikalismus, ale udělat z Elmera Gantryho téměř kladného hrdinu, který klame zástupy tak trochu zištně a tak trochu ze soucitu... to ne. Hněvivý ateismus je mi mnohem milejší, než tenhle blahosklonný. Je příliš snadné odmítnout křesťanství jako báchorku pro slabomyslné, smrti se děsící zástupy.(20.11.2013)

Medzi pevnou vierou v Boha a náboženským fanatizmom vždy existovala tenká hranica a ľudia túto hranicu prekračovali za čias horlivého kázania Elmera Gantryho rovnako ako dnes..Spása hriešnikov sa mnohým podnikavcom potvrdila ako výnosný biznis v minulosti a tak fičí vo veľkom i v súčasnom svete..Satirou okorenený a výbornými hereckými výkonmi zahustený [zaslúžený Oscar za fanatické kazateľské nasadenie Burta Lancastera] príbeh tohto filmu pôsobí nadčasovo i 50 rokov od dátumu jeho výroby.(28.12.2009)

Tomuhle říkám: perfektní manipulační jízda bez brzd! Film o manipulaci a manipulovatelnosti maskovaných do jakýchsi pseudonáboženských blábolů nebere ohledy vůbec na nic. Omezenost, peníze, podvody, lži, ješitnost a naivně marná touha po nějakém vykoupení. Snímek je hluboce sarkastický, už od chvíle, kdy se Elmer loučí se svoji spící známostí na jednu noc tím, že jí na zrcadlo rtěnkou napíše: "Štastné Vánoce" až k závěrečnému požáru, který drasticky přerval vytržení z nenadálého "zázraku". ___ Burt Lancaster s příšerným účesem a děsivě neupřímným úsměvem podává dechberoucí výkon jako laciný šíbr, který má dar řeči, jímž dokáže stejně snadno přesvědčit lehkou děvu jako náboženské shromáždění. Když potká kazatelku sestru Sharon, je ztracen, protože je to stejná podvodnice jako on, ale navíc své zanícené ješitné roli spasitelky hluboce věří. Což jí nebrání handrkovat se o peníze nebo porušit přikázání o nesmilnění, když jde o její uspokojení. Oba jsou čachráři s nadějí, omezenci, kteří využívají těch ještě omezenějších. _____ Zatímco ale sestra Sharon čím dál víc podléhá sebeklamu o vlastní svatosti, Elmer přece jenom prohlédne, když uvidí následek svých dávných činů. Setkání s někdejší přítelkyní, nyní prostitutkou mu otevře oči a kamera ho zarámuje pod lampu jakoby nad ním náhle zasvítila svatozář. Ne, svatým se Elmer nestane, ale po téměř biblickém pádu nepravého svatostánku, snad už nebude využívat své přesvědčovací schopnosti tak bezostyšně.(24.12.2015)

• - Knižní předloha filmu, zabývající se kupčením s náboženskou vírou, byla ve své době (rok vydání 1927) natolik kontroverzní, že do filmu léta žádné studio nechtělo vložit peníze. (Cherish)

• - Snímek je adaptací stejnojmenného románu Sinclaira Lewise. (Cherish)