Cena za lidskost (TV seriál)

Being Human

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Velká Británie, 2008 - 2013, 35 h 49 min (Minutáž: 37x60 min)

Lenora Crichlow, Russell Tovey, Aidan Turner, Sinead Keenan, Michael Socha, Damien Molony, Kate Bracken, Jason Watkins, Donald Sumpter, Annabel Scholey, Andrea Riseborough, Dean Lennox Kelly, Adam Deacon, Paul Rhys, Craig Roberts, Amy Manson, Robson Green, Mark Williams, Alexandra Roach, Adrian Lester, Claire Foy, Dominique McElligott, Amanda Abbington, Lyndsey Marshal, Dylan Brown, Mark Gatiss, Danny Webb, Lacey Turner, Gina Bramhill, Gregg Chillin, Phil Davis, Steven Robertson, Erin Richards, Julian Seager, Matt Barber, Anthony Flanagan, Glenn Salvage, Alex Jennings, Jonathan Aris, Anthony O'Donnell, Nicola Walker, Lucy Robinson, Marlene Sidaway, Josef Altin, Mark Lewis Jones, Julian Barratt, Alex Price, Sara Pascoe, Hamza Jeetooa, Fred Pearson, Marion Bailey, Lucy Gaskell, Vincent Franklin, Madeleine Harris, Alison Louder, John R. Walker, Margaret John, Adrian Schiller, Charlene McKenna, Sacha Dhawan, Gordon Kennedy, Claire Cage, Joel Gillman, Scott Arthur, Ceri Mears, Erin Agostino, John Stahl, Feth Greenwood, Sarah Niles, Howard Coggins, Joe Hall, Simon Paisley Day, Michael Austin, Matthew Rohman, Katherine Denkinson, Clem So, Alan Bond, Tom So, Guy Flanagan, Andrew Gower, Will Irvine, Rick Bacon, Dan Broderick, Ruari Mears, Steve John Shepherd, Rhodri Lewis, Ajaz Aslam, David Webber, Alex Lanipekun, Jacquetta May, Paul Kasey, Aimee-Ffion Edwards, Martin Hancock, Julia Ford, Louis Mahoney, Kathryn Prescott, Ian Puleston-Davies, Katie Powles, Colin Hoult, Clare Higgins, John Hollingworth, Bryan Dick, Paul Kaye, Kai Owen, Georgia Henshaw, James Fleet, Giles Thomas, Lee Ingleby, Tamla Kari, Ellie Kendrick, Jeremy Swift, Amanda Hale, Ricky Grover, Toby Whithouse, Richard Price, James Lance, Maria Del Carmen, Jonny Owen, Pearce Quigley, Chris Wilson, Victoria Ross, Melanie Walters, Daniel Kerr, Darren Evans, Shaun Lucas, Mark Fleischmann, Mykola Allen, Tony Maudsey

Irene Litinsky

Kostýmy:

Stewart Meachem

Zprvu mdlé zdá se, finiš první série ovšem o váš zájem postará se. První série má sice jen 6 dílů, přesto se postará o to, že si ji v záplavě seriálů s nadpřirozenou tematikou zapamatujete. Ač je to u seriálu s vlkodlakem, upírem a duchem podivné, vše plyne tak nějak poklidně, bez větších akčnějších zápletek. Jde o hledání vlastní definice lidskosti a svého místa na světě. To vše prokládá výborný humor, dojetí a báječná british english. Poslední dva díly jsou až nadprůměrně dobré. Teď jen jde o to, zda je to zajímavé zamyšlení nad životem v moderním fantasy obalu, nebo zda to bude životaschopné jako vícesériový seriál, který dokáže udržet nasazenou laťku i v následujících sériích. Mám z toho trochu strach. 1.série: Hlavně díky druhé polovině seriálu. 75%(17.12.2010)

S1: Nice. Tak som zvedava co vymyslia dalej. To s tym pilotom je ale pekne matuce. Osobne som ho videla az po 6. casti a hoci je super, ze ukaze napr prve stretnutie s Annie, zbytok je zbytocne matuci. Z celej hereckej particky zostanu vseovsudy 2 (George a Seth), charaktery su viac ci menej odlisne a maju obcas nabehnute na uplne iny smer... proste, dobre na koniec na porovnanie, co mohlo byt a doplnenie par veci. Aby som odporovala niektorym kolegom na csfd, Mitchell je mi sympatickejsi v serialy, mozno zvykom, mozno tym, ze je menej... francmetro :) S2: Nebavi. Neviem preco. Dam si par rokov pauzu.(16.3.2009)

V poslední době jsem měl tu možnost zkouknout kopu seriálů s tématikou nadpřirozena. Being Human je jiný v tom, že nesází na akčnost a plyne tak nějak reálně pomalu v dějových liniích hlavních postav, jež jsou nenuceně propleteny. Už prvotní zápletka seriálu - socializace dvou spolubydlících - upíra a vlkodlaka, jejich boj se zvířecí částí svojí osoby a setkání s duchem, jenž se nedostal na „druhou stranu“ k tomu dala perfektní odrazový můstek. Takhle fajn to šlape pouze v první sérii a dál už seriál jede trochu rychlejším tempem a razí si cestu k mainstreamovějšímu pojetí trochu provařenými zvraty v ději, přestává působit tak svěže, ale stále se pohybuje ve vodách vysokého nadprůměru. Co je svěží stále - hlavní trio: upír Mitch, duch Annie a vlkodlak George, tři úžasné postavy, které to snad i nadále budou držet takhle vysoko. Hlavně můj oblíbenec George, jehož charakter je propracován asi nejlépe a jehož potenciál je v ději využit beze zbytku. Předpokládám, že třetí série nebude zklamáním, našlápnuto strhujícím zakončením té druhé má velice dobře. 80%(17.11.2010)

Můsím říct, že po pilotu jsem myslel, že mě čeká opravdová lahůdka. Sympatičtí hrdinové (všichni tři - to se často nestává), tajemná atmosféra nenucené hlášky. Pak přišla první epizoda a nastalo nemilé překvapení - dva ze tří hlavních herců byli nahrazeni. Navíc o třídu méně sympatickými lidmi. Co se dá dělat... Naštěstí si to alespoň tu atmosféru snažilo uchovat. Nepovedlo se to úplně 100%, ale zároveň to nebyl o tolik velký pokles. Už jen kvůli tomu perfektnímu pilotu to stálo za to. Dalších šest dílů pokračovalo typickým britským způsobem. Za jednu epizodu je sděleno tolik, co v americkém seriálu za pět. Postavy přichází, odchází, přitom málokterá se stihne zarýt do paměti. Vzhledem k tomu, že o to ale tvůrcům zřejmě nešlo, je to jedno.(24.12.2009)

Takže takový zběžnější přehled všech dosavadních dílů: S1 (všech 6 dílů): ***** ... Naprosto dokonalé zpracování daného tématu, kde je každý díl tak výživný a poutavý, že by vydal aspoň za tři epizody a samozřejmě skvěle propracovaný! TOP upíří věcička! S2 (díly 01-06): *** ... Bohužel se zde dostáváme k pitvání vztahů a přehnaných citových výlevů s trochu zmatečným nepromyšleným postupem v ději, což seriálu opravdu škodí! Tolik jsem se na 2. sérii těšil, ale přiznám se, že jsem trochu zklamán! S2 (díl 07): ***** Opět skvělý a - ve stylu 1. sezóny - plnohodnotný díl. S2 (díl 08): **** Né dokonalé, ale uspokojující ukončení sezóny, nechávající otevřené takové věci, kdy člověk prostě musí čekat na další rok! :-) S3 (díl 01): ***** ... Úžasný začátek s nastolením hlavní dějové linie, velkého problému s osudem jedné z hlavních postav. S3 (díly 02-06): **** ... Dobře zakomponované díly mezi sebe, které ovšem trochu změnily styl podání. Vyskytují se tu epizodní postavy a řešení jejich problémů ve větší míře než v dosavadních dílech a celkové pojetí je místy nevhodně pojatou hudbou předloženo komicky, což seriálu neuškodilo, ale ani nic dobrého nepřidalo. S3 (díl 07): ***** ... Snad i nejdrsnější díl, který by fungoval jako finále této série velice dobře. Menší obavy nad finálem. S3 (díl 08): ***** ... Srdceryvný konec, který by snad i posunul seriál ještě výš, kdyby to bylo možné! :'-(. ... S4 (díl 01): ***** ... Mírné rozpaky nad začátkem nové série jsou v polovině dílu vyvráceny a plný počet si asi přecjen zaslouží. S4 (díl 02): *** ... Bohužel asi prozatím nejslabší díl. Přijmutí faktu změny obsazení a finále selektující počet nových "spolubydlících" bohužel nefunguje, jak by mělo. S4 (díl 03): ** ... Skoro všechno špatně. "Nové" postavy jsou nezajímavé, gotic girl je trapná už od začátku a souboj s upíry na konci je spíše směšný (stejně jako jejich celkové iracionální chování). ..... Dalšího dílu se velice bojím a nikdy jsem si nemyslel, že mně bude připadat 2. série amerického Being Human (která se právě vydala vlastní cestou) zajímavější než původní seriál. Pokud je záměr britských tvůrců odsoudit vlastní seriál k záhubě, jde jim to až moc dobře. :o/ >> S4 (díly 04,05,06): Bída, bída, bída. Takhle vše zkazit! Snižuji celkové hodnocení.(10.1.2010)

• - Titul každé epizody je odkazem na konkrétní skladbu. (filmsim)