Cena za lidskost (TV seriál)

Being Human

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Velká Británie, 2008 - 2013, 35 h 49 min (Minutáž: 37x60 min)

Lenora Crichlow, Russell Tovey, Aidan Turner, Sinead Keenan, Michael Socha, Damien Molony, Kate Bracken, Jason Watkins, Donald Sumpter, Annabel Scholey, Andrea Riseborough, Dean Lennox Kelly, Adam Deacon, Paul Rhys, Craig Roberts, Amy Manson, Robson Green, Mark Williams, Alexandra Roach, Adrian Lester, Claire Foy, Dominique McElligott, Amanda Abbington, Lyndsey Marshal, Dylan Brown, Mark Gatiss, Danny Webb, Lacey Turner, Gina Bramhill, Gregg Chillin, Phil Davis, Steven Robertson, Erin Richards, Julian Seager, Matt Barber, Anthony Flanagan, Glenn Salvage, Alex Jennings, Jonathan Aris, Anthony O'Donnell, Nicola Walker, Lucy Robinson, Marlene Sidaway, Josef Altin, Mark Lewis Jones, Julian Barratt, Alex Price, Sara Pascoe, Hamza Jeetooa, Fred Pearson, Marion Bailey, Lucy Gaskell, Vincent Franklin, Madeleine Harris, Alison Louder, John R. Walker, Margaret John, Adrian Schiller, Charlene McKenna, Sacha Dhawan, Gordon Kennedy, Claire Cage, Joel Gillman, Scott Arthur, Ceri Mears, Erin Agostino, John Stahl, Feth Greenwood, Sarah Niles, Howard Coggins, Joe Hall, Simon Paisley Day, Michael Austin, Matthew Rohman, Katherine Denkinson, Clem So, Alan Bond, Tom So, Guy Flanagan, Andrew Gower, Will Irvine, Rick Bacon, Dan Broderick, Ruari Mears, Steve John Shepherd, Rhodri Lewis, Ajaz Aslam, David Webber, Alex Lanipekun, Jacquetta May, Paul Kasey, Aimee-Ffion Edwards, Martin Hancock, Julia Ford, Louis Mahoney, Kathryn Prescott, Ian Puleston-Davies, Katie Powles, Colin Hoult, Clare Higgins, John Hollingworth, Bryan Dick, Paul Kaye, Kai Owen, Georgia Henshaw, James Fleet, Giles Thomas, Lee Ingleby, Tamla Kari, Ellie Kendrick, Jeremy Swift, Amanda Hale, Ricky Grover, Toby Whithouse, Richard Price, James Lance, Maria Del Carmen, Jonny Owen, Pearce Quigley, Chris Wilson, Victoria Ross, Melanie Walters, Daniel Kerr, Darren Evans

Irene Litinsky

Kostýmy:

Stewart Meachem

1. série - 90% - V nadpřirozeném žánru bylo za poslední roky řečeno téměř všechno a každý nově příchozí musí zkusit přístup, jaký se bude alespoň trochu odlišovat. A Toby Whithouse si napsal svůj seriál ze světa tmy a krve a zkusil to - naprosto obyčejně, lidsky a civilně. Chvílemi se opravdu zdá, že Mitchell, George a Annie mají své příběhy odehrát čistě pomocí dialogů, drobných vtípků a mezilidské interakce se sousedy, známými, přáteli či milenci. Jenže to by tu nesměla být parta kolem slizouna Harricka, která jejich snažení rámcuje soubojem s partou (jak jinak než zcela elegantně) působících krvesajů. Protože jsem od tohoto strašidelného domu čekal převážně odlehčenou zábavu, zůstávám šokován, jak moc se zadařilo i ve vážnějších rovinách. Jedinečný počin, který překvapuje každou další linkou. 2. série - 90% - Vážnější, krvavější, větší. A setsakra depresivnější. BBC mi v úvodní epizodě přivodilo pěkných pár vrásek, protože z původního pojetí toho zbylo hrozně málo, snad jen hlavní hrdinové. Zápletka působila jako pořádně krvavý horror, motivace vedlejších postav pak zbytečně překotně. Šlo ale jen o zvyk a o přijmutí skutečnosti, že životní cesta, na které se nachází upír, vlkodlak a duch(na), nabrala podstatně temnější směr. Směr, ve kterém se pro slzy či skutečně hodně dusné emocionální ovzduší nejde daleko, ale divácká odměna je o to vydatnější. Na konci jsem zůstal jen vyčerpaně sedět a pokýval hlavou nad rozmanitostí žánrů, které se dají do osmi dílů nacpat. Těžko říct, jak dlouho se dá v takhle specifické podívané pokračovat, ale v tuto chvíli (částečně i za tu neskutečnou odvahu hodit do prime timu tohle) přistává Lidskosti nejvyšší hodnocení. 3. série - 100% - Od úvodního výletu na onen svět až do zničujícího závěru možná to nejsugestivnější, co mi britský seriálový svět kdy nabídl. Způsob, jakým ústřední parta i s epizodickými nahrávači herecky vyspěla a k jakým hranicím je nutí nekompromisní scénář chodit, mě každou chvíli nutil strnule sedět na kraji křesla a jen občas setřít kapky potu. Ona ústřední cena za lidskost je totiž občas nedosažitelně vysoká a mindráky, zločiny a vůbec veškeré špatné věci z minulosti mají tendenci se objevovat právě ve chvíli, kdy je upír, duch či vlkodlaci nejméně potřebují. Na samém konci jsem jen němě obdivoval dokonalou gradaci a bál se, že teď už může celé nadpřirozené soužití jít už jenom dolů. Překvapením ale neměl být konec. 4. série - 100% - O co složitější situace stála před Tobym Whithousem jakožto hlavním tvůrcem, o to obdivuhodněji se s ní vypořádal. Chybělo totiž opravdu málo, aby se mu v kritické chvíli nenávratných změn celý koncept rozsypal pod rukama, ale on ho udržel, oživil a dovedl do zcela strhující kapitoly. S Halem totiž do party přichází hrubá a těžko zkrotitelná síla, která se díky kontrastu s jistou elegancí Damiena Molonyho stává překvapivým tahákem celé osmičky epizod. A zatímco obyčejně od seriálu nevyžaduji naturalistické chvíle, do souboje s dávným osudovým proroctvím padnou dokonale. V jistém smyslu je právě tahle sezóna koncem jedné éry. A já se jen třásl, aby kvalita zůstala takhle vysoko i v sezóně oficiálně poslední. 5. série - 85% - Hodnocení má sice slabší než předchozí roky, ale to z pětky v žádném případě nedělá chudého příbuzného. Naopak právě fakt, že tahle coda se svou překvapivě nadstřelenou dějovou premisou postavenou na souboji s absolutním zlem dotáhla celou snahu do poctivého a náladou přesně trefeného konce, zacementoval Humanisty na pozici nezapomenutelného počinu, který je nakonec i jedním z mých nejoblíbenějších seriálových nadpřirozených světů. Poslední vysílání je sice naplněné snad až příliš bolestivě nabytými zkušenostmi či smutnými nezdary, ale zase snad ještě patrněji než kdy dřív z něj čiší snaha být bytostmi lidštějšími než sami lidé. Zatímco v prvních sériích šlo spíše o snahu jen tak si žít a vyřešit si vlastní kostlivce ve skříni, poslední dvě řady jsou o palčivé touze něco změnit. A to je obdivuhodné, poutavé, ve své podstatě úžasně dojemné - ale hlavně hrozně těžké.(23.6.2014)

V poslední době jsem měl tu možnost zkouknout kopu seriálů s tématikou nadpřirozena. Being Human je jiný v tom, že nesází na akčnost a plyne tak nějak reálně pomalu v dějových liniích hlavních postav, jež jsou nenuceně propleteny. Už prvotní zápletka seriálu - socializace dvou spolubydlících - upíra a vlkodlaka, jejich boj se zvířecí částí svojí osoby a setkání s duchem, jenž se nedostal na „druhou stranu“ k tomu dala perfektní odrazový můstek. Takhle fajn to šlape pouze v první sérii a dál už seriál jede trochu rychlejším tempem a razí si cestu k mainstreamovějšímu pojetí trochu provařenými zvraty v ději, přestává působit tak svěže, ale stále se pohybuje ve vodách vysokého nadprůměru. Co je svěží stále - hlavní trio: upír Mitch, duch Annie a vlkodlak George, tři úžasné postavy, které to snad i nadále budou držet takhle vysoko. Hlavně můj oblíbenec George, jehož charakter je propracován asi nejlépe a jehož potenciál je v ději využit beze zbytku. Předpokládám, že třetí série nebude zklamáním, našlápnuto strhujícím zakončením té druhé má velice dobře. 80%(17.11.2010)

Verdikt: George (vlkodlak) a Mitchell (upír), se spolu nastěhují do bytu, aby vzápětí zjistili, že jejich nový domov obývá Annie, duch bývalé nájemnice. Bohužel v tom tvůrci udělali zmatek, když ve výborném pilotu hrají jiní herci (rozuměj lepší) než v následném stejnojmenném seriálu. Pouze George hraje ten stejný, zatímco Mitchell ztratil odchodem původního herce nejvíce, takové charisma se jen tak nevidělo, mrknutím oka mohl hrát hlavní roli ve Stmívání a získat si srdce a místo na zdech tisíců fanynek. Doporučuji shlédnout první pilot, označený jako Being Human S00E00.(28.1.2009)

Abych byla upřímná, nejprve jsem nevěděla, co si o tomhle seriálu mám myslet. Až v parádní třetí sérii jsem tomu přišla na chuť, což se ukázalo být trochu pozdě, protože se čtvrtou sérií téměř kompletně obměnili hlavní postavy, ale po nesmělém rozjezdu (který se tvářil jako úplně jiný seriál), se opět vrátili na původní kvalitu. Ale k téhle verzi jsem opravdu přilnula až po vyzkoušení americké verze, teprve pak jsem pochopila v čem spočívá její kouzlo. Když vezmu první tři série, tak ti nadpřirození jsou tady "obyčejní lidé", žádní hybatelé světových událostí, žádní manekýni, prostě partička pěšáků (svým způsobem). Právě tahle obyčejnost je v seriálovém světě výjimečná. Oni nemají žádné superschopnosti, kterými by se dostali z průšvihu, takže když mají průšvih, tak pořádný. Což je rozčilující, uznávám. A tvůrci si s tím taky často nevěděli rady, spousta věcí zůstala nedořešená, spousta zápletek působila prvoplánově a neučesaně, ale stejně to má své kouzlo. Takže díky za tu obyčejnost, je velice osvěžující.(14.6.2014)

S1: Nice. Tak som zvedava co vymyslia dalej. To s tym pilotom je ale pekne matuce. Osobne som ho videla az po 6. casti a hoci je super, ze ukaze napr prve stretnutie s Annie, zbytok je zbytocne matuci. Z celej hereckej particky zostanu vseovsudy 2 (George a Seth), charaktery su viac ci menej odlisne a maju obcas nabehnute na uplne iny smer... proste, dobre na koniec na porovnanie, co mohlo byt a doplnenie par veci. Aby som odporovala niektorym kolegom na csfd, Mitchell je mi sympatickejsi v serialy, mozno zvykom, mozno tym, ze je menej... francmetro :) S2: Nebavi. Neviem preco. Dam si par rokov pauzu.(16.3.2009)

• - Titul každé epizody je odkazem na konkrétní skladbu. (filmsim)