Cena za lidskost (TV seriál)

Being Human

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Velká Británie, 2008–2013, 35 h 49 min (Minutáž: 55–62 min)

Lenora Crichlow, Russell Tovey, Aidan Turner, Sinead Keenan, Michael Socha, Damien Molony, Kate Bracken, Jason Watkins, Donald Sumpter, Annabel Scholey, Andrea Riseborough, Dean Lennox Kelly, Adam Deacon, Paul Rhys, Craig Roberts, Amy Manson, Robson Green, Mark Williams, Alexandra Roach, Adrian Lester, Claire Foy, Dominique McElligott, Amanda Abbington, Lyndsey Marshal, Dylan Brown, Mark Gatiss, Danny Webb, Lacey Turner, Gina Bramhill, Gregg Chillin, Phil Davis, Steven Robertson, Erin Richards, Julian Seager, Matt Barber, Anthony Flanagan, Glenn Salvage, Alex Jennings, Jonathan Aris, Anthony O'Donnell, Nicola Walker, Lucy Robinson, Marlene Sidaway, Josef Altin, Mark Lewis Jones, Julian Barratt, Alex Price, Sara Pascoe, Hamza Jeetooa, Fred Pearson, Marion Bailey, Lucy Gaskell, Vincent Franklin, Madeleine Harris, Alison Louder, John R. Walker, Margaret John, Adrian Schiller, Charlene McKenna, Sacha Dhawan, Gordon Kennedy, Claire Cage, Joel Gillman, Scott Arthur, Ceri Mears, Erin Agostino, John Stahl, Feth Greenwood, Sarah Niles, Howard Coggins, Joe Hall, Simon Paisley Day, Michael Austin, Matthew Rohman, Katherine Denkinson, Clem So, Alan Bond, Tom So, Guy Flanagan, Andrew Gower, Will Irvine, Rick Bacon, Dan Broderick, Ruari Mears, Steve John Shepherd, Rhodri Lewis, Ajaz Aslam, David Webber, Alex Lanipekun, Jacquetta May, Paul Kasey, Aimee-Ffion Edwards, Martin Hancock, Julia Ford, Louis Mahoney, Kathryn Prescott, Ian Puleston-Davies, Katie Powles, Colin Hoult, Clare Higgins, John Hollingworth, Bryan Dick, Paul Kaye, Kai Owen, Georgia Henshaw, James Fleet, Giles Thomas, Lee Ingleby, Tamla Kari, Ellie Kendrick, Jeremy Swift, Amanda Hale, Ricky Grover, Toby Whithouse, Richard Price, James Lance, Maria Del Carmen, Jonny Owen, Pearce Quigley, Chris Wilson, Victoria Ross, Melanie Walters, Daniel Kerr, Darren Evans, Shaun Lucas, Mark Fleischmann, Mykola Allen, Tony Maudsey, Angus Wright, Natalie Burt, Federico Zanni, Selina Griffiths

Jako celek to na pět hvězdiček určitě není, hlavně proto, že ve 2. sérii seriál trochu ztrácí tempo. Na druhou stranu 3. série je výborná a sama o sobě je na 5*. Atmosféra, stupňující se napětí mezi postavami, komplikované vztahy, ale i absurdně vtipné momenty (mrtvá dívka děsící ducha, upíra a vlkodlaka) jsou asi to nejlepší, co může tahle kombinace dramatu, hororu a komedie nabídnout. 4. a 5. série se rozhodně nenechávají zahanbit, a i když 4. série má lepší "absurdně-hororové" příběhy, v 5. sérii už zase naplno pracují postavy, o které jsem se upřímně bála a závěr je klasický "co se sakra stalo" konec, který Being Human přesně sedí.(15.4.2011)

Vtip, napětí, drama, slzy, trocha sexu a vcelku dost krve. Nutnost pokud máte rádi cokoli spojeného s upíry. Ano, Being Human (odmítám používat ten patetický český název) se veze na současné upírské mánii, ale nezapomíná dodávat ingredience navíc. Už jen fakt, že je děj zasazený do ryze britského prostředí, je osvěžující. Vlkodlak George působí tak trochu dojmem geeka a jeho proměna je rozhodně mnohem víc bolestivá než cool. Kolem Annie se točí záhadná linie s okolnostmi její smrti. Jen ten Mitchell je další variace na polepšeného krvesaje, který bojuje proti zlé upírské většině. Ale odpustíte mu to, protože jeho charisma/sexy kvocient je zatraceně vysoký. Velice doporučuji před prvním dílem shlédnout i vynikající pilot, protože právě tady tvůrci ukazují, jak se ústřední trojka potkala. Doteď mě ale mrzí, že typově zajímavé představitele Mitchella a Annie v seriálu nahradili více mainstreamově krásní herci (nic proti nim, zvyknete si na ně rychle). Palec dávám rozhodně nahoru.(27.5.2010)

Nestvůr (vraždících, utrápených, maniakálních i abstinujících) jsou dnes plné televizní programy, BH ale nejde zcela po proudu - v duchu svého originálního názvu se snaží být civilní, neutíkat ke krvavým klišé a nebojí se proto postavit demagogickou upírskou revoluci na roveň nákupu v supermarketu. Dalším sériím ovšem poněkud dochází dech a připraví tak mnohá muka hrdinům i divákům - jenže ve chvíli, kdy už se zdá, že scénárista zcela ztratil soudnost, přichází zvrat, který Vás vtáhne zpět. Prostě seriál s duší a někdy až mrtvým humorem.(21.7.2011)

Ach, tohle je oříšek. Objektivní kvalita je asi hodně mizivá, hlavně z filmařského hlediska. Jako by tvůrci vůbec nevěděli, co vlastně dělají. Nastaví skvěle netradiční žánrová pravidla a potom je rozvíjejí podle největších klišé. Začnou zajímavá témata a potom je vyřeší takovým způsobem, že si člověk není jistý, jestli se na to vlastně koukal nebo ne. Podle mě je to super materiál na sitcom s nějakým tím existencionálním přesahem a dramatickým nádechem a skoro to občas vypadá, že je to tak i točené, ale potom to najednou podivně odbočí k pokusům o spektákl a někdy vážně skvělé vtipy zanikají a nevím, prostě nevím, co tím chtěl básník říci. Tím, že má každý díl skoro hodinu, taky došlo k hromadění místy často zbytečných dialogů. Po dramaturgické stránce to zase vypadá, jako by někdo vytáhl pár dobrých nápadů a potom se ani nezabýval taháním dalších z paty, nějak to poslepoval a natočil to hned z první vody bez dalších zásahů a úprav. Ale na druhou stranu je to prostě tak strašně divné! A to mě chytlo za srdíčko. Když pomineme pubertální posedlost krásným upírem. A taky mě, zvláště ve druhé sérii, potěšil výběr doprovodné hudby. Některé vedlejší postavy jsou vážně skvělé a jsem ráda, že jsem s nimi mohla strávit čas, hlavně osmdesátkový duch Gilbert. A potom jsem byla docela nadšená z toho, co se dělo s Herrickem ve třetí řadě. A už vůbec to nastavení tří hlavních hrdinů, které odpovídá obyčejným světským problémům jako je závislost na sexu, problém se zvládáním vzteku a strach opustit vlastní dům, to je prostě mňamka. A taky mě hodně moc nadchl nový dům ve Walesu ve třetí sérii. Ale na druhou stranu tam bylo i dost momentů, kdy jsem si říkala proč, proč proboha mě tvůrci trestají těmito scénami. Ale jako studijní a inspirační materiál beru všemi deseti. ♥ (Ale taky musím mrzce přiznat, že jsem skončila třetí řadou, protože bez Mitchella už pro mě nemá cenu dál prodlužovat ta muka. Ale zase jsem kvůli tomu byla dobrovolně vzhůru přes třicet hodin, takže prostě arrrgh, prostě to má něco do sebe. A nechci si ani představovat, jak tu krásnou divnost zprasili v remakeu za oceánem.)(5.5.2013)

1.Série: Výborně vykreslené charaktery hlavních představitelů, které se postupem času prohlubují a dostávají patřičný vývoj. Upíři konečně nepůsobí směšně, jak udává současný trend, ale jsou řádně krvežíznivý, nebezpeční a psychicky vyšinutí. Zkrátka jak je máme nejraději. Jsem moc rád, že na stejné vlně se veze vlčí mytologie. Žádní namakaní svalovci v kraťascích, ale životem zlomení lidé s nelehkým a pekelně bolestivým údělem měnit se při každém úplňku v smrtící bestii, která má s vlkem společnou jenom srst. Mytologie všech tří světů, ať už vlčí, upíří či duchů je propracovaná na nejvyšší úrovni. Hlavní dějová linie se rozjíždí pomaličku, ale o to více vygraduje v samotném závěru. Maximální spokojenost. 90%_____2.Série: Mírný kvalitativní pokles v první epizodě. Nenechte se ale zmást. První díl musíte brát jako zatěžkávací zkoušku a že se jedná o zkoušku řádně těžkou! Zabralo mi dva týdny, než jsem do sebe onu žumpu zpracoval a k seriálu se vrátil. Vyplatilo se. Nesmyslné linie, byly ihned utnuty. Mysteriozní záležitosti odešly do pozadí a pozornost se přesunula na vztahy. Zprvu rozpačité, postupem času, kdy se vztahové věci začaly mísit s mytologií nastoupila čirá katarze. Závěrečná dvouepizoda by svou naturalistností, stísněnou hororovou atmosférou měla vstoupit do dějin televize. Nemohu se dočkat co nabídne třetí série. Geniální! 100%(20.9.2011)

• - Titul každé epizody je odkazem na konkrétní skladbu. (filmsim)