Cena za lidskost (TV seriál)

Being Human

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Velká Británie, 2008–2013, 35 h 49 min (Minutáž: 37x60 min)

Lenora Crichlow, Russell Tovey, Aidan Turner, Sinead Keenan, Michael Socha, Damien Molony, Kate Bracken, Jason Watkins, Donald Sumpter, Annabel Scholey, Andrea Riseborough, Dean Lennox Kelly, Adam Deacon, Paul Rhys, Craig Roberts, Amy Manson, Robson Green, Mark Williams, Alexandra Roach, Adrian Lester, Claire Foy, Dominique McElligott, Amanda Abbington, Lyndsey Marshal, Dylan Brown, Mark Gatiss, Danny Webb, Lacey Turner, Gina Bramhill, Gregg Chillin, Phil Davis, Steven Robertson, Erin Richards, Julian Seager, Matt Barber, Anthony Flanagan, Glenn Salvage, Alex Jennings, Jonathan Aris, Anthony O'Donnell, Nicola Walker, Lucy Robinson, Marlene Sidaway, Josef Altin, Mark Lewis Jones, Julian Barratt, Alex Price, Sara Pascoe, Hamza Jeetooa, Fred Pearson, Marion Bailey, Lucy Gaskell, Vincent Franklin, Madeleine Harris, Alison Louder, John R. Walker, Margaret John, Adrian Schiller, Charlene McKenna, Sacha Dhawan, Gordon Kennedy, Claire Cage, Joel Gillman, Scott Arthur, Ceri Mears, Erin Agostino, John Stahl, Feth Greenwood, Sarah Niles, Howard Coggins, Joe Hall, Simon Paisley Day, Michael Austin, Matthew Rohman, Katherine Denkinson, Clem So, Alan Bond, Tom So, Guy Flanagan, Andrew Gower, Will Irvine, Rick Bacon, Dan Broderick, Ruari Mears, Steve John Shepherd, Rhodri Lewis, Ajaz Aslam, David Webber, Alex Lanipekun, Jacquetta May, Paul Kasey, Aimee-Ffion Edwards, Martin Hancock, Julia Ford, Louis Mahoney, Kathryn Prescott, Ian Puleston-Davies, Katie Powles, Colin Hoult, Clare Higgins, John Hollingworth, Bryan Dick, Paul Kaye, Kai Owen, Georgia Henshaw, James Fleet, Giles Thomas, Lee Ingleby, Tamla Kari, Ellie Kendrick, Jeremy Swift, Amanda Hale, Ricky Grover, Toby Whithouse, Richard Price, James Lance, Maria Del Carmen, Jonny Owen, Pearce Quigley, Chris Wilson, Victoria Ross, Melanie Walters, Daniel Kerr, Darren Evans, Shaun Lucas, Mark Fleischmann, Mykola Allen, Tony Maudsey

Irene Litinsky

Kostýmy:

Stewart Meachem

Verdikt: George (vlkodlak) a Mitchell (upír), se spolu nastěhují do bytu, aby vzápětí zjistili, že jejich nový domov obývá Annie, duch bývalé nájemnice. Bohužel v tom tvůrci udělali zmatek, když ve výborném pilotu hrají jiní herci (rozuměj lepší) než v následném stejnojmenném seriálu. Pouze George hraje ten stejný, zatímco Mitchell ztratil odchodem původního herce nejvíce, takové charisma se jen tak nevidělo, mrknutím oka mohl hrát hlavní roli ve Stmívání a získat si srdce a místo na zdech tisíců fanynek. Doporučuji shlédnout první pilot, označený jako Being Human S00E00.(28.1.2009)

1.Série: Výborně vykreslené charaktery hlavních představitelů, které se postupem času prohlubují a dostávají patřičný vývoj. Upíři konečně nepůsobí směšně, jak udává současný trend, ale jsou řádně krvežíznivý, nebezpeční a psychicky vyšinutí. Zkrátka jak je máme nejraději. Jsem moc rád, že na stejné vlně se veze vlčí mytologie. Žádní namakaní svalovci v kraťascích, ale životem zlomení lidé s nelehkým a pekelně bolestivým údělem měnit se při každém úplňku v smrtící bestii, která má s vlkem společnou jenom srst. Mytologie všech tří světů, ať už vlčí, upíří či duchů je propracovaná na nejvyšší úrovni. Hlavní dějová linie se rozjíždí pomaličku, ale o to více vygraduje v samotném závěru. Maximální spokojenost. 90%_____2.Série: Mírný kvalitativní pokles v první epizodě. Nenechte se ale zmást. První díl musíte brát jako zatěžkávací zkoušku a že se jedná o zkoušku řádně těžkou! Zabralo mi dva týdny, než jsem do sebe onu žumpu zpracoval a k seriálu se vrátil. Vyplatilo se. Nesmyslné linie, byly ihned utnuty. Mysteriozní záležitosti odešly do pozadí a pozornost se přesunula na vztahy. Zprvu rozpačité, postupem času, kdy se vztahové věci začaly mísit s mytologií nastoupila čirá katarze. Závěrečná dvouepizoda by svou naturalistností, stísněnou hororovou atmosférou měla vstoupit do dějin televize. Nemohu se dočkat co nabídne třetí série. Geniální! 100%(20.9.2011)

Abych byla upřímná, nejprve jsem nevěděla, co si o tomhle seriálu mám myslet. Až v parádní třetí sérii jsem tomu přišla na chuť, což se ukázalo být trochu pozdě, protože se čtvrtou sérií téměř kompletně obměnili hlavní postavy, ale po nesmělém rozjezdu (který se tvářil jako úplně jiný seriál), se opět vrátili na původní kvalitu. Ale k téhle verzi jsem opravdu přilnula až po vyzkoušení americké verze, teprve pak jsem pochopila v čem spočívá její kouzlo. Když vezmu první tři série, tak ti nadpřirození jsou tady "obyčejní lidé", žádní hybatelé světových událostí, žádní manekýni, prostě partička pěšáků (svým způsobem). Právě tahle obyčejnost je v seriálovém světě výjimečná. Oni nemají žádné superschopnosti, kterými by se dostali z průšvihu, takže když mají průšvih, tak pořádný. Což je rozčilující, uznávám. A tvůrci si s tím taky často nevěděli rady, spousta věcí zůstala nedořešená, spousta zápletek působila prvoplánově a neučesaně, ale stejně to má své kouzlo. Takže díky za tu obyčejnost, je velice osvěžující.(14.6.2014)

Nestvůr (vraždících, utrápených, maniakálních i abstinujících) jsou dnes plné televizní programy, BH ale nejde zcela po proudu - v duchu svého originálního názvu se snaží být civilní, neutíkat ke krvavým klišé a nebojí se proto postavit demagogickou upírskou revoluci na roveň nákupu v supermarketu. Dalším sériím ovšem poněkud dochází dech a připraví tak mnohá muka hrdinům i divákům - jenže ve chvíli, kdy už se zdá, že scénárista zcela ztratil soudnost, přichází zvrat, který Vás vtáhne zpět. Prostě seriál s duší a někdy až mrtvým humorem.(21.7.2011)

Napínavé, strašidelné, dobrodružné, místy vtipné × občas něco nesedící. Jinak skvělé. Líbí se mi to, má to spád, děj, je to napínavé a děsivé a je to britské. I když mě uplakaný nestálý vlkodlak občas štve, stejně tak jako jemný upír schopný se obětovat pro přátele, a taky trochu histerický duch v podobě mrtvé dívky. Ale jinak je to fajn. Nečekané zvraty a události, strašidelné oči a krev v žilách tuhnoucí řev proměňujícího se George. Těším se na další sérii.(26.3.2009)

• - Titul každé epizody je odkazem na konkrétní skladbu. (filmsim)