Všecko je moc pěkný. Ještě aby ne. Je to skandinávskej film. Takže příběh bomba, kupodivu i hudba bomba, což mě překvapilo, herci bomba, ta depresivní atmoška je taky bomba. I když to je u nich klasika, ale prostě ten film na pět hvězd necejtim. Nevim proč...koukám na to, baví mě to, ale uplně odvařenej z toho prostě nejsem jak bych si sám představoval. I tak to ale stálo za to. Příběh je totiž dost zvláštní a originální a když se do něj člověk zakouká, tak to pak se všema pekelně prožije.(1.3.2010)

Špatné, nebo výstižněji řečeno hrubé, citově nepřijatelné jednání rodičů vůči dětem dává těm, kterým by rodiče měli být v dětství a mládí oporou a vzorem, tedy dětem, otřesný vklad do budoucího života. Toť věc všeobecně známá. Rodiče o tom ví, ale často se nechovají tak, jak by měli. Je to zřejmé především v rodinách sociálně slabších či tam, kde jeden z rodičů není po psychické stránce v pořádku a druhý rodič není schopen se mu vzepřít a dítě ochránit. Z dítěte vyroste traumatem postižený člověk, který ve většině případů končí neslavně. Nastupují převýchovné ústavy pro nezletilé a já si nejsem tak jistý, zda by mělo jít o tzv. převýchovu přísností, ale spíše o "léčení bolavého srdce" za přítomnosti psychiatrů. Převýchovu by potřebovali především ti nezodpovědní rodiče. V případě tohoto filmového příběhu nejde ani tak o klasickou "vojenskou" převýchovu, ale o snahu chlapce duševně očistit od myšlenkových můr, které si s sebou přinesli z dětství a opět se pokusit o to, aby znovu získali zdravé sebevědomí a uměli se časem zařadit do společnosti. Atmosféra snímku je velmi působivá a myslím, že každému rodiči, který vychovává dítě má co říci.(31.1.2010)

Když se smrt rodičů stane úlevou a následky traumat přesto číhají v útrobách na další příležitost se předvést, je čas upnout naděje k bourcům morušovým a obětavosti člověka, který nepřestává věřit, že i z nemožného se může stát možné... Tíživé jako kámen na noze utopence, který přehodnotil svůj původní úmysl.(21.10.2013)

Není to na pět hvězdiček, je to na 4 a 1/2. Ta polovina se ztratila, protože mě prostě film nedokázal tak absolutně-absolutně pohltit jako Kielletty hedelmä. I přesto Karukoski dokázal opět vykreslit život dospívajících bez příkras, "slizkých" a nic neříkajících scén, čistě a s umem. Hudba výborná, chladné severské tóny se skvěle doplňují s minimalistickou krajinou. Příběh si drží diváka u sebe po celou dobu a nechává střídavě vydechnout a opět zatajit dech, herci vybráni s citem. Boj s minulostí v přítomnosti. Absolutně-absolutní spokojenost. (ale berte mě trochu s rezervou, Karukoski je prostě moje srdcová záležitost)(26.4.2010)

Brilantní kameru a nádherné prostředí mi Dome Karukoski nabídl ve velkém, to je pravda. I hudba a zasmušilá atmosféra mě potěšila, všechno to pěkně ladilo do nastavené nálady ("I am God..."), ale co se týče charakteristiky postav a prokreslení prostředí, cítila jsem se jaksi ochuzená. Narativní linie přerušovaná nesouvislými vzpomínkami by pak fungovala mnohem lépe. Takhle jsem nedostala prostor k hlubšímu vcítění se do některé z postav nebo k pochopení vnitřních souvislostí, a tak závěrečné vyústění u mě nevyvolalo žádnou šokující odpověď na nevyslovenou otázku, ale jen prosté "aha". Škoda. Tummien perhosten koti má jistě co říct a k takovému sdělení není potřeba jasně čitelné tabulky, ale alespoň související "něco", co přesáhne krásně nasnímaný (i když nevyslovený) příběh, by mít mělo. Jaké měly jednotlivé postavy motivy ke svým činům nebo jaké měly pocity, které ovlivňovaly jejich vývoj (a to jak u problematických mladíků, tak u jejich ředitele, jeho ženy, dcery, jejich rodičů...), mi autor neprozradil. A způsob, kterým mi dramatický příběh nabídl, je sice pěkný ke zhlédnutí, ale příliš mě neoslovil. Na pohled silné drama, zážitek průměrný. Zato krásně zněl (hudba skvělá).(25.11.2010)

• - V letech 2008 a 2009 byl film na 5 filmových festivalech a přehlídkách ve Finsku, Portugalsku a Anglii nominován celkem ve 14 kategoriích, 6 z nominací proměnil ve vítězství. (lioncel)

• - Film je adaptací stejnojmenného románu finské autorky Leeny Lander z roku 1991. (skudiblik)

• - Režisér Dome Karukoski nabídl jednu z rolí Mikko Neuvonenovi, který musel odmítnout, protože byl v době natáčení v Anglii. (Cheeker)