{190/1001} První čtvrthodina, než dojde k úvodní vraždě, je vynikající. Následně už je to kriminální skládačka, typicky pro film-noir zamotaná, navíc vyprávěná retrospektivně různými vypravěči. Kupodivu ten film ale není přeplácaný, naopak netrpí častým nešvarem noirů, protože dohromady příběh docela dává smysl. Škoda, že některá z postav není výraznější (ani femme fatale nedostala moc prostoru) nebo film neobsahuje nějakou nezapomenutelnou scénu. Takhle je to sice příjemná podívaná, ale že by se člověku nějak vryla do paměti, to nikoliv. 70 %(22.1.2014)

Zásadní problém je v časové ose vyprávění. Hlavní postava příběhu (nikoliv filmu, tou je pojišťovací vyšetřovatel) natáhne kramle, a pak už nikoho nezajímá, proč se to stalo a jak to tehdy bylo. Uznávám sportovně, že vymyšlené je to dobře a zápletce nakonec nechybí logika, jenomže než se k tomu dostaneme, už dávno spíme. Další pečlivý dabing z dílny ČT - obsazení výborné, ale dialogy jsou napsané mizerně, sedmdesát let starý film musí používat dobové výrazy a ne jazyk dnešní.(15.6.2014)

Zabijáci sú zaujímaví hlavne štruktúrou rozprávania. Príbeh nie je klasicky orámovaný postavou, ktorá nám rozpráva svoj príbeh, ale paralelne s vyšetrovaním prebieha rekonštrukcia toho, čo sa stalo v takom poradí, v akom sa to dozvedajú vyšetrovatelia od podozrivých a svedkov. Takže príbeh Lancasterovej postavy nie je lineárny, ale postupne sa zloží na konci ako skladačka. Týmto líniám je venovaný približne rovnaký priestor. Bohužiaľ som videl film s eng titulkami, ktoré občas nebolo možné všetky čítať a pri podobných prekombinovaných stories to bol trochu problém. Na začiatku som si povedal, že blondínka sa mi páči viac, ako brunetka Avy Gardner, škoda, že to tak nevnímal aj Lancaster, mohol sa vyhnúť smrti.(1.10.2012)

Výborná noirová kriminálka a zároveň veľký debut jedného z najslávnejších amerických hercov neskorých 40.-tych a 50.-tych rokov, Burta Lancastera, ktorej úvodom je samotná azda najslávnejšia Hemingwayova poviedka Zabijaci. Siodmak prostredníctvom vyšetrovania vedeného Edmondom O´Brienom postupne vykresľuje obraz Švéda, bývalého boxera a správneho chlapa, ktorý sa zaplieta do siete intríg a zločinu, nekončiacej ani jeho smrťou. Herci podávajú presvedčivé výkony, a vďaka zaujímavej zápletke a napínavému deju som sa ani chvíľku nenudil. A to je u starších filmov známka vysokej kvality.(19.10.2013)

Zajímavě vystavěná krimi kde současnost střídá vyprávění a na plac se tak dostanou i Burt s Avou, kteří by jistě zasloužily více prostoru, aby mohly naplno rozpoutat své jiskření. Něják se však v karieře začít musí a Ava se do role Femme Fatale nesmírně hodí. Příliš mi neseděla hlavní postava pojišťováka, která jen odváděla rutinní práci bez vlastního obohacení či nějakého cíle, a nepůsobila tak jako dostatečný motivátor. Příběh je však rozehrán znamenitě-příchodem dvou zabijáků do kantýny.(7.8.2014)

• - Natáčení probíhalo v Universal Studios na adrese 100 Universal City Plaza v Kalifornii. (Terva)

• - Na scénáři se výrazně podílel John Huston, ačkoli není v titulcích na vlastní žádost uveden. Když se scénář psal, byl Huston zrovna v armádě, a proto se pod snímek odmítl podepsat. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Siodmakův film byl jednou z mála hemingwayovských adaptací, které sám spisovatel obdivoval a neustále ho promítal svým hostům ve svém domě na Kubě. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)