Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Loupež je pouze jedním z několika motivů ve filmu, který vznikl rozpracováním stejnojmenné povídkové předlohy Ernesta Hemingwaye z roku 1927. Snímek vyniká zejména komplexní flashbackovou strukturou, která připomíná Wellesova Občana Kanea (1941). Anthony Veiller za asistence Richarda Brookse a Johna Hustona odvedl brilantní adaptátorskou práci a podobně jako v Promiňte, omyl (1948) smysluplně doplnil původně strohý příběh o dodatečné linie, které ozřejmují motivace postav. Do historie se film dále zapsal i jako debut Burta Lancastera a jedna z prvních výraznějších hereckých příležitostí Avy Gardner, která se zde objevila v archetypální úloze femme fatale. (Noir Film Festival)

(více)

Recenze (55)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Výborná noirová kriminálka a zároveň veľký debut jedného z najslávnejších amerických hercov neskorých 40.-tych a 50.-tych rokov, Burta Lancastera, ktorej úvodom je samotná azda najslávnejšia Hemingwayova poviedka Zabijaci. Siodmak prostredníctvom vyšetrovania vedeného Edmondom O´Brienom postupne vykresľuje obraz Švéda, bývalého boxera a správneho chlapa, ktorý sa zaplieta do siete intríg a zločinu, nekončiacej ani jeho smrťou. Herci podávajú presvedčivé výkony, a vďaka zaujímavej zápletke a napínavému deju som sa ani chvíľku nenudil. A to je u starších filmov známka vysokej kvality. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Na dobu vzniku určitě neobvykle vyprávěný příběh, zároveň však těžkopádně a překombinovaně. Ani můj oblíbenec Burt Lancaster zde nemá moc prostoru a už vůbec ne aby vynikl. Jinak je to stylová noir detektivka s perfektní úvodní scénou v bufetu a nádhernou Avou Gardner, ale (nejen) z dnešního pohledu (nejen) díky výše vyjmenovaným faktorům nikterak výjimečná. 50%. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Možná i díky předloze Ernsta Hemingwaye je snímek Zabijáci od samého začátku poutavý! Postupné rozplétání zápletky okolo vraždy nemá vůbec žádnou chybu, některé scény jsou napínavé a prolínání reality a minulosti dává snímku šmrnc. Černobílý obraz, prostředí a hudba dodává snímku na atmosféře. Hereckým výkonům není co vytknout, neboť je radost sledovat všechny představitele. V menší roli potěší William "Tlusťoch" Conrad, který je tu tentokrát bez Jakea a na opačné straně zákona. :) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Existují nezpochybňované žánrové klasiky, nad kterými krčím ramena a v lepším případě jim nadělím průměrné hodnocení. Na druhou stranu existují snímky, které mi přijdou nedoceněné. K nim řadím i Zabijáky, jakkoli se na ČSFD pohybují v červeném poli. Podle počtu hodnotících se totiž jedná v podstatě o neznámý film, i když několikrát proběhl na televizních obrazovkách. Kdybych měl sestavit žebříček nejlepších filmů žánru noir, figurovali by Zabijáci někde v druhé polovině první desítky. Krátkou Hemingwayovu povídku o chladnokrevné vraždě na objednávku scénář rozšířil do podoby rafinovaného podrazu v podsvětí, který vypluje na povrch až po letech díky zvídavému a houževnatému pojišťovákovi. Slavný Burt Lancaster v pro něj nezvyklé roli oběti, která nehraje ve filmu první housle. Celkový dojem: 90 %. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Nepříliš zajímavé postavy, slabá chemie mezi "ním" a "ní", žádné pamětihodné dialogy, překombinovaný závěr. Pokud něco stojí za zmínku, tak je to scéna loupeže zmáknutá v jednom dlouhém propracovaném záběru ( zdaleka ne tak impozantním jako v Touch Of Evil Orsona Wellese, ale na rok vzniku úctyhodným ) a kamera vůbec. Povídku Ernesta Hemingwaye lépe a přímočařeji zpracoval Don Siegel v zatraceně stylovém "hitmanovském" béčku z roku 1964 The Killers. A také Andrej Tarkovskij ve své prvotině - kraťasu Zabijáci ( 1958 ). ()

Galerie (66)

Zajímavosti (7)

  • Ocenění: Cena Edgara Allana Poea 1947: scénář (A. Veiller), producent (M. Hellinger) a režisér (R. Siodmak). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)
  • Ava Gardner si všechny své party nazpívala sama, ale studio se rozhodlo ji předabovat. (Terva)
  • Jedná se o první ze tří filmů podle povídek Ernesta Hemingwaye, v nichž hrála Ava Gardner (Kitty Collins). (Pavlínka9)

Reklama

Reklama