Drama / Romantický

USA, 1973, 102 min

Zajímalo by mě, co Eastwooda tenkrát k tomu vedlo, že takhle odbočil od těch svejch "drsňáckejch" filmů. Breezy je úplně něco jinýho, než bych od něho čekal. Eastwood natočil naprosto obyčejnej, ale o to víc uvěřitelnej, malej (dalo by se to možná označit za nezávislej) film o vztahu poněkud nesourodý dvojice. Ale film se poměrně úspěšně vyvaroval nejrůznějších klišé a William Holden a Kay Lenz to zahráli tak přirozeně, že to působilo opravdu jako ze života. Měl jsem pro obě hlavní postavy pochopení. Nicméně já tyhle vztahovo-romantický typy filmů moc nemusim, takže pro mě jenom za 3 hvězdy. V každym případě je to zajímavej pohled na počátky Eastwoodovy režisérský tvorby.(7.4.2019)

• kubilov

Utahaný nesmyslný romantický příběh o lidech z naprosto jiných vrstev společnosti, originalitou mě tedy Breezy nezaujalo. Gentleman William Holden měl už tehdy svá nejlepší léta za sebou, přesto však byl nejsvětlejší stránkou tohoto filmu, který mě ale nevýslovně otravoval kreacemi té malé oprsklé hippiesačky. Kdyby byla Kay Lenz alespoň hezká, ale ona není ani to a ani sympatická. Eastwood se teprve rozjížděl.(25.1.2014)

Upovídaná Breezy (Kay Lenz) se vecpe jako nechtěná stopařka do auta Frankovi (William Holden), který se chystá jet do práce. Při jízdě si Breezy všimne u cesty psa a chce po Frankovi, aby zastavil. Nad jeho tělem se dostávají do slovní hádky, Breezy utíká a Frank zjištuje, že si v autě zapomněla kytaru... Clint Eastwood tento snímek pouze režíroval, ale lze ho krátce spatřit ve skryté cameo roli jako chlapíka v bílé bundě, který se na molu opírá o zábradlí a rozhlíží se. Před kinem na Clinta ještě odkazuje plakát k filmu High Plains Drifter (1973). Kay Lenz mi tady svým vzhledem připomínala oblíbenou herečku Hilary Swank.(18.12.2016)

Tak si našinec myslil, že červená knihovna je žánr, který je určený výhradně pro ženy, ale tento film jej přesvědčil o opaku. Takový sladkobolný příběh o fakt, ale fakt opravdové a čisté lásce postaršího bussinesmana a mladičké hippie girl – kdo by to řekl, čeho všeho je Drsný Harry schopen. Ale jistě, je to natočeno zručně, dokonce se to tváří občas psychologicky, Kay Lenz je opravdu přitažlivá a William Holden hraje dobře. Evropská verze podobného příběhu Taková, jaká jsi je natočena rafinovaněji a aspoň nekončí tak happyendově.(23.6.2014)

"Jak bys nazval tuhle éru?" "Vrchol odlivu." Na jedné straně mladá naivní hipísačka, toulající se se svou kytarou světem. Na straně druhé postarší bohatý prodejce domů, který i přes svůj cynismus má zlaté srdce... Jeden z prvních Clintových režijních pokusů, který podle IMDb vidělo jen asi 400 lidí. Celou dobu mi to přišlo jako takový nezávislý oddechový film točený pro zábavu všech zůčastněných. Vždyť kromě osvědčeného Holdena zde nehraje nikdo známý a málokdy se děj přesune do exteriérů.. Je poznat, že se rodí velká režijní hvězda, ale překvapivě - na Eastwooda - jsou tu natahované a ještě k tomu uslzené scény. To už naštěstí později dopiloval k dokonalosti. Musím přiznat, že Kay Lenz je příjemně spontánní a ani jsem se Holdenovi nedivil, že vymění život spořádaného občana a zamiluje se do holky, kterou si pletou s jeho dcerou. Ozvláštněním jsou neustávající pochyby, zda jde o lásku nebo o sex nebo o dokázání si, že se ještě postaví... Ale celkově jsem čekal, že se příběh vyvine jinak. Velice pěkné zachycení končící éry hipís a několik skvělých scén (Key poprvé uvidí oceán) to na více jak 60% nevytáhnou... A Clint se také objeví. Schválně jestli jste si ho všimli :-)(18.6.2006)

• - Pri pokladni v kine visí na stene plagát k filmu Tulák z vysokých plání (1973), ktorý vyšiel len o pár mesiacov skôr ako Breezy, a taktiež ho režíroval Clint Eastwood. (ZOUi)

• - Clint Eastwood má ve filmu skrytou cameo roli chlapíka v bílé bundě, který se na molu opírá o zábradlí a rozhlíží se. (Rominator)