Jiřího Svobodu coby režiséra mám docela rád. A v případě Lesu mrtvých musím ocenit, že z tak zmateného a v nejednom případě/dialogu až hloupého scénáře dokázal vykřesat poměrně zajímavý a atmosférický kousek. Ten film má atmosféru a spoustu dobrých nápadů a scén. ovšem jen ve smyslu zpracování. Jeho největší slabinou je prostě scénář. Nejednou jsem si u filmu říkal, sakra, jde to, jde ta atmosféra, to až horrorové napětí. Tak kde je chyba? Co tomu v Česku pořád chybí, aby se natočil slušný horror? Jsou to peníze? Les mrtvých vůbec není špatný, na televizní tvorbu rozhodně ne.(23.10.2015)

Pro mě je na Lese mrtvých zajímavé hlavně to, že se točil v městečku, odkud pocházím, a byl jsem se na jeho natáčení i podívat, protože jsem (v té době ještě vysokoškolák) přijel zrovna na víkend za rodinou. Takže mi - tak jako každému, kdo zná místa, na nichž se něco natáčelo - přišlo úsměvné, jak je mé rodiště ve filmu "poskládané": když povoz vyjede jednou branou z náměstí, tak se určitě nemůže najednou objevit na druhém konci onoho náměstí. A tak dál. Vždyť to znáte. Nicméně film samotný špatný není, 43 % je opravdu podhodnocení, ale rozumím tomu, ne každý vstřebá a pochopí pointu, o většinovém diváku nemám žádné iluze. Příběh je správně stísněný a atmosféra hutná jako mlha před rybníkem Brčálníkem. Žádná postava není ani trochu sympatická a vůz mrtvých svatebčanů pěkně strašidelný. Mně se to líbilo, stejně jako hlavní myšlenka filmu. Rozhodně jsem se po jeho zhlédnutí dobře necítil - a tak to mělo být.(11.7.2013)

LES MRTVÝCH je jeden z mála českých filmů, který dovede úspěšně naplnit žánrové konvence horroru a thrilleru, aniž by vyvolával nechtěný smích, i když pracuje s klišé a schématy starými jako první republika sama. Přestože jde o televizní projekt, stylisticky je nad úrovní současných českých a koprodukčních premiér v našich kinech: i když se užívá záběrování charakteristické pro televizní tvorbu (časté polocelky a polodetaily), kamera není statická, dočkáme se netradičních rakurzů, velice dobře se pracuje s hloubkou ostrosti a více plány najednou a zdánlivě přírodní svícení spolu s výše zmíněným přidává na atmosféře. Styl i stylizace hereckých výkonů a pronášené, ke konci nepřirozeně působící dialogy se podřizují nespolehlivému vyprávění, jehož pointa je ale kvůli návodným představám a polosnům hlavního nesympatického hrdiny netradičně obsazeného výborným Dolanským předvídatelná. Kvůli přesahu se sice musí porušit určité žánrové konvence (zlo není iracionální a o hrdinu se nebojíme - ani s ním, protože je nesympatický), ale i tak si televizní film, který neskrývá násilí i sex a který i přes lacinou symboliku a žánrovou veteš nerozesmívá, nadprůměrné hodnocení zaslouží.(18.10.2009)

Jak už jsem někde napsal, Jiří Svoboda je nejspíš jediný renomovaný tuzemský tvůrce thrillerů. Na jeho Les mrtvých jsem se opravdu těšil. A jak to dopadlo? To ani sám nedokážu úplně říct. Při úvodním přepadení v lese jsem se zaradoval - sice nic nového pod sluncem, ale dezertéři jsou docela odpudiví týpci a napětí by se dalo krájet. Ovšem chyba lávky nejspíš ve mne, že jsem si film představoval jako survival thriller alá Strašáci. Ve druhé polovině přichází zmatek na zmatek, za příčiny všech možných předtuch a flashbacků jsem ani nevěděl co je realita a co sen a na závěr nedokážu ani říct, jak to dopadlo. Scénář je poněkud nedotažený a je hodně znát, že Jiřímu Svobodovi nesedí snová témata (narozdíl od tvrdého realismu). Jinak atmosféra je parádní (Svoboda se nezapře), pro nějakou krev a soulož se taky nejde daleko, Jan Dolanský si odehrál svůj standart a Lívia Bielovič byla aspoň hodně sexy. Takže trošku zklamání, ale jinak dobrý thriller. 60%.(25.10.2009)

• Mariin

Totálně destruktivní, negativní, infernální film komunisty Jiřího Svobody na motivy povídky "Náhoda" rumunského spisovatele Giba Mihaesca. Bez špetky dobra, naděje (na rozdíl od povídky, která zdaleka není tak depresivní a brutální!). Až na častou šikmou kameru a nesmyslně se objevujícího vlčáka formálně na slušné úrovni (mj. točeno ve Slavonicích, pokud jsem se nemýlil), ale s velmi ošklivým obsahem. Manželka (Lívia Bielovič) se nechová jako manželka, ale jako děvka. Krom toho je nepříjemné, jak špatně mluví česky (to měla raději mluvit svou slovenštinou!). Svoboda si to povídku předělal a místo rumunského lesa to zasadil do mladé ČSR roku 1919 kdesi na česko-slovenském pomezí (?) a doplnil židovskými postavami (obchodník Epstein aj.). Všichni se chovají jako zloději a potenciální vrazi, což by ani v hororovém žánru (podivně umístěném do konkrétní doby a lokality) nemělo být. Cha cha, prý "filozofující thriller"...(19.2.2011)

• - Natáčelo se ve Slavonicích. (M.B)