Síta zpívá blues

Předloha:

Válmíki (kniha)

Scénografie:

Nina Paley

Po vykalkulovaném a přeceňovaném Milionáři z chatrče mi "Sita zpívá blues" udělala velkou radost a rehabilitovala v mých očích svět indické kultury. Na kvalitní animaci nejrůznějšími technikami jsme u nás zvyklí, ale kromě několika stylů animace Sita přináší pět výtvarných technik, preciznost provedení, humorný nadhled a nápaditou konfrontaci se západním světem jednak tím, že v jedné linii vyprávění Sita zpívá jazzové písně z 20. let, a jednak paralelním příběhem americké manželské dvojice ze současnosti, na kterém režisérka líčí, že ženy to s námi muži neměly snadné v minulosti a nemají to snadné ani dnes. Malou satisfakcí jim může být, že to funguje naprosto přesně i obráceně. Samotný film vypráví v jednoduché rovině příběh manželky Sity a jejího chotě Rámy podle klasického díla indické literatury Ramajana. U nás nejspíš oceníme i exotické výtvarné pojetí vycházející z indických kulturních tradic. Sita je nápaditá, barvitá a má jednoduše švih. Tipuju ji na vítěze letošního Anifestu. Celkový dojem: 95 %.(3.5.2009)

Vydařené podobenství historického života z Indie se současným životem v USA. Velmi se mi zalíbily změny vícero animací vícero autory. Vidím, jak si s prací vyhrály. V drtivé převaze zpívá Síta všechny (krom 2 písniček zpívaných jejími syny) a zpívá blues a zpívá moc dobře. Naprosto krásně zapadají do celku. Chválím i bitvy, které jsou jen taková pomenší kapitola a které by vypadaly jinak, kdyby se nejednalo o animovaný art, ale o hrané výdělečné fantasy (a'lá Cameron, Jackson, Verbinski). Do zápor filmu zařazuji jen ukončení příběhu ze současnosti, který je tak nějak uzavřen - neukončen.(26.11.2015)

• dvd-L

Ačkoliv jsem tento snímek nemínil shlédnout, stačilo 15 "kosmických" vteřin ze samého začátku, abych u něj setrval až do konce. Pěkné! Óda na Ramu (Rama's Great ) se zařadila do čela mého soukromého žebříčku nejlepších písniček pro děti a to před takové hity jako je Plíhalova Vosa v Kofole a předvečerníčkový hit Mňam, mňam Bobík!(17.7.2012)

Příjemně uklidňující, vtipně komentované, krásně nazpívané a originálně animované zpracování indického eposu Rámájany. Mimochodem je to celý dělaný ve Flashi a zde se můžete na film zcela legálně podívat, nebo si ho stáhnout.(5.2.2011)

Toto je nejjednodušší a graficky velmi zajímavý způsob jak pochopit příběh života Rámova. Hlavní vypravěčka a animátorka se na klasický starověký indický epos dívá ženskýma očima, tedy očima Rámovi manželky Síty. Tak trochu Bollywood , ale kdo by čekal že se podaří příběh ze 6. stol. př. n. l. propojit s muzikálem a se současným párem z USA. Film i všechny podklady k vytvoření vlastního historického eposu jsou CC, tedy zdarma. http://sitasingstheblues.com/watch.html(25.1.2012)

• - Film i všechny podklady k vytvoření vlastního historického eposu jsou CC, tedy zdarma. (mr.filo)