poster

Bronco Billy

 • USA

  Bronco Billy

Dobrodružný / Western / Drama / Romantický / Akční / Komedie

USA, 1980, 116 min

 • Radek99
  ****

  O tom, že je Clint Eastwood zručný režisér i více než obstojný vypravěč netřeba pochybovat, stejně jako o jeho očividné náklonnosti k westernu, ze kterého herecky vzešel - místopisně se to spojuje s oblastí amerického západu a středozápadu, z hlediska sociálního je ve středu postava kovboje (nebo toho, co z něj dnes zbylo...). Clint točí filmy vlastně stále jen o tom samém... Jestli je Bronco Billy westernová tragikomedie, pak z ní Clint vyděluje především to tragické - na paškále stojí mýtus kovboje, ze kterého dnes zbyla už jen cirkusová atrakce... (nepřehlédnutelný je samozřejmě i ten silný romantický prvek, metonymicky se vážící k nostalgickému ohlédnutí zpět.) Eastwoodův posmutnělý donkichotský bojovník jako rekvizita starých dobrých časů...které ovšem byly zase jen s pravdou se rozcházejícím mýtem... Těch ,,lokálních" 57% je nepochopením hloubky tohoto filmu... Podobné filmy: Půlnoční kovboj(20.1.2009)

 • Petkon
  ***

  Téměř každý film C.Eastwooda mě dokáže něčím zaujmout, v tomto případě se podařilo skloubit život potulných cirkusových umělců s problematikou života lidí žijících doslova ze dne na den bez větší životní perspektivy. Ukazuje, jak málo někdy lidem stačí k přežití a žití , aniž by to pociťovali jako újmu či příkoří, dovedou se radovat z maličkých, byť pofidérních úspěchů , ale přitom každý z nich sní svůj vlastní sen o velkém životě s velkým Ž. Nenásilně a s grácií natočený film o tom, že není důležitý cíl, ale cesta. Film, ke kterému se budu vždy rád vracet.(11.3.2007)

 • Anderton
  *****

  Asi to bude nejakou matematickou paradoxnou pravdepodobnosťou, že sa občas absolútne nestrafím v podstate so žiadnym hodnotiacim. Niekoľko neuveriteľne vtipných scén vo svojej podstate smutnom filme, kde sa partička stroskotancov rozhodla žiť život po svojom (a určite to nie je americký sen). Že to prinesie množstvo nástrah, o tom nemôže byť pochýb. Rozčuľovať sa nad stanom, zošitým z amerických zástav sa nebudem a budem veriť Clintovej inteligencii, že je to metafora toho, čo považuje za skutočnú Ameriku, respektíve ako ju on sám chce vidieť. Ak sa v nej uzavrie a má vnútri zopár skutočných priateľov, tak mu ju doprajme. Jeden z najvtipnejších inteligentných filmov, ktoré som v poslednej dobe videl. Podobný film: Elektrický jazdec. Aspoň čo sa týka prístupu k divokému západu modernej americkej spoločnosti.(9.3.2014)

 • ClintEastwood
  *****

  Film o jednom velkém americkém snu a můj spolehlivý tahák z neveselé nálady. Roztomile dojemná westernová komedie o dospělém muži s dětskou duší a srdcem ze zlata. Clint Eastwood, jako kovboj parodující sám sebe - to rozhodně stojí za zhlédnutí. Vynikající je scéna v bance, kde dojde k loupeži a Bronco, jenž se zrovna nachází uvnitř, se zachová jako pravý hrdina Divokého západu (neméně úsměvné je i nepovedené přepadení vlaku). Příjemný snímek, který pokaždé potěší a zahřeje a jeden z mých nejoblíbenějších, který se dá dokonale procítit.(17.11.2009)

 • Xmilden
  **

  Není to režisérsky špatný film, ale celé je to úplně o ničem. Clint si v roce 1980 potřeboval dokazovat dvě věci: že stále ještě umí obsluhovat svůj šestiraňák a že jeho životní kotrmelec, ve kterém opustil svou manželku kvůli anorektické Sondře byl dobrou volbou. V tom prvním případě uspěl, ale v tom druhém si nejsem moc jistý. Bronco Billy trpí navíc Clintovým známým neduhem a to je naducanou stopáží a to i přesto že ve filmu toho k vyprávění moc není. 45%(16.2.2021)

 • - Hudbu k filmu měl na starosti Snuff Garrett, spoluautor titulní písně, která měla původně tvořit hudební doprovod k úvodní scéně, ale nakonec zazní až při závěrečných titulcích. (ClintEastwood)

 • - Pod pseudonymem Broncho Billy vystupoval herec, producent a režisér Gilbert M. Anderson, který se stal hvězdou pionýrských let filmu a podobně jako řada jemu podobných upadl po příchodu zvukového filmu v zapomnění. (ClintEastwood)

 • - Country zpěvák Merle Haggard hraje ve filmu sám sebe. Ve filmu zazpívá písně „Misery And Gin“ a „Bar Room Buddies“, kterou s ním v duetu zpívá Clint Eastwood. Píseň „Bar Room Buddies“ nezazní ve filmu celá, ale je součástí originálního soundtracku k filmu Bronco Billy. (Rominator)