Bronco Billy

Bronco Billy

Dobrodružný / Western / Drama / Romantický / Akční / Komedie

USA, 1980, 116 min

O tom, že je Clint Eastwood zručný režisér i více než obstojný vypravěč netřeba pochybovat, stejně jako o jeho očividné náklonnosti k westernu, ze kterého herecky vzešel - místopisně se to spojuje s oblastí amerického západu a středozápadu, z hlediska sociálního je ve středu postava kovboje (nebo toho, co z něj dnes zbylo...). Clint točí filmy vlastně stále jen o tom samém... Jestli je Bronco Billy westernová tragikomedie, pak z ní Clint vyděluje především to tragické - na paškále stojí mýtus kovboje, ze kterého dnes zbyla už jen cirkusová atrakce... (nepřehlédnutelný je samozřejmě i ten silný romantický prvek, metonymicky se vážící k nostalgickému ohlédnutí zpět.) Eastwoodův posmutnělý donkichotský bojovník jako rekvizita starých dobrých časů...které ovšem byly zase jen s pravdou se rozcházejícím mýtem... Těch ,,lokálních" 57% je nepochopením hloubky tohoto filmu... Podobné filmy: Půlnoční kovboj(20.1.2009)

Jeden z nejzvláštnějších Eastwoodových filmů. Clint hraje principála kovbojského cirkusu, který sní svůj american dream. Vše se odehrává v poklidném duchu a rozvážném tempu, až by se mohlo zdát, že se film plácá odnikud nikam. Ale je vidět, že to Clint točil pro radost, v podstatě jako rodinný film s výchovnými momenty. Navíc je tu několik zapamatováníhodných scének; mě se nejvíc líbila ta s přepadením vlaku, kdy si chtěl Bronco Billy vyzkoušet starý dobrý, kovbojský způsob obstarávání peněz. "Deep down in my heart I always wanted to be a cowboy. One day I laid down my shoehorn... and swore I'd never live in the city again. You only live once." Jo a Sondře to tady náramně seklo :-)(10.7.2011)

Opravdu dlouho jsem film odkládal, měl jsem obavu, aby snímek nebyl rozvleklý. Ani omylem, film má svoje kouzlo, kterým vás vtáhne do děje. Clint jezdí s pojízdným cirkusem, který má podobu one man show. Příběh o tom, jak kovboj Clint pyšnou a protivnou Sondru Locke zkrotil. Nečekaně civilní Clint. 4*(6.12.2016)

Asi to bude nejakou matematickou paradoxnou pravdepodobnosťou, že sa občas absolútne nestrafím v podstate so žiadnym hodnotiacim. Niekoľko neuveriteľne vtipných scén vo svojej podstate smutnom filme, kde sa partička stroskotancov rozhodla žiť život po svojom (a určite to nie je americký sen). Že to prinesie množstvo nástrah, o tom nemôže byť pochýb. Rozčuľovať sa nad stanom, zošitým z amerických zástav sa nebudem a budem veriť Clintovej inteligencii, že je to metafora toho, čo považuje za skutočnú Ameriku, respektíve ako ju on sám chce vidieť. Ak sa v nej uzavrie a má vnútri zopár skutočných priateľov, tak mu ju doprajme. Jeden z najvtipnejších inteligentných filmov, ktoré som v poslednej dobe videl. Podobný film: Elektrický jazdec. Aspoň čo sa týka prístupu k divokému západu modernej americkej spoločnosti.(9.3.2014)

Film o jednom velkém americkém snu. Roztomilá westernová komedie o dospělém muži, který má dětskou duši a srdce ze zlata. Eastwood jako kovboj parodující sám sebe - to rozhodně stojí za zhlédnutí. Vynikající je scéna v bance, kde dojde k loupeži a Bronco, který se zrovna nachází uvnitř, se zachová jako pravý hrdina starého západu. Příjemný snímek, který pokaždé potěší a zahřeje.(17.11.2009)

• - Po snímku Útěk z Alcatrazu (1979), který byl plný, násilí chtěl Eastwood natočit snímek v lehčím duchu. V říjnu 1979 se tak vydal se svým štábem do Boise v Idahu a mohla začít práce na filmu Bronco Billy. (ClintEastwood)

• - Pod pseudonymem Broncho Billy vystupoval herec, producent a režisér Gilbert M. Anderson, který se stal hvězdou pionýrských let filmu a podobně jako řada jemu podobných upadl po příchodu zvukového filmu v zapomnění. (ClintEastwood)

• - Natáčení probíhalo v Idaho a v Oregonu. (reich)