poster

Happî furaito

 • Japonsko

  ハッピーフライト

 • Slovensko

  Šťastný let

  (festivalový název)
 • USA

  Happy Flight

Komedie

Japonsko, 2008, 103 min

 • Lacike
  *****

  Dokonalá civilná komédia, ktorá zachytáva strastiplné a aj veľmi komické udalosti fungovania letiska behom jedného obyčajného dňa, ktorý naruší porucha jedného lietadla behom letu. Síce dôjde aj k určitému zdramatizovaniu, ale je to hlavne pohodová komédia, takže je jasné, že to dobre dopadne. To zdramatizovanie slúži hlavne na názorné ukázanie ako jednotlivé oddelenia letiska fungujú a ako sa s nečakanými následkami dokážu vysporiadať. Po vzore katastrofických filmov tu spoznáme viacero postavičiek s ich drobnými epizódkami vďaka čomu si ich divák zamiluje a je zvedavý jak sa vyústia. Veľkým plusom postáv je aj ich skvelé obsadenie či už hviezdami alebo menej známymi hercami. Všetci sa typovo do svojich úloh hodia dokonale a aj na prvý pohľad prísne postavy nakoniec ukážu, že majú ľudskú tvár. Naviac som si vychutnával obrovské množstvo nádherných stewardiek. Japonky sú v tých uniformách fakt sexi. Takže po vzore všetkých pracovníkov letiska aj ja dávam veľký palec hore. Aj na druhé pozretie ma to bavilo na 100 percent. Takýto film by sa dal natočiť z fungovania akéhokoľvek podniku kľudne aj u nás. Ale to by som chcel asi veľa. 10/10.(3.1.2010)

 • Jirka_Šč
  ****

  Malý, příjemný film o jednom dramatičtějším letu z Tokia do Honolulu, na který se dívám s úsměvem ve tváři. Jedinečný v dokonalosti představení všech letištních týmů (palubní personál, pozemní personál, technici, věž, navigátoři, servisní středisko). Režisér Shinobu Yaguchi se na odlehčený film tohoto druhu velmi hodí. ■ Na rozdíl od komentářů vyzdvihujících zábavnou chaotickou letušku na jejím prvním mezinárodním letu (Haruka Ajase), bych chtěl upozornit na dvě jiné postavy a několik menších. 1. Pracovnici pozemního personálu, kterou představuje Tomoko Tabata (jinak, neuvedená mezi herci zde na ČSFD). Okamžik, kdy stíhá unikající zavazadlo, zakopne, rozplácne se na chodníku, vyskočí, vytrhne zaměstnanci servisní služby megafon a křičíc do něj za běhu zastaví autobus - wow! Získala si mě. 2. Vedoucí palubního personálu, kterou stvárňuje Shinobu Terajima. Osobnost. Velmi silná. Chci ji vidět v dalších filmech! 3. Herec vynikajících vedlejších roli - Takashi Sasano. Hned jsem věděl, že jsem tohoto pána s padající parukou viděl v Okuribito. A v Láska a čest. A v jiných dalších filmech. Stejně jsem přemýšlel, kde jsem viděl vedoucího servisního střediska (Ittoku Kishibe). Aha - Hula Girls! V neposlední řade mě na konci pobavila sekundová role pána utíkajícího na letadlo (Naoto Takenaka). Tenhle člověk snad ani neumí hrát normálně :).(17.7.2013)

 • Zíza
  ****

  Jaguči nezklamal. Bylo to přesně, co jsem očekávala – jemná komedie z nějakého reálného prostředí podaná lehce s nadsázkou, ale taková lidská, že člověk dokoukal, měl příjemný pocit a byl spokojený. Je to příběh mnoha lidí, kteří se podílejí na letové správě a obsluhy pasažérů, vyskytuje se tu hodně velkých jmen, i když mají třeba jen štěk, tak je to hrozně fajn. Navíc tady letadlové drama bylo podáno tak nějak bez zbytečných vytáček a bez všech těch situací, kdy životy visí na vlásku a stejně to bavilo, ne-li víc. Jsem spokojená. Kdyby měl někdo chuť na milou komedii, tak ať určitě neváhá sáhnout sem.(6.8.2017)

 • Maemi
  ****

  Po třech skvělých komediích, díky kterým jsem si Šinobua Jagučiho přidala mezi oblíbené režiséry, se ke mě dostalo Happí furaito. Nikdy bych nečekala, že mě bude film, jenž se celý odehrává na letišti a v letadle a kde je detailně ukázána práce pracujících na letišti, tak bavit, ale Šinobuovi jsem věřila a nezklamal mě. Sice jsem se nezasmála tolik jako u Waterboys, kteří u mě nemají konkurenci, ale i přesto jsem se usmívala a nenudila se ani chviličku. Jak jsem u filmů tohoto režiséra zvyklá, film nemá jediné hluché místo a neustále se zde něco děje, takže film nedokážu ani na chvíli stopnout. A přitom je to tak nenásilné, tak milé a úsměvné, že nelze odolat.(2.5.2010)

 • prome
  ****

  Jak už je u Shinobu Yaguchiho zvykem, jeho filmy překypují optimismem. Tenhle není výjimkou a víceméně bych zde mohl napsat to samé jako u jeho minulých filmů. Bohužel mi tady schází trošku "štávy". Ne moc, ale tu jednu hvězdičku to ubere. Přesto mi zase zvedl náladu a už se těším, až se mi trochu vytratí z hlavy a já si to budu moct pustit znova.(23.6.2010)

 • - Film byl realizován ve spolupráci a s podporou All Nippon Airways. (Jirka_Šč)