Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiální text distributora)

kleopatra

Alice nejiskří Woodyho typicky sebemrskačským humorem a ironií, přesto se mi svou úsměvnou křehkostí - možná ten pocit vzbuzuje i éterická Mia - zalechtal pod kůži. I když je o ženě, která má všechno jen ne zájem muže, neotravuje (ještě to tak) hloubkovou psychosondáží do jejího "rozervaného" nitra, naopak Mia- Alice je roztomile naivní a rovněž tak její reakce na "šikovné" bylinky od Dr.Yanga ("ono to vážně uvolňuje"). ()

Matty

Ještě před několika minutami by mě nenapadlo, že mi jednou bude dělat problémy najít na filmu Woodyho Allena nějaké pozitiva. Ještě před několika minutami jsem doufal, že Alice bude víc než jen povrchní, nekompaktní pohádkou o zneviditelňování a elixíru lásky. Bohužel... . Největším problémem Alice je samotné téma – špatně zvolené a nadto ještě nešikovně zpracované. Na Allenových „vztahových“ filmech jsem vždycky obdivoval především preciznost, s jakou dokázal „psychoanalyzovat“ své postavy. Byl to jednoduchý, ale účelný racionální styl. V Alici si mé sympatie nikdo nezískal, a sami asi uznáte, že sledovat sto minut osudy vám zcela lhostejných postav je přinejmenším pěkný opruz. Nehledě na skutečnost, že psychologický rozbor je zde příliš doslovný a není nám skryto právě to „tajemno“ obestírající každý vztah. Netvrdím, že fantasy prvky do hořkosladkého dramatu nepatří (viz. úžasná Purpurová růže z Káhiry), ale pouze za předpokladu splynutí s okolním děním. Tady kupříkladu „supermanská“ scéna působí téměř jako parodie. Alice ani zdaleka nepřipomíná čistou komedii (za celou dobu jsem se skutečně zasmál jenom jednou). Možná to celé mistr myslel úplně jinak, možná se Alicí snažil částečně ospravedlnit nevěru (což by vzhledem k jeho komplikovaným rodinným vztahům ani nepřekvapilo), ale proč TO není jasné ze samotného filmu? Proč myšlenka organicky neprorůstá celým dějem, ale pouze nám jenom řekne ahoj v jeho závěru? Nebýt stále skvělé režie a výtečné kamery (plus jazzu zajisté), neváhal bych použít k charakterizaci Alice následující věty: Je to jedna epizoda Ally McBealové se čtyřnásobnou délkou. Skoro Woody, skoro. 55% Zajímavé komentáře: Tosim, ripo ()

Tosim

Když jsem od hlasatelky slyšel, že se "Allen umí vcítit do nejniternějších pocitů ženy," bral jsem to jako frázi, něco jako pojem "televizní trvalka." To bych ovšem podobný případ ženy nesměl mít ve svém blízkém okolí. Je to opravdu PŘESNÉ. Pokud jde o Woodyho dramatickou tvorbu, nebál bych se já použít (a už jsem to několikrát udělal) termín "jako ze života," třeba i u snímků, které jsem neviděl, protože bych měl opravdovou jistotu, že tomu tak je. A dál? Nějaké to nadpřirozeno (které mě opravdu překvapilo a příběhu dodalo šťávu), troška intrik a popisy pocitů, klasicky se chovající muži a ženy, které vezmou život do vlastních rukou. Trošku pikantní je, že závěr filmu připomíná opravdový konec Mii Farrow :-) ()

Rob Roy

Allen bez humoru, bez bonmotů, bez "chlapského pohledu", bez on+ona, ale zároveň ne tak vážný a dramaticky sevřený jako Interiéry. A hlavně - bez Woodyho. Pro mě definitivní potvrzení toho, že filmy bez jeho herecké účasti nejsou to pravé ořechové. ()

novoten

Usmíval jsem se nad výstupem rafinované Alice, nadšeně jsem čekal, jak budou působit příští bylinky a obdivoval jsem hladivou blízkost fantaskních flashbacků. Jenže tam trochu chybí víc mužského elementu. Ty obvyklé průpovídky jsou tentokrát čistě v režii Mii Farrow a ta je sice jako obvykle úžasná, ale jako charakterní herečka má s tím odlehčením trochu problémy. A to pomalé tempo je při - na Woodyho poměry - štědřejší stopáži obrovskou překážkou. ()

B!shop

Allen si pravdepodobne uvedomil, ze kdyz napise stopadesatou variaci na zenskou, ktera si najde milence a pak se mota mezi manzelem a milencem, tak se nebude jednat o nic moc zajimavyho. Navic kdyz uz Farrow neni nejmladsi a ma tu nakou velkou prdel, tak je celkem obtizny ji verit, ze vyvadi jak naka pubertacka. Proto je nastesti celej film ozvlastnenej postavou kouzelnyho cinskyho doktora, kterej vzdy poskytne zazracny bilinky. Misty to je sice prehnany (litani ala Superman), ale vetsinu casu je to diky tomu prijemna romanticka komedie, navic Baldwin v roli ducha je hodne prijemnej az se mi vybavil film Duch. Rozhodne se to nezaradi mezi Woodyho nejlepsi kousky, ale i tak to je hodne prijemna podivana. ()

emma53

Alice, éterická bytůstka v podání Mii Farrow, která dodala filmu ten správný nádech, byla určitě velmi dobrá volba, ale dostat se do myšlení, citů a emocí ženy je dost náročná záležitost a Woddy se snažil, seč mu síly stačily. Já se taky snažila, ale tentokrát mě Alice minula, až na pár pěkných momentů, které nestačí k mojí úplné spokojenosti i přes tu podmanivou hudbu, která se linula celým filmem. Já se přidávám docela se smutkem k těm, kteří se nudili. ()

xxmartinxx

Velmi chabé. Banální historka, zcela nesmyslná. Poprvé mi u Allena byla Farrow naprosto protivná, stejně jako její charakter. Nehledě na moralistické poselství na úrovní povídky z Rytmu života. Jeden z nejslabších Allenů. ()

Morien

Ach, tak šťastný šťastný konec, že jsem ho skoro nemohla přežvýkat. Jestli jsou ženy takovéhle ženy, tak se nechám přeoperovat. Jenomže jestli jsou muži takoví muži, tak nevím na co. Možná bych si mohla nechat odstranit všechny pohlavní orgány a potom budu nikdo jako nikdo. Film, který mě opravdu nebavil až znechutil, a to o to víc, že se chvílemi tvářil zajímavě (zejména múza a potom také kamera). ()

Tuxedo

Obsahuje to napřirozené prvky stejně jako Purpurová růže z Káhiry, ale zdaleka ne tak zajímavé postavy a scénář. ()

genetique

Je zaujímavé sledovať ako Allen mení žánrovosť svojho nasledujúceho snímku. Nebojácnosť experimentácie sa mu znova vypláca a ja sa mu za to odvďačujem aspoň priazňou a hviezdičkami. Mia Farrow hravo zastúpila pozíciu Woodyho charakteru neurotického ťuťka a postavením v danej spoločenskej vrstve za pomoci tejto postavy spravili veľmi vtipný, hlavne vtipný príbeh. Akási satira na neveru, ale vo veľmi príjemnom prevedení. Idealistický šamano-lekár Yang sa podaril najviac. Nájdu sa ale aj chybičky, poučná stránka drámy pokrivkáva, niečo by sa dalo aj postrihať, takže na plné to nebude. 80%. ()

Madison

Woody Allen sa opäť trošku sekol. Len málokedy ma dokážu nadchnúť príbehy znudených žien v domácnosti (Hodiny a ostatné jemu podobné klenoty do tohto tvrdenia nespadajú), ktoré si po dvadsiatich rokoch s vráskami na čele zázrakom uvedomia, že svojho manžela vlastne nikdy nemilovali, bohatstvo im je nanič a od základu možnosť zmeniť svoj život bez ohľadu na to, čo ich čaká niekde inde, považujú za jedinú východiskovú cestu. Nemám rada Miu Farrow a bohužiaľ, mi liezla na nervy. 3* za romantickú jazzovú hudbu, pár vtipných momentov, neviditeľnosť a najmä za mŕtveho ducha-milenca v podaní Aleca Baldwina. Ten bol geniálny. ()

viperblade

Na Alice jsem se docela těšil, protože jsem věděl, že je zde nějaký (nevěděl jsem přesně co, jak jsem už několikrát napsal, o filmech si, žádné informace dopředu nesháním) nadpřirozený prvek a to Woody perfektně využil v (nejen) jeho předchozím povídkovém filmu. Bohužel, po zhlédnutí tohoto filmu jsem byl zklamaný. Neberte mě špatně, Alice není špatný či hrozný film, on je jen po všech stránkách zcela průměrný a témata, která by v jiném filmu Woody do mrtě rozpitval (manželství, podvádění) jsou zde "ponechány" jen jako součást příběhu. Z Woodyho filmografie mám pár snímků, které si rád pustím, ale tento mezi nimi nikdy nebude. A navíc nejslabší výkon Mii Farrow. Holt roztomilost není vše. 50 %. ()

D.Moore

Pohádka od Woodyho Allena. Humoru poskrovnu, ale je tam ("Newyorské taxikáře nevyvede z míry nic!", můza, závěrečný večírek), hlavní hrdinka je ztělesněná naivita a něha, příjemný příběh lze snadno předvídat (ale co by to bylo za pohádku, že?).... Nejvíce se mi líbila postava "doktora" Yanga a jeho zásoba bylinek. Tu na neviditelnost bych občas bral. ()

ripo

"Putička " Mia Farrow ( ktorá, mimochodom, v tom červenom klobúčiku vyzerá neskutočne sexy - niečo ako Amélia z Montmartru) sa snaží odosobniť od svojej psychickej zviazanosti a upätosti a sledujeme jej púť za tým, ako sa stať "independent". Ktomu jej pomáhajú okrem iného zázračné čajíky a odvary čínskeho domáceho liečiteľa Yanga ... Nikdy nepodceňujte bolesti chrbta !!! )) Tento Woodyho film u mňa dostal preto 4*, lebo som sa v ňom nemusel pozerať na toho zmäteného, ukecaného a nesvojho Woodyho ... ()

misterz

O žene, ktorá ešte hlboko po tridsiatke nie je rozhodnutá čo so sebou a ešte stále hľadá svoje Ja... Áno, uznávam, Mia Farrow tu predviedla niečo, čo sa dá považovať za éterické a svojské, pretože aj keď je svojím výzorom skôr taká sivá myška, dokázala pútať moju pozornosť po celý čas. Takže čo sa týka herečky - skvelá voľba. No ten obsah... u W. Allena nie som zvyknutý na niečo takéto banálne a povrchné, chýbala tomu obvyklá inteligenčná iskra, tak ako je tomu u iných filmoch tohto režiséra. Tiež tomu chýbal typický Allenovský ostrovtip a satirický nadhľad. Slabý priemer s odretými ušami. 50/100 ()

Vančura

Skvělý film, který mi připravil hodně příjemných 100 minut. Obsazení nemá chybu (Mia Farrow v titulní roli je naprosto neodolatelná), nápaditý děj mě hodně bavil, nechybí samozřejmě typický humor a vlastně asi vše, na co je člověk u Allenových filmů zvyklý. Vytknout by tomu šly asi jen drobnosti, jako je třeba ten závěr, který může možná působit trochu odbytě, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Navzdory mé averzi k filmům, jejichž název se nezmohl na nic lepšího než je jméno hlavní postavy, mi Alice hodně sedla a přišla mi téměř jako povznášející podívaná, která je mimo jiné takřka dokonale nadčasová - ten film absolutně nestárne a působil na mě, jako by byl natočený včera (když si tedy člověk odmyslí ty hrozné devadesátkové hadry a účesy, haha). ()

Anderton

Tak tento film spolu s Purpurovou ružou a Inou ženou mi pripomína akúsi volnú trilógiu, ktorú spája Mia Farrow, ženský príbeh, melanchólia, nevera a nie príliš optimistické vyznenie. Dĺžka je možno trochu prestrelená, v určitej pasáži som sa začal trošku nudiť, ale potom sa to znova rozbehlo až do pekného vyústenia, ktoré som nečakal, a ktoré je aj nie je happy endom. . Fóry sú tu akoby mimochodom, tak dávajte pozor, niektoré sú geniálne. P.S.: Aleca Baldwina bolo v úlohe ducha velmi ťažké spoznať ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN