Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiální text distributora)

iz67

Další Allenův film, kde hlavní hrdina vyhodnocuje a přehodnocuje svůj život. Uprostřed filmu Alice nabízí své kamarádce tv produkční námět na seriál, klasický trojúhelník. A produkční se ptá čím to bude zajímavé, bude tam sex, zvrhlosti, atd? A myslím, že ve stejné situaci je scénarista Allen. Aby poměrně banální příběh měl náboj, dosadí do děje tibetského doktora Yanga. Je to roztomilé, úsměvně, ale poměrně nudné. ()

kubilov

U Alice je jeden velmi zajímavý fakt, a to, že jde o jeden z nejvíce romantizovaný film Woodyho Alena, jenž se zde přiklonil více k nadpřirozenu než u něj bylo doposud zvykem. Obligátní příběh o bohaté paničce s povoláním "manželka", které zdánlivě ke spokojenému blahobytu nic nechybí, avšak které se v několika dnech celý její svět rozboří, posouvá Woody pomocí doktora Yanga a jeho léčebných metod. Hlavní hrdinka je zde oblbována a zvýhodňována opiem, neviditelností, elixírem lásky a spoustou dalších "bylinek", aby si nakonec mohla vybrat mezi manželem - William Hurt, anebo milencem - Alec Baldwin, přičemž to zas až tak jednoduché rozhodně nebude. ()

Pete

Ze vztahu Allen/Farrow vzniklo spoustu bulvárních nechutností, nicméně také 13 společných filmů (mezi lety 1982-1992), přičemž žádný z nich není špatný, a jsou mezi nimi vyloženě povedené. Alice však patří mezi nejslabší z nich, jakoby Woodymu došla tvůrčí šťáva, a nutně již potřeboval novou múzu. Vaří z variací na svá oblíbená témata (manželská nevěra, ženská psychologie, lidové léčitelství, atd.), a výsledek je takový nemastný neslaný, skoro na úrovni pavlačového drbu. Navíc Mia je tu pro mě ze všech těch filmů nejotravnější. Škoda, že není Alice víc legrační, třeba jako ke konci na Vánočním večírku, kde skončily bylinky Dr.Yanga ve vaječňáku. ()

curil

"Paní Tateová má obrovský citový konflikt, ale doktor Yang má lék". Fantastické bylinky uvedou Alici do jiného světa. Mám rád filmy pana Konigsberga, originální zápletky. Zejména jeho připomínky jazzové hudby, klasických filmů a knih, to vše mi sedí. Je to inteligentní humor, který asi nenajde pochopení u každého. Myslím, že jsem viděl téměř všechny filmy Woody Allena a nikdy mé očekávání nezklamal. ()

Svadbos

Je to jeden z Woodyho komorných filmov. S takýmto hereckým obsadením je to určite pozerateľné, ale výstrednosť sa zdá byť násilná a príbeh všedný. Dokonca aj Woodyho neomylný výber hudby je ťažkopádny. Na druhej strane pekná filmová rozlúčka pre Keya Lukea. ()

surprise

Nemohu říci, že bych se zrovna bavil, téma je to spíše pro dámy středního věku alespoň 16 let vdané, ale uznávám, že natočené je to šaramantně. ()

ragtime

Tak táto téma ma v spojení s Woodym veľmi zaujímala. Respektíve jeho názor na ňu. Rád by som veril tomu, že on je práve ten typ obyčajného človeka, ktorý si uvedomuje hodnotu rodiny a rodičovstva (aj keď v tomto ohľade to asi chápe niekedy po svojom a aj napriek tomu ho Mia označila za výborného otca). Alice je postava, ktorá je v dnešnej dobe možno dôležitejšia než v minulosti. Prázdny život plný prázdnych vecí a úplne bez emócií. A keď sa už dostanú na povrch, tak je to ako gejzír na Islande. Hlavne tie "bylinky" boli super. ()

JARDAHONDA

Snímek Alice je Allenova alternativa ke své dřívější otevřeně dramatické Jiné ženě, která s humorem ani v nejmenším nepracovala. Dalo by se říct, že jde o uměleckou hru s žánrem amerických komedií klasické hollywoodské éry, ale jak už to s Allenovskými filmy bývá, ani komické ladění se neobejde bez nahořklých podtónů - byt´je to skvělá zábava*** ()

pawn

Tři hvězdy dávám jen za čínského bylinkáře, jinak by si je film ani nezasloužil. Bylinkář je suverénně nejlepší postava a jen můžu litovat, že nebydlí v mém sousedství. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN