Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

novoten 

všechny recenze uživatele

Usmíval jsem se nad výstupem rafinované Alice, nadšeně jsem čekal, jak budou působit příští bylinky a obdivoval jsem hladivou blízkost fantaskních flashbacků. Jenže tam trochu chybí víc mužského elementu. Ty obvyklé průpovídky jsou tentokrát čistě v režii Mii Farrow a ta je sice jako obvykle úžasná, ale jako charakterní herečka má s tím odlehčením trochu problémy. A to pomalé tempo je při - na Woodyho poměry - štědřejší stopáži obrovskou překážkou. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Allen si pravdepodobne uvedomil, ze kdyz napise stopadesatou variaci na zenskou, ktera si najde milence a pak se mota mezi manzelem a milencem, tak se nebude jednat o nic moc zajimavyho. Navic kdyz uz Farrow neni nejmladsi a ma tu nakou velkou prdel, tak je celkem obtizny ji verit, ze vyvadi jak naka pubertacka. Proto je nastesti celej film ozvlastnenej postavou kouzelnyho cinskyho doktora, kterej vzdy poskytne zazracny bilinky. Misty to je sice prehnany (litani ala Superman), ale vetsinu casu je to diky tomu prijemna romanticka komedie, navic Baldwin v roli ducha je hodne prijemnej az se mi vybavil film Duch. Rozhodne se to nezaradi mezi Woodyho nejlepsi kousky, ale i tak to je hodne prijemna podivana. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Ještě před několika minutami by mě nenapadlo, že mi jednou bude dělat problémy najít na filmu Woodyho Allena nějaké pozitiva. Ještě před několika minutami jsem doufal, že Alice bude víc než jen povrchní, nekompaktní pohádkou o zneviditelňování a elixíru lásky. Bohužel... . Největším problémem Alice je samotné téma – špatně zvolené a nadto ještě nešikovně zpracované. Na Allenových „vztahových“ filmech jsem vždycky obdivoval především preciznost, s jakou dokázal „psychoanalyzovat“ své postavy. Byl to jednoduchý, ale účelný racionální styl. V Alici si mé sympatie nikdo nezískal, a sami asi uznáte, že sledovat sto minut osudy vám zcela lhostejných postav je přinejmenším pěkný opruz. Nehledě na skutečnost, že psychologický rozbor je zde příliš doslovný a není nám skryto právě to „tajemno“ obestírající každý vztah. Netvrdím, že fantasy prvky do hořkosladkého dramatu nepatří (viz. úžasná Purpurová růže z Káhiry), ale pouze za předpokladu splynutí s okolním děním. Tady kupříkladu „supermanská“ scéna působí téměř jako parodie. Alice ani zdaleka nepřipomíná čistou komedii (za celou dobu jsem se skutečně zasmál jenom jednou). Možná to celé mistr myslel úplně jinak, možná se Alicí snažil částečně ospravedlnit nevěru (což by vzhledem k jeho komplikovaným rodinným vztahům ani nepřekvapilo), ale proč TO není jasné ze samotného filmu? Proč myšlenka organicky neprorůstá celým dějem, ale pouze nám jenom řekne ahoj v jeho závěru? Nebýt stále skvělé režie a výtečné kamery (plus jazzu zajisté), neváhal bych použít k charakterizaci Alice následující věty: Je to jedna epizoda Ally McBealové se čtyřnásobnou délkou. Skoro Woody, skoro. 55% Zajímavé komentáře: Tosim, ripo ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Alice nejiskří Woodyho typicky sebemrskačským humorem a ironií, přesto se mi svou úsměvnou křehkostí - možná ten pocit vzbuzuje i éterická Mia - zalechtal pod kůži. I když je o ženě, která má všechno jen ne zájem muže, neotravuje (ještě to tak) hloubkovou psychosondáží do jejího "rozervaného" nitra, naopak Mia- Alice je roztomile naivní a rovněž tak její reakce na "šikovné" bylinky od Dr.Yanga ("ono to vážně uvolňuje"). ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Když jsem od hlasatelky slyšel, že se "Allen umí vcítit do nejniternějších pocitů ženy," bral jsem to jako frázi, něco jako pojem "televizní trvalka." To bych ovšem podobný případ ženy nesměl mít ve svém blízkém okolí. Je to opravdu PŘESNÉ. Pokud jde o Woodyho dramatickou tvorbu, nebál bych se já použít (a už jsem to několikrát udělal) termín "jako ze života," třeba i u snímků, které jsem neviděl, protože bych měl opravdovou jistotu, že tomu tak je. A dál? Nějaké to nadpřirozeno (které mě opravdu překvapilo a příběhu dodalo šťávu), troška intrik a popisy pocitů, klasicky se chovající muži a ženy, které vezmou život do vlastních rukou. Trošku pikantní je, že závěr filmu připomíná opravdový konec Mii Farrow :-) ()

Galerie (29)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení probíhalo v New Yorku na Manhattanu v místní Zoo, v převážné většině v restauracích a obchodech na Madisonské ulici. (Terva)
  • Malou roli si ve filmu zahrála Sean Young. Scéna však byla vystřižena. (Terva)

Reklama

Reklama