• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Romantický / Komedie

USA, 1990, 102 min

Na Alice jsem se docela těšil, protože jsem věděl, že je zde nějaký (nevěděl jsem přesně co, jak jsem už několikrát napsal, o filmech si, žádné informace dopředu nesháním) nadpřirozený prvek a to Woody perfektně využil v (nejen) jeho předchozím povídkovém filmu. Bohužel, po zhlédnutí tohoto filmu jsem byl zklamaný. Neberte mě špatně, Alice není špatný či hrozný film, on je jen po všech stránkách zcela průměrný a témata, která by v jiném filmu Woody do mrtě rozpitval (manželství, podvádění) jsou zde "ponechány" jen jako součást příběhu. Z Woodyho filmografie mám pár snímků, které si rád pustím, ale tento mezi nimi nikdy nebude. A navíc nejslabší výkon Mii Farrow. Holt roztomilost není vše. 50 %.(19.11.2012)

Úžasný snímek o ženském rozpoložení, pocitech a touhách. Navíc se charaktery a styl tak trochu odlišují od typického Allenova rukopisu, což je velice příjemná změna. Mia Farrow jako poněkud naivní a zasněná žena působí krásným přirozeným dojmem a její nervozita je nádherně vtipná. Skvělá je také postava doktora Yanga a jeho léčivé (místy až magické) bylinky. Právě scény s jejich účinkem patří mezi nejvydařenější a nejvtipnější. Od srdce doporučuju, příjemná a inteligentní zábava :)(21.3.2008)

• dopitak

Woodyho pokus v okamžiku největší sbíhavosti jeho díla. Vyniká hudba, a už nic. Tuctový příběh dvou lidí, kteří I can´t stand it any longer but didn´t realise yet. Měl jsem spíš pocit, že Woody potřeboval zaměstnat Miu, než něco natočit. Zbytečnost a v díle WA podprůměrný ročník, který netřeba vidět víckrát.(19.10.2013)

Je zaujímavé sledovať ako Allen mení žánrovosť svojho nasledujúceho snímku. Nebojácnosť experimentácie sa mu znova vypláca a ja sa mu za to odvďačujem aspoň priazňou a hviezdičkami. Mia Farrow hravo zastúpila pozíciu Woodyho charakteru neurotického ťuťka a postavením v danej spoločenskej vrstve za pomoci tejto postavy spravili veľmi vtipný, hlavne vtipný príbeh. Akási satira na neveru, ale vo veľmi príjemnom prevedení. Idealistický šamano-lekár Yang sa podaril najviac. Nájdu sa ale aj chybičky, poučná stránka drámy pokrivkáva, niečo by sa dalo aj postrihať, takže na plné to nebude. 80%.(19.3.2008)

Ještě před několika minutami by mě nenapadlo, že mi jednou bude dělat problémy najít na filmu Woodyho Allena nějaké pozitiva. Ještě před několika minutami jsem doufal, že Alice bude víc než jen povrchní, nekompaktní pohádkou o zneviditelňování a elixíru lásky. Bohužel... . Největším problémem Alice je samotné téma – špatně zvolené a nadto ještě nešikovně zpracované. Na Allenových „vztahových“ filmech jsem vždycky obdivoval především preciznost, s jakou dokázal „psychoanalyzovat“ své postavy. Byl to jednoduchý, ale účelný racionální styl. V Alici si mé sympatie nikdo nezískal, a sami asi uznáte, že sledovat sto minut osudy vám zcela lhostejných postav je přinejmenším pěkný opruz. Nehledě na skutečnost, že psychologický rozbor je zde příliš doslovný a není nám skryto právě to „tajemno“ obestírající každý vztah. Netvrdím, že fantasy prvky do hořkosladkého dramatu nepatří (viz. úžasná Purpurová růže z Káhiry), ale pouze za předpokladu splynutí s okolním děním. Tady kupříkladu „supermanská“ scéna působí téměř jako parodie. Alice ani zdaleka nepřipomíná čistou komedii (za celou dobu jsem se skutečně zasmál jenom jednou). Možná to celé mistr myslel úplně jinak, možná se Alicí snažil částečně ospravedlnit nevěru (což by vzhledem k jeho komplikovaným rodinným vztahům ani nepřekvapilo), ale proč TO není jasné ze samotného filmu? Proč myšlenka organicky neprorůstá celým dějem, ale pouze nám jenom řekne ahoj v jeho závěru? Nebýt stále skvělé režie a výtečné kamery (plus jazzu zajisté), neváhal bych použít k charakterizaci Alice následující věty: Je to jedna epizoda Ally McBealové se čtyřnásobnou délkou. Skoro Woody, skoro. 55% Zajímavé komentáře: Tosim, ripo(15.12.2005)

• - Poslední film, kde se objevil Keye Luke. (Witta)

• - Film, který Alice (Mia Farrow) a Joe (Joe Mantegna) sledují v kině, je Příběh z Filadelfie (1940). (Mr. Lobo)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku na Manhattanu v místní Zoo, v převážné většině v restauracích a obchodech na Madisonské ulici. (Terva)