Šest žen Jindřicha VIII.

The Private Life of Henry VIII.

Drama / Komedie / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1933, 97 min

Nejen vynikající suchý (a často velmi cynický) anglický humor sluší této klasické erotické komedii, která zahájila jedno ze slavných období britské kinematografie. Vedle propracované výpravy a opakovaně nápaditého užití montáže (zejména co se match cuts a paralelních střihů týče) filmu zřetelně dominuje gargantuovská postava Charlese Laughtona. Jeho bohémský, nenažraný, ješitný, živelný, dětinský a mohutně se smějící Jindřich VIII. - je k nakousnutí.(8.2.2010)

Tak už aspoň víme, podle jakého mustru se točil Císařův pekař! Žánrově čistá komedie a nic jiného, které výborný Čestmír Řanda dodává ten správný ironický úsměv. Nuda, samozřejmě, vědomé zkreslení historie, ovšem, ale s ohledem na rok vzniku filmu docela solidní zábava. Jo a plejáda výborných českých herců v hlasech královského dvora a všech manželek.(20.11.2019)

Ze začátku je to tedy spíše komedie než drama...(19.2.2008)

Tento vpravdě historický film jsem si pustila z 22 let staré televizní nahrávky. Ztvárnění osobnosti Jindřicha VIII. Charlesem Loughtonem odpovídá skoro přesně mým představám o tomto panovníkovi. Musím přiznat, že jsem se při téměř 80 let starém filmu dobře bavila, protože toto drama bylo podáno s tak notnou dávkou anglického humoru, že i poprava byla zábavnou záležitostí. Herecké výkony byly spíše divadelní, což lze připsat stáří snímku a částečně i našemu dabingu. Výpravou a atmosférou těchto starých časů snímek připomíná některé naše pamětnické filmy. Samozřejmě ty roky jsou na něm znát, ale živočišný a věčně rozesmátý Jindřich, který je zde vykreslen spíš jako oběť ženských intrik, než jako krutý despota, dodal tomuto, později ještě mnohokrát natočenému příběhu jiskru a vtip. Umím si v této roli docela dobře představit i Jana Wericha.(8.11.2011)

• Houdini

Oscar 1 : Herec HR - Charles Laughton + 1 nominace: Nejlepší film(31.3.2004)

• - Laughton získal Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Byl to první Oscar udělený britskému filmu. (Sinecod)