poster

Šest žen Jindřicha VIII.

 • Velká Británie

  The Private Life of Henry VIII.

Drama / Komedie / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1933, 97 min

 • Exkvizitor
  *****

  Nejen vynikající suchý (a často velmi cynický) anglický humor sluší této klasické erotické komedii, která zahájila jedno ze slavných období britské kinematografie. Vedle propracované výpravy a opakovaně nápaditého užití montáže (zejména co se match cuts a paralelních střihů týče) filmu zřetelně dominuje gargantuovská postava Charlese Laughtona. Jeho bohémský, nenažraný, ješitný, živelný, dětinský a mohutně se smějící Jindřich VIII. - je k nakousnutí.(8.2.2010)

 • dopitak
  ***

  Tak už aspoň víme, podle jakého mustru se točil Císařův pekař! Žánrově čistá komedie a nic jiného, které výborný Čestmír Řanda dodává ten správný ironický úsměv. Nuda, samozřejmě, vědomé zkreslení historie, ovšem, ale s ohledem na rok vzniku filmu docela solidní zábava. Jo a plejáda výborných českých herců v hlasech královského dvora a všech manželek.(20.11.2019)

 • Fingon
  ****

  Ze začátku je to tedy spíše komedie než drama...(19.2.2008)

 • Skuby47
  *****

  Tento vpravdě historický film jsem si pustila z 22 let staré televizní nahrávky. Ztvárnění osobnosti Jindřicha VIII. Charlesem Loughtonem odpovídá skoro přesně mým představám o tomto panovníkovi. Musím přiznat, že jsem se při téměř 80 let starém filmu dobře bavila, protože toto drama bylo podáno s tak notnou dávkou anglického humoru, že i poprava byla zábavnou záležitostí. Herecké výkony byly spíše divadelní, což lze připsat stáří snímku a částečně i našemu dabingu. Výpravou a atmosférou těchto starých časů snímek připomíná některé naše pamětnické filmy. Samozřejmě ty roky jsou na něm znát, ale živočišný a věčně rozesmátý Jindřich, který je zde vykreslen spíš jako oběť ženských intrik, než jako krutý despota, dodal tomuto, později ještě mnohokrát natočenému příběhu jiskru a vtip. Umím si v této roli docela dobře představit i Jana Wericha.(8.11.2011)

 • Houdini

  Oscar 1 : Herec HR - Charles Laughton + 1 nominace: Nejlepší film(31.3.2004)

 • - Laughton získal Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Byl to první Oscar udělený britskému filmu. (Sinecod)