Železný stisk

Policejní kordon

The Gauntlet

Akční / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1977, 109 min

Je zvláštní - ale i zákonité alespoň v tom smyslu, jak se tomu domnívám rozumět - , že suverénní umělecký výkon a osobnostní charisma i z velmi rutinního a nanejvýš průměrného (mnohdy ani to ne) scénáře dokáží vykřesat zážitek, který utkví v paměti a povznese, ba ozvláštní i mnohokrát obehrané téma. Clint Eastwood nepochybně patří mezi nejlepší příklady této pozoruhodného, opravdu vzácného jevu.(16.10.2008)

Takovej typicky netypickej Clint. Typickej v tom, ze se opet tvari jak nejvetsi drsnak pod sluncem co nema problem kohokoliv vyfuckovat nebo mu vyhrozovat s bouchackou a nechova se zrovna jak ukazkovej polda, netypickej v tom, ze v nejakejch prestrelkach nebo bitkach se moc neprosazuje. Jinak celej film zacina docela klasicky, chlastajici polda dostane nezajimavy poslani privezt svedka k soudu. Proste klasika. Problem je, ze svedka u soudu nechce ani policie, ani mafiani a tudiz behem chvilky je Clint na uteku a honi ho armada asi tak 100 mafianu a 500 poldu, ktery na nej na potkani strili vsim co maj po ruce. Takovejch poldu a pistoli fakt ve filmu jen tak neuvidite. Problem je, ze to je proste desne prehnany, kolikrat spis smesny a misty i nelogicky. Navic dve hodiny trochu moc. Lepsi 3*.(7.9.2010)

Po sérii Drsného Harryho jsem měl chuť na nějaké další policejní kriminálky s Clintem Eastwoodem a narazil jsem právě na toto. Bohužel to nedosahuje ani zdaleka takových kvalit, jako má Dirty Harry. Je zde pár dobrých hlášek a pěkně natočené akční scény, ale velká chyba je ve scénáři a nemalá i v Clintově režii. Místy jsem si ťukal na čelo, jak nelogické chování postav je. No, koukat se na to dalo, ale žádná sláva to nebyla.(12.2.2012)

Další peckovej nášup, s Eastawoodem, který opět sype řadu skvělých hlášek! Mohlo být víc akce, příběh jednoduchý a beru to jako jednohubku. Nejvíc mně rozsekala scéna, v tom vlaku :D " Holku neuhodíš. Že?! " " Ale ano! " No a konec mohl být lepší. Na to, jakou jsem měl na hovno náladu, mi jí tenhle film zpět vrátil. :)(16.1.2013)

Pro Clinta mám asi slabost, takže jsem při hodnocení trochu přimhouřil oči. Jisté je, že mu takovéhle role skvěle sedly a jako režisér byl řemeslně zručný prakticky vždycky. Logika scénáře sice hapruje ještě více, než bývá běžný průměr akčních filmů a z policajtů dělá film větší blbce než české vtipy, ale celé to stále docela dobře funguje.(5.5.2006)

• - 250 000 dolarů stálo natočení efektní scény exploze helikoptéry. (ClintEastwood)

• - Již po několika úvodních scénách je zřejmé, že postava Bena Shockleyho je ironickým obrazem dobře známeho policisty Harryho Callahana ze San Franciska. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Gus Mally, kterou hraje Sondra Locke, má být v tomto filmu znásilněna, stejně jako v hereččině předchozím snímku Psanec Josey Wales (1976). V obou případech ji zachrání Clint Eastwood, jehož milenkou byla ve skutečném životě, a který si ji do obou filmů prosadil. (Zdroj: z knihy: Americký rebel-Život Clinta Eastwooda - Marc Eliot) (Mirokukii)