Slováci na Piave (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2008, 26 min

Fedor Bartko

Fedor Bartko

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Som vďačný i za to málo. Ako píše užívateľ Marek1991 také neskutočné obete, ktoré padli v nezmyselnom boji, pre nás Slovákov i Čechov skutočne nezmyselnom, ale i dnešní diváci by si zaslúžili určite podrobnejší a dlhší dokument. Film sa venuje prevažne Slovákom, ktorí bojovali v 71. Trenčianskom a 72 Bratislavskom pluku v bojoch pri riekach Pijava a Soča. Živých veteránov z tejto vojny už nemáme, preto sú to len všeobecné reči historikov a rodinných pátračov, ktorí prinášajú iba to základné info. Chcelo by to viac, podstatne viac, ale tú najzákladnejšiu informáciu som dostal. Len v týchto spomínaných miestach padlo okolo 60 000 slovenských vojakov. A jedna pikoška na záver. M.R. Štefánik zverboval pomocou zhadzovaných letákov na fronte mnohých Slovákov a Čechov do légie a osud to zariadil tak, že sa často stretli v zákopoch Slováci a Česi proti Slovákom a Čechom...Koľko našich takto nezmyselne padlo, to by ma fakt zaujímalo...Téma je to pre mňa veľmi zaujímavá preto štyri hviezdy, objektívne dokument je veľmi krátky a povrchný, preto pre bežného diváka skôr priemer. 70%.(11.11.2013)

Môj prapradedo zomrel na talianskom fronte za cudzie záujmy. Boje tam boli niečím krutým a zvláštnym a myslím si, že keď už vznikol dokument o nejakej udalosti, tak mal byť podrobný a nie krátky a odbavený za chvíľu, mali si dať na tom záležať. Je dobré, že to zhrnuli, za necelý rok bude 100 rokov, čo začala táto vojna a preto pre budúcnosť je dobré, aby bolo materiálu, čo najviac, je to história a preto som tomu dosť rád, lebo dokumenty aj keď krátke, vieme robiť.(1.11.2013)

Napíšem to takto: Slováci v Prvej svetovej vojne si zaslúžia oveľa viac ako tento medajlónik z dielne matiačiara Machalu.(27.8.2018)