Dale

Keď zomrel kráľ Henrich VIII, mala Alžbeta 13 rokov a keď prišiel o život jej milovaný Tom Seymour, mala 15. Z tohto pohľadu je ten ich vzťah dosť pikantný a zamrzí, že vo filme sledujeme podstatne staršiu Jean Simmons (v čase natáčania 23), ktorá tu rozhodne na 13 nevyzerá. Ale asi by to v tej dobe bol dosť škandálny film, keby tu hrala nejaká 15-ročná dievčina, takto to vyzeralo normálne a málokto vedel, koľko vlastne vtedy Alžbeta mala rokov. Odhliadnuc od tohto lapsusu, filmu inak niet čo vytknúť. Štandardná historická produkcia s kvalitnými hereckými výkonmi. ()

curunir

,,DOVOĽTE MOJEJ DUŠI ODOBRAŤ SA DO OČISTCA." ,,VY STE ZRUŠIL OČISTEC." __ Film sa rozvíja len pozvoľne, postupne sa však vďaka slušnej réžii rozbalí do veľmi solídnej drámy naberajúcej grády aj bez použitia výrazných dramatických sekvencií (film je bez akejkoľvek akcie). Jean Simmons vedela postave mladej Alžbety dodať potrebnú dominanciu a nechýba jej sebaistý herecký prejav, zato chlipný Charles Laughton mi pripadal, akoby všetky kreácie Henricha VIII. až príliš spoľahlivo prebral zo svojej rovnakej predchádzajúcej oscarovej úlohy. Pripomienky by som mal k retrospektívnemu podaniu príbehu, kvôli ktorému sa, v inak pôsobivom závere, objavujú isté muchy vzťahujúcimi sa k nedopovedaniu nástupníctva Alžbety na trón. V tej dobe sa zrejme tvorcovia zdráhali ukázať pálčivú smrť malého kráľa Eduarda, ktorá by inak excelentne hrajúcemu detskému predstaviteľovi mohla zabezpečiť minimálne nomináciu na najvýznamnejšie filmové ocenenie. A samozrejme, keď je pod hudbou podpísaný Miklós Rózsa, treba očakávať patričnú kvalitu. (2. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()

Mirokukii

Kostýmní historická romance se vznešenou Jean Simmons, jenž podstupuje první lásku na anglickém královském dvoře a stejně jako její malý bratříček (možná nejlepší postava celého filmu) odolává krutým nástráhám tehdejší vládcovské politiky. Příběh je přímo nabyt postavami, z nichž každá má své místo, a nenudí ani na moment. Škoda jen, že mladou a krásnou královnu jsem neviděl dosednout na trůn. ()

rivah

Hollywoodská ilustrace poměrů na britském dvoře souvisejících se smrtí Jindřicha VIII., nástupu chlapeckého krále Eduarda a jeho sestry Alžběty vyrovnávající se s první láskou,(50%) ()