Já a HIV

(TV film)
  • Velká Británie Stephen Fry: HIV & Me
všechny plakáty
Velká Británie, 2007, 120 min

Britský scénárista a herec Stephen Fry se vydává na cestu po Británii, Africe a USA, aby zjistil, jak je dvacet let po vypuknutí pandemie AIDS tato choroba vnímána. Zatímco v 80. letech byla diagnóza AIDS ortelem smrti, po nástupu antiretrovirálních léčiv se zdá, že AIDS v myšlení lidí nahradilo HIV coby léčitelná nemoc podobná cukrovce. Je AIDS opravdu něco, s čím se dá žít? Jaké jsou dnes rizikové skupiny? Na své cestě Stephen Fry mluví s lékaři a sociálními pracovníky, ale především s celou škálou nakažených: od afrických žen po mladé Britky, které se s HIV narodily a nyní zakládají rodiny. [Mezipatra 2008] (oficiální text distributora)

StarsFan

Dva hodinové dokumenty o AIDS, v nichž Stephen Fry zpovídá nakažené, snaží se zjistit přístup mladé generace k prevenci a zajímá se o to, jaká je dostupnost léků v afrických zemích. A v nichž také dokazuje, že není jen "známým hlasem", kterému někdo zaplatil za čtení předem připraveného textu, ale že je nezávislou osobností, která konečný produkt ovlivňuje stejnou měrou jako režisér. Někteří ze zpovídaných se totiž v pořadu objevují především proto, že se se Stephenem roky znají (a pokud jste podobně jako já četli Stephenovu autobiografii The Fry Chronicles, možná vás podobně jako mě lehce zamrazí, když zjistíte, že mezi nakaženými je i Stephenův bývalý partner Kim), v jiných momentech zas Stephen líčí své osobní zážitky, které se s AIDS nějakým způsobem pojí. A i když podle mě ve své druhé polovině vyznívá tento dokument už lehce repetitivně (další příběhy nakažených, opakující se informace, že léčba stále není dokonalá), musím uznat, že natočit na podobné téma film, který nebude působit jen jako nudná vládní agitka o nutnosti prevence, není nijak snadné. Stephen ale naštěstí umí vyhrabat zajímavé informace, rozčílit se na ty, kteří dle něj problém zhoršují, a klást ve správnou chvíli ty správné otázky. ()