Hra smrti

Game of Death

The Game of Death

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong / USA, 1978, 85 min

Toto je film mého dětství a dospívání. Měl jsem jej na stokrát přehrané vhsce a viděl snad 50 x. Pak se někde ztratil a já jej mohl vidět znovu až po mneha letech. Jednoznačně se jedná o jeden z nejkontroverznějších filmů, jaké znám. Jako dítěti mi dlouho trvalo, než jsem pochopil, jak se to s problematikou filmu má a zbylé "pure" Bruce filmy jsem viděl až po tomhle. Proto jsem nepoznal střihy z jiných filmů atd. A ten film jsem miloval. Dnes, se zcela jiným pohledem, musím uznat, že některé "techniky" a přístupy, které tvůrci filmu zvolili, jsou opravdu sprosté a morbidní (záběry ze skutečného pohřbu Bruceho Lee, vystřižený obličej z papíru před zrcadlem, neustálé prostřihy na Bruceho tvář v detailu z jiných filmů atd.). Ano, ale nezaujatě musím rovněž konstatovat, že film má DOKONALOU hudbu a soundtrack!! Má nejlepší hudbu, jakou jsem kdy v akčním i jiném filmu slyšel, její dojemnost a dynamika chytne za srdce i dnes. Jako malý kluk jsem si ji nahrál na kazetu a pouštěl v kazeťáku pořád dokola. Choreografie závěrečných 2 - 3 soubojů v pagodě se skutečným Brucem (existuje víc verzí filmu a v jedné chybí souboj s mistrem v bílém kimonu) jsou samozřejmě naprostá špička. Ale pokud jsem se zaměřil i na další akční sekvence, musel jsem choreografii opravdu gratulovat. Samozřejmě, že Bruce nikdo nenahradí, nikdo se mu nevyrovná. Ale i tak, těch pár soubojů, kde Billy Lo dostane nakládačku nebo dává potom nakládačku dvacítce číňanů na zahradě, kdy dává nakládačku jednomu z hlavních šmejdů po scéně na motorkách a hlavně, kdy dává nakládačku Millerovi v šatnách jsou opravdu špičkové! Téměř postrádají prostřihy a spousta akce se jede na jeden záběr, dvojník(ci?) Bruce jsou neuvěřitelně mrštní a používají výborné techniky, závěr bitky v šatnách s Millerem je naprostý nářez a i když je zde použit zrychlený sestřih kopanců do hlavy, stejně mi do toho filmu prostě sedí. A to vše podbarveno úžasnou, stále gradující a dojemnou hudbou, která jako by ve skrytu divákovi stále říká ... "Co když to bylo s Brucem ve skutečnosti nějak takhle ... ??" Pak stačí jen zamáčknout slzu a srovnat se s tím, že se to již nikdy nedozvíme. Jinak kdo si chce užít závěrečné souboje v opravdové a plné kvalitě, ať raději opravdu sáhne po dokumentu "Bruce Lee - A Warriors Journey".(8.12.2007)

• kitano

Dokoncenie Bruce Leeho filmu bolo priam nutnostou. Tisice jeho fanusikov po celom svete hladoveli po dalsom filme s Bruceom. Nemohlo to vsak dopadnut inak ako biedne. Bruceho "dvojnik" sa snazi ako sa da, avsak tak, ako uz nikdo nezaspieva ako Luciano Pavarotti, tak nikto uz nebude bojovat ako Bruce Lee. Film sam o sebe by az tak hrozny nebol, kedby nebol takym hnusnym zneuctenim a zneuzitim Brucea. Film je porekladany zabermi z Bruceovych filmov a vrcholom je scena, v ktorej ma dabler na tvari pripevnenu papierovu podobizen Brucea. Dalsou urazkou je zostrihanie toho co Bruce stihol natocil tak, aby to pasovalo do provizorneho pribehu. To je priam ruhanie a plytvanie nenapodobitelneho materialu. A vrcholom je pouzitie materialov z Bruceovho pohrebu, kde je zaber aj na jeho mrtvolu! A to pritom pribeh nieje ani o Bruceovi samotnom. Fuj. Dakujem vam pekne vy parchanti vychcany. Zabudnite na tento humus, na toto neuveritelne zneuctenie Bruceovej pamiatky. Kludne si vystacim s 32 minutami filmu, ktore Bruce stihol dostat do finalnej podoby (tak ich mate moznost vidiet v dokumente Cesta bojovnika, pripadne na bonusovom DVD tohto filmu) . Tie su dokonale. (0/10)(6.9.2007)

• JohnSmith

Nevím jestli byl dobrý nápad založit na těch třech natočených scénách celý film.Bohužel jedna dokonce do filmu vůbec nezapadá,jelikož tam Lee bojuje s mužem,kterého jsem před tím nikde neviděl. Herec, který hraje(rozuměj bojuje)místo Bruce mu není ani trošku podobný a bohužel je i na jeho pohybech a stylu boje jasné že to není on.Vrcholem jsou pak vložené záběry z Brucových předchozích filmů v případech, kdy je potřeba ukázat hrdinovu tvář. Dvěma hvězdami hodnotím jen kvůli původním scénam, kde je skutečný Bruce Lee a kvůli jednoduché,ale chytlavé hudbě Johna Barryho(4.7.2008)

• nevermore

Předně bych chtěl říci, že Bruce Leeho mám rád, ale tenhle film je hodně slabý. Film s pár minutami Bruce Leeho a zbytek jedna velká taškařice. Ten obrázek přilepený na obličeji dvojníka na začátku, to je hotovo-dvacet. Tak špatně sestříhaný film jsem jaktěživ neviděl. Tohle prokoukne naprosto každý. Nevím jak hodnotit, Bruce obdivuju, ale tento film je otřesný. A velice podprůměrný výkon podává Colleen Campová, která opravdu neumí zahrát emoce... Kdo touží potom vidět, jak to Bruce chtěl opravdu natočit, ať se podívá na dokument Warriors Journey, kde jsou plné scény bez střihů (zde v tomto filmu bylo totiž i to málo, co se použilo z originálu sestříháno) a zapomene na tuhle sra*ku jednu hvězdu dávám za Bruce Leeho, víc to nejde.(17.7.2006)

• Vojcl

Jak uz bylo mnohokrat receno, mohl to byt nejlepsi film Bruce Leeho... Zaverecne akcni sceny kdy Bruce bojuje se skoro o metr vyssim souperem, ktereho hral basketbalista Kareem Abdul-Jabbar, nebo nun-chaku duel s Danem Inosantem (dalsi skutecny mistr bojovych umeni a Brucuv zak) jsou skutecne uchvatne... jenze zbytek filmu je bohuzel jen tezko stravitelna kase a prostrihy s dvojnikem, ktery navic Brucovi neni vubec podobny oblicejem ani postavou, jsou krajne nepovedene... Je mi to lito,ale tenhle film nejspis nemel nikdy vzniknout.(5.10.2007)

• - Jedná se o oblíbený film Quentina Tarantina. Žlutou teplákovou soupravou, kterou noxí Bruce Lee, se nechal inspirovat pro film Kill Bill (2003). (Lazy87)

• - Postavu Billy Lo (Bruce Lee) ve filmu hrají či dablují Tai Chung Kim a Biao Yuen. (Epistemolog)

• - Bruce Lee stačil natočit před svou smrtí pouhých 11 minut a 7 vteřin. Hlavní postava je proto často otočená zády k divákovi, nebo má zastíněnou tvář. Ve scéně před zrcadlem byla použita dokonce papírová maska Bruce Leeho, jiné scény byly zastoupeny záběry z jeho předchozích filmů. (hynous)