Citrónový sad (festivalový název)

• Izrael

Izrael / Německo / Francie, 2008, 106 min

Eran Riklis

Eran Riklis, Suha Arraf

Habib Shadah

Taky mi neprijde lokalita noveho bydleni pro izraelskeho ministra obrany normalni a az po nastehovani resit, co bude s citronovym sadem... Bez tohoto ohledu se ale jedna o velmi dobre drama, ktere v kostce resi vice, nez par ovocnych stromku. Zajimavy namet, dobre postavy a slusne herecke vykony v cele s Hiam Abbass. Zaver se zdi je vyborny.(6.6.2017)

Děkuji kamarádovi Enšpíglovi za doporučení. Izraelci mě vůbec nepřekvapili, stejně jako informace, že film byl natočen na základě skutečného příběhu. Hiam Abbass podává výborný výkon, její bolest je vepsána do tváře a čiší z ní, že se hlavně usadila v srdci. Líbila se mi i postava ministrovy manželky a její vývoj. A celou dobu jsem měl chuť na osvěžující limonádu z těch úžasně vypadajících citronů.(7.8.2016)

Já jsem většinou skeptická, co se týká filmů podle skutečné události, ale v tomhle případě jsem mile překvapená velmi věrohodně a citlivě natočeným příběhem o ženě, která se nebála a bojovala ze všech sil za nesmyslnost pro ní tak krutého rozhodnutí. O to víc jsem Salmu obdivovala, protože ani její nejbližší jí v tomhle nesnadném boji moc nepodporovali, buď z důvodů strachu či východních tradic, kde by žena měla být víc než poddajná a ani dětmi, zcela zaneprázdněnými jinými věcmi a tudíž lhostejnými k problémům své matky. Hiam Abbass hrála Salmu tak uvěřitelně, že jsem tu její příchuť trpkosti, která z ní vyzařovala po celou dobu, prožívala s ní. Jak to všechno dopadne bylo celkem předvídatelné, ale byl to moc dojemný film, který si určitě zaslouží větší pozornost.(13.7.2013)

Citrónový sad se zdá být spíš politickým filmem o konfliktu mezi Izraelí a Palestinou. Kromě toho ale nutí přemýšlet i o mezilidských vztazích, tradicích, hodnotami v manželství, politikaření. Ukazuje, že lidé, které máme za nepřátele, nám mohou něčekaně pomoct, a naopak ti, od kterých podporu čekáme, se k nám mohou obrátit zády, že mezi všemi skupinami obyvatel najdeme dobro i zlo. Výborný film s působivým koncem.(23.11.2008)

Máme na výber: politika, výstavba, racionalizmus, blahobyt, uhladenosť, kariéra a snaha meniť pravidlá sveta - to na jednej strane, a na druhej strane: príroda. Každý z nás si musí vybrať. Inak to nejde. O tomto je Citrónovník predovšetkým - o snahe zachrániť krásny sýtozelený sad plodiaci množstvá šťavnatých žltých citrusov pred vyrúbaním. Bola tam aj politika a symbolické znázornenie konfliktu, ale i ten múr v závere rozdeľoval skôr spôsoby vnímania svojho okolia než politické, či národnostné postoje.(5.12.2008)

• - Ve filmu můžete vidět cca 4000 citronů. Z toho 200 je pravých a zbytek jsou plastikové atrapy z Číny. (Mamba)