Citrónový sad (festivalový název)

• Izrael

Izrael / Německo / Francie, 2008, 106 min

Eran Riklis

Eran Riklis, Suha Arraf

Habib Shadah

"Stromy jsou jako lidi. Oni také mají duši a cítí." ...Tak s tím souhlasím a Salmě, která si ve svým životě prožila víc smutku, než radostných dnů, jsem tolik přála, aby vyhrála nad lhostejností a ubránila si svůj voňavý rodinný klenot. Chválím Hiam Abbass, která do své filmové role vdechla hrdost, smutek a zralou krásu ženy.(16.5.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $569,672Tržby Celosvetovo $7,198,109(21.10.2009)

Abych film příjmul za vlastní musel jsem si odmyslet základní pointu, která mě prostě přijde naprosto nerealistická, protože aby izraleský ministr obrany šel bydlet do posledního domu na hranici s Palestinou to se mě fakt nechce věřit, ale OK nechal jsem to smrdět a adoptoval film jak stojí a leží a v tu chvíli už jedny emoce střídali druhé. Na první pohled se může zdát že je to hodně politický příběh ve velmi výbušném prostředí, ale já nakonec měl uplně jiný pocity. Byl to vysoce lidský příběh kde se dostal do střetu obyčejný člověk s politicko-mocenskou mašinérií a který naprosto nenápadnou formou dokonale prokresloval lidské vztahy. Musím se přiznat, že některé scény mě seřízly a bylo to především díky mistrovskému hereckému projevu Hiam Abbas a kvalitním dialogům. Scéna kdy se Salma doví že její citronový sad pokácejí, aby měl pan ministr svou prdel v bezpečí, scéna kdy Salma poprvé přeleze plot a veme do ruky listy citrovníku a nebo když její přítel mluví o citrovnících jako o živých organismech byly silný jak nadopovanej bulharskej vzpěrač.(1.6.2016)

Citrónový sad se zdá být spíš politickým filmem o konfliktu mezi Izraelí a Palestinou. Kromě toho ale nutí přemýšlet i o mezilidských vztazích, tradicích, hodnotami v manželství, politikaření. Ukazuje, že lidé, které máme za nepřátele, nám mohou něčekaně pomoct, a naopak ti, od kterých podporu čekáme, se k nám mohou obrátit zády, že mezi všemi skupinami obyvatel najdeme dobro i zlo. Výborný film s působivým koncem.(23.11.2008)

Já jsem většinou skeptická, co se týká filmů podle skutečné události, ale v tomhle případě jsem mile překvapená velmi věrohodně a citlivě natočeným příběhem o ženě, která se nebála a bojovala ze všech sil za nesmyslnost pro ní tak krutého rozhodnutí. O to víc jsem Salmu obdivovala, protože ani její nejbližší jí v tomhle nesnadném boji moc nepodporovali, buď z důvodů strachu či východních tradic, kde by žena měla být víc než poddajná a ani dětmi, zcela zaneprázdněnými jinými věcmi a tudíž lhostejnými k problémům své matky. Hiam Abbass hrála Salmu tak uvěřitelně, že jsem tu její příchuť trpkosti, která z ní vyzařovala po celou dobu, prožívala s ní. Jak to všechno dopadne bylo celkem předvídatelné, ale byl to moc dojemný film, který si určitě zaslouží větší pozornost.(13.7.2013)

• - Ve filmu můžete vidět cca 4000 citronů. Z toho 200 je pravých a zbytek jsou plastikové atrapy z Číny. (Mamba)