Citrónový sad (festivalový název)

• Izrael

Izrael / Německo / Francie, 2008, 106 min

Eran Riklis

Eran Riklis, Suha Arraf

Habib Shadah

Máme na výber: politika, výstavba, racionalizmus, blahobyt, uhladenosť, kariéra a snaha meniť pravidlá sveta - to na jednej strane, a na druhej strane: príroda. Každý z nás si musí vybrať. Inak to nejde. O tomto je Citrónovník predovšetkým - o snahe zachrániť krásny sýtozelený sad plodiaci množstvá šťavnatých žltých citrusov pred vyrúbaním. Bola tam aj politika a symbolické znázornenie konfliktu, ale i ten múr v závere rozdeľoval skôr spôsoby vnímania svojho okolia než politické, či národnostné postoje.(5.12.2008)

Nádherná Hiam Abass, která byla ve své roli uvěřitelná, až srdce sedalo.Ten věčný konflikt mezi Palestinou a Izraelem, strach z terorismu a život, který obrátí naruby ministr obrany. Usadí se totiž coby soused za jejím nádherným citronovým sadem. Jenže ten je jediným zdrojem obživy téhle vdovy a ministr má strach z teroristického útoku.A v cestě rozhledu v rámci bezpečnosti stojí - co čert nechce - sad...(5.3.2015)

Děkuji kamarádovi Enšpíglovi za doporučení. Izraelci mě vůbec nepřekvapili, stejně jako informace, že film byl natočen na základě skutečného příběhu. Hiam Abbass podává výborný výkon, její bolest je vepsána do tváře a čiší z ní, že se hlavně usadila v srdci. Líbila se mi i postava ministrovy manželky a její vývoj. A celou dobu jsem měl chuť na osvěžující limonádu z těch úžasně vypadajících citronů.(7.8.2016)

Taky mi neprijde lokalita noveho bydleni pro izraelskeho ministra obrany normalni a az po nastehovani resit, co bude s citronovym sadem... Bez tohoto ohledu se ale jedna o velmi dobre drama, ktere v kostce resi vice, nez par ovocnych stromku. Zajimavy namet, dobre postavy a slusne herecke vykony v cele s Hiam Abbass. Zaver se zdi je vyborny.(6.6.2017)

Zápas palestinské vdovy o citrónový sad, ve kterém je jejím protivníkem izraelský stát, se samozřejmě nedá vyhrát. Ale teď má za souseda čerstvě jmenovaného izraelského ministra obrany a národní bezpečnost je přeci nad zájmy jednotlivce, že ano? Hiam Abbass je právem jednou z nejznámějších arabských hereček, i tady táhne skoro celý film. Ale za pozornost stojí také Rona Lipaz-Michael jako představitelka její protivnice zpoza plotu, ministrovy manželky, které také politika zasáhne do života více, než čekala.(23.3.2015)

• - Ve filmu můžete vidět cca 4000 citronů. Z toho 200 je pravých a zbytek jsou plastikové atrapy z Číny. (Mamba)