Citrónový sad (festivalový název)

• Izrael

Izrael / Německo / Francie, 2008, 106 min

Eran Riklis

Eran Riklis, Suha Arraf

Habib Shadah

Zápas palestinské vdovy o citrónový sad, ve kterém je jejím protivníkem izraelský stát, se samozřejmě nedá vyhrát. Ale teď má za souseda čerstvě jmenovaného izraelského ministra obrany a národní bezpečnost je přeci nad zájmy jednotlivce, že ano? Hiam Abbass je právem jednou z nejznámějších arabských hereček, i tady táhne skoro celý film. Ale za pozornost stojí také Rona Lipaz-Michael jako představitelka její protivnice zpoza plotu, ministrovy manželky, které také politika zasáhne do života více, než čekala.(23.3.2015)

Kéž by měl člověk v sobě tolik síly a tolik pevné vnitřní vůle, aby se postavil nesmyslné nabubřilosti lidí, kteří mají v rukou moc jen z pozice své funkce a jinak jsou to toliko vyprázdnění morální slaboši. Hiam Abass předvedla v hlavní roli silný výkon. Všichni ostatní ve svých rolích přispěli k naprosté soudržnosti celého příběhu o nezdolné vůli jedné arabské ženy.(12.3.2012)

Děkuji kamarádovi Enšpíglovi za doporučení. Izraelci mě vůbec nepřekvapili, stejně jako informace, že film byl natočen na základě skutečného příběhu. Hiam Abbass podává výborný výkon, její bolest je vepsána do tváře a čiší z ní, že se hlavně usadila v srdci. Líbila se mi i postava ministrovy manželky a její vývoj. A celou dobu jsem měl chuť na osvěžující limonádu z těch úžasně vypadajících citronů.(7.8.2016)

Já jsem většinou skeptická, co se týká filmů podle skutečné události, ale v tomhle případě jsem mile překvapená velmi věrohodně a citlivě natočeným příběhem o ženě, která se nebála a bojovala ze všech sil za nesmyslnost pro ní tak krutého rozhodnutí. O to víc jsem Salmu obdivovala, protože ani její nejbližší jí v tomhle nesnadném boji moc nepodporovali, buď z důvodů strachu či východních tradic, kde by žena měla být víc než poddajná a ani dětmi, zcela zaneprázdněnými jinými věcmi a tudíž lhostejnými k problémům své matky. Hiam Abbass hrála Salmu tak uvěřitelně, že jsem tu její příchuť trpkosti, která z ní vyzařovala po celou dobu, prožívala s ní. Jak to všechno dopadne bylo celkem předvídatelné, ale byl to moc dojemný film, který si určitě zaslouží větší pozornost.(13.7.2013)

Citrónový sad se zdá být spíš politickým filmem o konfliktu mezi Izraelí a Palestinou. Kromě toho ale nutí přemýšlet i o mezilidských vztazích, tradicích, hodnotami v manželství, politikaření. Ukazuje, že lidé, které máme za nepřátele, nám mohou něčekaně pomoct, a naopak ti, od kterých podporu čekáme, se k nám mohou obrátit zády, že mezi všemi skupinami obyvatel najdeme dobro i zlo. Výborný film s působivým koncem.(23.11.2008)

• - Ve filmu můžete vidět cca 4000 citronů. Z toho 200 je pravých a zbytek jsou plastikové atrapy z Číny. (Mamba)