Citrónový sad (festivalový název)

• Izrael

Izrael / Německo / Francie, 2008, 106 min

Eran Riklis

Eran Riklis, Suha Arraf

Habib Shadah

Citrónový sad je pro lidi, kteří o Izraeli vědí jen to, že je nebezpečný, a že tam stavějí zeď. Film je příkladem toho, co stavba zdi přináší konkrétním lidem žijícím okolo staveniště. V rámci teorie"globálního dobra" Izrael vybudoval zídku, kterou vyřešil svou bezpečnostní situaci. Tato "Maginotova linie" je především demonstrací odhodlání a síly bránit se terorismu. Proto při její výstavbě nelze dělat kompromisy, natož brát ohledy na jednu ženskou, který hynou citronovníky. Film naznačuje zásadní fakt, že nehynou jen stromy, ale daleko víc, a to na obou stranách. Každá zeď se dá obejít "přes Belgii" a všechno co učiníš, bude ti vráceno....Zajímavý film, pro laickou veřejnost, sloužící k vyvolání zájmu a diskuse. Svůj účel splnil, do hloubky nešel, a to mne trochu na něm mrzí.70%(19.11.2012)

Taky mi neprijde lokalita noveho bydleni pro izraelskeho ministra obrany normalni a az po nastehovani resit, co bude s citronovym sadem... Bez tohoto ohledu se ale jedna o velmi dobre drama, ktere v kostce resi vice, nez par ovocnych stromku. Zajimavy namet, dobre postavy a slusne herecke vykony v cele s Hiam Abbass. Zaver se zdi je vyborny.(6.6.2017)

Nádherná Hiam Abass, která byla ve své roli uvěřitelná, až srdce sedalo.Ten věčný konflikt mezi Palestinou a Izraelem, strach z terorismu a život, který obrátí naruby ministr obrany. Usadí se totiž coby soused za jejím nádherným citronovým sadem. Jenže ten je jediným zdrojem obživy téhle vdovy a ministr má strach z teroristického útoku.A v cestě rozhledu v rámci bezpečnosti stojí - co čert nechce - sad...(5.3.2015)

Abych film příjmul za vlastní musel jsem si odmyslet základní pointu, která mě prostě přijde naprosto nerealistická, protože aby izraleský ministr obrany šel bydlet do posledního domu na hranici s Palestinou to se mě fakt nechce věřit, ale OK nechal jsem to smrdět a adoptoval film jak stojí a leží a v tu chvíli už jedny emoce střídali druhé. Na první pohled se může zdát že je to hodně politický příběh ve velmi výbušném prostředí, ale já nakonec měl uplně jiný pocity. Byl to vysoce lidský příběh kde se dostal do střetu obyčejný člověk s politicko-mocenskou mašinérií a který naprosto nenápadnou formou dokonale prokresloval lidské vztahy. Musím se přiznat, že některé scény mě seřízly a bylo to především díky mistrovskému hereckému projevu Hiam Abbas a kvalitním dialogům. Scéna kdy se Salma doví že její citronový sad pokácejí, aby měl pan ministr svou prdel v bezpečí, scéna kdy Salma poprvé přeleze plot a veme do ruky listy citrovníku a nebo když její přítel mluví o citrovnících jako o živých organismech byly silný jak nadopovanej bulharskej vzpěrač.(1.6.2016)

Zápas palestinské vdovy o citrónový sad, ve kterém je jejím protivníkem izraelský stát, se samozřejmě nedá vyhrát. Ale teď má za souseda čerstvě jmenovaného izraelského ministra obrany a národní bezpečnost je přeci nad zájmy jednotlivce, že ano? Hiam Abbass je právem jednou z nejznámějších arabských hereček, i tady táhne skoro celý film. Ale za pozornost stojí také Rona Lipaz-Michael jako představitelka její protivnice zpoza plotu, ministrovy manželky, které také politika zasáhne do života více, než čekala.(23.3.2015)

• - Ve filmu můžete vidět cca 4000 citronů. Z toho 200 je pravých a zbytek jsou plastikové atrapy z Číny. (Mamba)