Reklama

Reklama

Citrónový sad

(festivalový název)
  • Izrael Etz Limon (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film je inspirovaný skutečným příběhem vdovy, která byla nucena pokácet své citroníky z bezpečnostních důvodů. Filmová vdova, Salma, žije v palestinské vesnici na zelené linii oddělující Izrael od Západního břehu. V životě zažila samá zklamání - matka zemřela a vychovával ji jen její otec. Také manžel zemřel velmi mladý a nechal ji samotnou se třemi dětmi. Ty už ale vyrostly a rozutekly se do světa. Salma zůstala sama jen se svým sadem citróníků, který zdědila po otci. A ten ji teď chtějí vykácet, protože si tajné služby usmyslely, že stromy poslouží jako dobrý úkryt pro islámské teroristy, kteří budou chtít zavraždit izraelského ministra obrany žijícího v sousedství. Salma se nevzdá a bojuje o svůj sad u soudu. Boj proti celému státu Izrael se zdá předem prohraný, ale Salmu podpoří nečekaný spojenec, ministrova manželka. (Lyncha)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Abych film příjmul za vlastní musel jsem si odmyslet základní pointu, která mě prostě přijde naprosto nerealistická, protože aby izraleský ministr obrany šel bydlet do posledního domu na hranici s Palestinou to se mě fakt nechce věřit, ale OK nechal jsem to smrdět a adoptoval film jak stojí a leží a v tu chvíli už jedny emoce střídali druhé. Na první pohled se může zdát že je to hodně politický příběh ve velmi výbušném prostředí, ale já nakonec měl uplně jiný pocity. Byl to vysoce lidský příběh kde se dostal do střetu obyčejný člověk s politicko-mocenskou mašinérií a který naprosto nenápadnou formou dokonale prokresloval lidské vztahy. Musím se přiznat, že některé scény mě seřízly a bylo to především díky mistrovskému hereckému projevu Hiam Abbas a kvalitním dialogům. Scéna kdy se Salma doví že její citronový sad pokácejí, aby měl pan ministr svou prdel v bezpečí, scéna kdy Salma poprvé přeleze plot a veme do ruky listy citrovníku a nebo když její přítel mluví o citrovnících jako o živých organismech byly silný jak nadopovanej bulharskej vzpěrač. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Malá ukážka z toho, že Palestínčania a Židia nikdy nebudú môcť žiť spolu. Je to v hlavách. Tu v Európe sa rieši rasizmus len za uprdnutie, no neviem, kto je väčší rasista ako tieto dva národy. Pre Žida je každý nežid menejcenný, pre Palestínčana je Žid švábom. A teraz keď ste si pozreli tento film, kto z vás vedel, kto je vlastne žid a kto Arab? Sú si na vlas podobní, veď aj majú spoločného predka, a oni si tam merajú, kto má väčší nos. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Zápas palestinské vdovy o citrónový sad, ve kterém je jejím protivníkem izraelský stát, se samozřejmě nedá vyhrát. Ale teď má za souseda čerstvě jmenovaného izraelského ministra obrany a národní bezpečnost je přeci nad zájmy jednotlivce, že ano? Hiam Abbass je právem jednou z nejznámějších arabských hereček, i tady táhne skoro celý film. Ale za pozornost stojí také Rona Lipaz-Michael jako představitelka její protivnice zpoza plotu, ministrovy manželky, které také politika zasáhne do života více, než čekala. ()

Lyncha 

všechny recenze uživatele

Citrónový sad se zdá být spíš politickým filmem o konfliktu mezi Izraelí a Palestinou. Kromě toho ale nutí přemýšlet i o mezilidských vztazích, tradicích, hodnotami v manželství, politikaření. Ukazuje, že lidé, které máme za nepřátele, nám mohou něčekaně pomoct, a naopak ti, od kterých podporu čekáme, se k nám mohou obrátit zády, že mezi všemi skupinami obyvatel najdeme dobro i zlo. Výborný film s působivým koncem. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Máme na výber: politika, výstavba, racionalizmus, blahobyt, uhladenosť, kariéra a snaha meniť pravidlá sveta - to na jednej strane, a na druhej strane: príroda. Každý z nás si musí vybrať. Inak to nejde. O tomto je Citrónovník predovšetkým - o snahe zachrániť krásny sýtozelený sad plodiaci množstvá šťavnatých žltých citrusov pred vyrúbaním. Bola tam aj politika a symbolické znázornenie konfliktu, ale i ten múr v závere rozdeľoval skôr spôsoby vnímania svojho okolia než politické, či národnostné postoje. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v Izraeli, Palestíne a taktiež v americkom Washingtone. Celkovo trvalo od 25. apríla do 14. júna 2007. (MikaelSVK)
  • Ve filmu můžete vidět cca 4000 citronů. Z toho 200 je pravých a zbytek jsou plastikové atrapy z Číny. (Mamba)

Reklama

Reklama