Tango s komármi

Komedie / Drama

Slovensko / Česko, 2009, 97 min

• lakikaki

Je Tango s komármi ďalším dôvodom na rumenec na tvári Slováka či Slovenky pri zmienke o súčasnej slovenskej filmovej tvorbe? Takmer áno, ale musím sa priznať, že celkovo som príjemne prekvapený. Je to síce film o hovne, ktorý je miestami natoľko nezaujímavý, že divák (ja) stráca(m) záujem počúvať dialógy a radšej len tupo čumí(m) na plátno, ale po niekoľkých dňoch mám z tohto snímku, trochu nepochopiteľne, dobrý pocit. Už len to, že si naň dokážem po takom čase spomenúť je obdivuhodné, ale fakt mám chuť pridať mu aj tretiu hviezdičku. Ale rozum velí: "Nie!" To by museli byť slovenskí herci aspoň schopní (neteatrálne) hrať, slovenskí zvukári synchronizovať obraz zo zvukom(!!!) a predovšetkým slovenskí scenáristi napísať aspoň jeden uveriteľný dialóg. Ale nebudem len kritizovať, našťastie sa dá aj chváliť - hudba je skvelá, len je škoda, že sa po celú dobu opakuje dokola ten istý motív; odhliadnuc od zvyšku hercov (pche) je ústredné trio Luknár-Hajdu-Nvotová(!) skvelé a... a... a hoci tu súpis slovami vyjadriteľných pozitív asi končí, musím znovu prízvukovať, že s niekoľkodenným odstupom mám z Tanga s komármi dobrý pocit. A vzhľadom na dátum a miesto jeho výroby je to pre mňa viac než postačujúce. P.S. pre zasvätených: Trebišovské kino znovu dostálo svojej nie práve pozitívnej povesti a začiatok premietania sa oneskoril o niekoľko minút. Skúsenému premietačovi s mnohoročnou praxou by sa takáto začiatočnícka chyba stávať už nemala, ale v lokálnych podmienkach, ohromne zaostalých oproti štandardu, je niečo také predvídateľné a v istej miere akceptovateľné. Našim čitateľom však rozhodne odporúčame návštevu iného kina, pre skutočne kvalitný zážitok sa vyplatí navštíviť necelých 60 kilometrov vzdialené Košice a pri uspokojení sa s podpriemernými podmienkami pripadá do úvahy tiež návšteva neďalekého kina vo Vojčiciach, ktoré je oproti tomu Trebišovskému výrazne lacnejšie. [49%](14.4.2009)

• sigi2

Tak vo všeobecnosti u užívateľov ČSFD, ako aj u renomovaných recenzentov, je celkom jasne vnímateľný trend prižmúriť nad domácou produkciou jedno, niekedy obe oči, a filmu vyprodukovanému v domácom prostredí v konečnom hodnotení trošku prilepšiť. Obzvlášť v prípade slovenských filmov, ktorých v posledných rokoch nevzniklo veľa, je toto konanie motivované aj snahou neodradiť ostatných potencionálnych záujemcov o filmové remeslo. Celkom v duchu tohto trendu dávam tomuto odpornému blábolu jednu hviezdičku.(13.4.2009)

• Rockerman

Film je o tom, že i po dvaceti letech po revoluci stíhá některé lidi komunistická minulost. V té době museli lidé utíkat přes hranice za svobodným životem. Mnohdy musely být přetrhány vztahy mezi milenci ba i manžely. Tento snímek to však zachycuje ve velmi neurovnané až chaotické formě. Film je tak o všem a vlastně o ničem a tak příliš nezaujme. 50%, možná i o něco méně.(13.7.2011)

• pugs

"Dneska sa už berú len lezby a buzeranti." CINEMATIK 2009 Nie. Slovenský film nemá už úroveň. Tých 97 minút som prežíval s naprostým utrpením, aké mohlo byť. Bolo to ako 2 a pól hodiny a ešte k tomu by som zarátal aj prestávku. Síce je tu pár podarených vtípkov, ale je fakt, že je to nuda až na kopec. 3/10(14.9.2009)

Tak toto sa moc nevydarilo. Z každej stránky je to priemerné, miestami dokonca podpriemerné. Skúsim poporade: dej ako býva zvykom v týchto končinách zbytočne zložitý, aj kvôli niektorým postavám, bez ktorých by sa film zaobišiel. Niektoré dialógy boli dobré, ale ani raz som sa poriadne nezasmial a veľa z nich bolo neautetických. Z hercov nesklamal Hajdu ani Luknár, ale tiež sa nedá povedať, že by som z toho bol unesený. Zbytok hereckého osadenstva ma teda nenadchol, obzvlášť nie Mokrý. Toho tam napchali len preto, že vtedy bol dosť populárny. Asi najhoršie bol na tom zvuk. Ako keby to bolo predabované z mongolštiny niekde v kúpeľni na mobilný telefón. ............ Celkovo by som ale nelámal palicu. Na to v akých sračkách je slovenský film môžeme byť radi, že sa vôbec nejaké točia. U mňa to medzi tie troj-hviezdičkové patrí, i keď s odretými ušami.(3.1.2010)

• - Film sa natáčal v lokalitách Bratislava, Podunajské Biskupice, Trnava, Studené, Stupava, Záhorie, Kúty, ale aj v španielskom Madride v Prahe a Brne. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčanie filmu prebiehalo od 9.9.2007 do 18.10.2007, ale premiéru mal až 20.1.2009 v Bratislave v Palace Cinemas Auparku. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Tereza Brodská (Eva Demanová) si pred hraním scenár prečítala iba raz. Drobný problém mala iba v zanedbanom nemocničnom oddelení v Podunajských Biskupiciach, kde sa jej nechcelo obedovať, lebo toto miesto bolo podľa jej slov jedna veľká depresia. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)