Tango s komármi

Komedie / Drama

Slovensko / Česko, 2009, 97 min

• lakikaki

Je Tango s komármi ďalším dôvodom na rumenec na tvári Slováka či Slovenky pri zmienke o súčasnej slovenskej filmovej tvorbe? Takmer áno, ale musím sa priznať, že celkovo som príjemne prekvapený. Je to síce film o hovne, ktorý je miestami natoľko nezaujímavý, že divák (ja) stráca(m) záujem počúvať dialógy a radšej len tupo čumí(m) na plátno, ale po niekoľkých dňoch mám z tohto snímku, trochu nepochopiteľne, dobrý pocit. Už len to, že si naň dokážem po takom čase spomenúť je obdivuhodné, ale fakt mám chuť pridať mu aj tretiu hviezdičku. Ale rozum velí: "Nie!" To by museli byť slovenskí herci aspoň schopní (neteatrálne) hrať, slovenskí zvukári synchronizovať obraz zo zvukom(!!!) a predovšetkým slovenskí scenáristi napísať aspoň jeden uveriteľný dialóg. Ale nebudem len kritizovať, našťastie sa dá aj chváliť - hudba je skvelá, len je škoda, že sa po celú dobu opakuje dokola ten istý motív; odhliadnuc od zvyšku hercov (pche) je ústredné trio Luknár-Hajdu-Nvotová(!) skvelé a... a... a hoci tu súpis slovami vyjadriteľných pozitív asi končí, musím znovu prízvukovať, že s niekoľkodenným odstupom mám z Tanga s komármi dobrý pocit. A vzhľadom na dátum a miesto jeho výroby je to pre mňa viac než postačujúce. P.S. pre zasvätených: Trebišovské kino znovu dostálo svojej nie práve pozitívnej povesti a začiatok premietania sa oneskoril o niekoľko minút. Skúsenému premietačovi s mnohoročnou praxou by sa takáto začiatočnícka chyba stávať už nemala, ale v lokálnych podmienkach, ohromne zaostalých oproti štandardu, je niečo také predvídateľné a v istej miere akceptovateľné. Našim čitateľom však rozhodne odporúčame návštevu iného kina, pre skutočne kvalitný zážitok sa vyplatí navštíviť necelých 60 kilometrov vzdialené Košice a pri uspokojení sa s podpriemernými podmienkami pripadá do úvahy tiež návšteva neďalekého kina vo Vojčiciach, ktoré je oproti tomu Trebišovskému výrazne lacnejšie. [49%](14.4.2009)

Tak a máme tu slovenský film. Som veľmi zvedavá na hodnotenia ostatných, ale skúsim túto tému otvoriť mojím názorom. Film by som hodnotila tak na 60%. Niektoré slovenské filmy sú naozaj dobré, ale tento je bohužiaľ iba priemerný. Luther si zvolil celkom tažkú tému na spracovanie, vytvoriť film o vzťahoch medzi ľudmi nie je také jednoduché. Mne vo filme chýbala nejaká vážnejšia zápletka, ktorá by ma donútila stresovať sa nad tým, ako to celé dopadne. Co sa týka hereckého obsadenia, najviac ma zaujala Tereza Nvotová. Bola mladým oživením filmu a myslím si, že jej talent je nepopierateľný. Samozrejme, Tereza Brodská patrí medzi výborné herečky, čo dokázala aj v tomto filme. Výkony Adyho Hajdu a Romana Luknára neboli ničím výnimočné. Zasmiala som sa na niektorých hláškach a scénach(Rudo u urológa), vtipne taktiež znejú niektoré vety Ukrajincov.Ale celkovo boli dialogy spracovane nie velmi kvalitne(miestami nudne) a podstatne znizili kvalitu filmu. Najmenej ma upútala Zuzana Fialová, ktorá zaujala možno tak pánskych divákov výstrihom počas scény, v ktorej sa stretáva s Rudom(Luknár). No nič viac.Jej postava mi do kontextu nesedela a pripadala mi násilne vsunutá. Celkovo je film takým príjemným zrelaxovaním z každodenného života, na ktorom sa zasmejete,no neprinesie vám nič výnimočné.Predpokladám, že nadšenie bude trvať len veľmi krátko a film potom upadne do zabudnutia.Napovedal tomu aj veľmi slabý potlesk po skončení filmu. Co sa týka mna, nie je to jeden z filmov na ktoré budem ešte dlho spomínať.Ale určite nesúhlasím s tými čo tento film ohodnotili ako odpad..(20.1.2009)

• Drom

No rozhodně zvláštní film. První polovina byla docela zmatená, ve druhé polovině se pro změnu všichni chovali jako idioti. Oba hlavní představitelé, Roman Luknár a Vlado Hajdu, byli sice sympatičtí, ale málo platné, když jejich výkon pohltí totální roztříštěnost filmu. Hlavní linie návratu Karola na Slovensko, kde zanechal svoji ženu a neukázal se 20 let, je jasná. I to, že souhlas k rozvodu nedostane od manželky jen tak. Nevím však, co chtěl básník vyjádřit formou zpracování příběhu. Postavy se chovají zvláštně, interakce mezi nimi je nedostatečná a role Zuzany Fialové trochu navíc. Nepochopil jsem to s tím Bohdanem a šáhlým Rišem, to měli být rusové, co mluví trochu hůř srozumitelnou slovenčinou? Tohle se moc nepovedlo, přátelé.(22.10.2013)

• Rockerman

Film je o tom, že i po dvaceti letech po revoluci stíhá některé lidi komunistická minulost. V té době museli lidé utíkat přes hranice za svobodným životem. Mnohdy musely být přetrhány vztahy mezi milenci ba i manžely. Tento snímek to však zachycuje ve velmi neurovnané až chaotické formě. Film je tak o všem a vlastně o ničem a tak příliš nezaujme. 50%, možná i o něco méně.(13.7.2011)

Tak toto sa moc nevydarilo. Z každej stránky je to priemerné, miestami dokonca podpriemerné. Skúsim poporade: dej ako býva zvykom v týchto končinách zbytočne zložitý, aj kvôli niektorým postavám, bez ktorých by sa film zaobišiel. Niektoré dialógy boli dobré, ale ani raz som sa poriadne nezasmial a veľa z nich bolo neautetických. Z hercov nesklamal Hajdu ani Luknár, ale tiež sa nedá povedať, že by som z toho bol unesený. Zbytok hereckého osadenstva ma teda nenadchol, obzvlášť nie Mokrý. Toho tam napchali len preto, že vtedy bol dosť populárny. Asi najhoršie bol na tom zvuk. Ako keby to bolo predabované z mongolštiny niekde v kúpeľni na mobilný telefón. ............ Celkovo by som ale nelámal palicu. Na to v akých sračkách je slovenský film môžeme byť radi, že sa vôbec nejaké točia. U mňa to medzi tie troj-hviezdičkové patrí, i keď s odretými ušami.(3.1.2010)

• - Tereza Brodská (Eva Demanová) si pred hraním scenár prečítala iba raz. Drobný problém mala iba v zanedbanom nemocničnom oddelení v Podunajských Biskupiciach, kde sa jej nechcelo obedovať, lebo toto miesto bolo podľa jej slov jedna veľká depresia. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčanie filmu prebiehalo od 9.9.2007 do 18.10.2007, ale premiéru mal až 20.1.2009 v Bratislave v Palace Cinemas Auparku. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Film sa natáčal v lokalitách Bratislava, Podunajské Biskupice, Trnava, Studené, Stupava, Záhorie, Kúty, ale aj v španielskom Madride v Prahe a Brne. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)