Cesta draka

Return of the Dragon

Revenge of the Dragon

Akční / Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Dobrodružný

Hong Kong, 1972, 95 min

Tento film má jasný a jediný ťahák a tým je súboj Bruce Lee vs Chuck Norris. Ani jeden nevedel hrať, čo platí stále najmä u Chucka, pretože Bruce neskôr vychytal dramatickú pózu. Celý film je v podstate len prešľapovanie na mieste striedané s drobným posúvaním sa smerom dopredu. Tak vyzerala vtedajšia producentská stratégia. Diváka nechať pekne čakať a čakať, a na záver ho ohromiť niečím sehr cool. Norris vtedy ešte hladko oholený, ale odhaľujúci medvediu hruď a Bruce Lee predvádzajúci zvuky celého dažďového pralesa. Pre moje detstvo nevyhnutná filmová skúsenosť.(11.11.2013)

Je to dosť dobrý akčný kung-fu film s Brucom Leem, ktorý považujem za jeho najlepší film. Má veľmi dobrý príbeh o majstrovi bojových umení, ktorý priletí do Talianska pomôcť blízkym s reštauráciou, ale zistí, že miestna mafia ju chce získať za každú cenu a tak sa ich bojovník rozhodne zastaviť. Spracovanie je celkom dobré, film dobre funguje aj mimo akcie a stále sa je na čo pozerať, ale dojem trochu kazí, že celý film pôsobí tak naivne, ale to je pre filmy tohto typu a tejto doby typické, takže to nie je nič prekvapujúce. Akcie je tu celkom dosť a páči sa mi. Súboje sú presne v štýle Bruca Leeho, takže pôsobia veľmi efektívne, nechýba im rýchlosť a tvrdosť a poteší, že väčšinou je protivník väčší a namyslenejší, takže jeho rýchle zneškodnenie je o to príjemnejšie. Najviac sa mi páči všetka akcia za reštauráciou, súboj v mafiánskom sídle, ale aj finálny súboj. Herecké obsadenie je celkom slušné, okrem Bruca Leeho zaujme aj jeho priateľka a Chuck Norris v menšej úlohe, ale ostatní záporáci sú veľmi slabí a opäť musia niektorí zbytočne prehrávať. Réžia a technická stránka sú úplne obyčajné, čo je ale pre tento typ filmu plne dostačujúce. Cesta draka má zo všetkých filmov Bruca Leeho najlepšie podaný príbeh, ktorý baví aj mimo akcie a najzaujímavejšie súboje, takže ho mám zo všetkých jeho filmov najradšej. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 75%.(17.7.2011)

• movie

Okey, těch 5* od spousty uživatelů je tu skutečně mimo. Děsný scénář (mj. komické momenty jsou velice špatné), hrozná režie, kamera (stále rozmazaná) a ještě otřesnější herecké výkony. Celá CESTA DRAKA je vpodstatě cca. 80 min dlouhé čekání na závěrečnou (a jinak tedy výbornou) bitku Bruce Lee a Chucka Norrise, který tu jediný podává celkem seriózní herecký výkon (dost možná poslední ve své kariéře). Jenže tuhle bitku si můžete pustit na youtube a čas s CESOU DRAKA tak rozhodně marnit nemusíte.(26.1.2008)

5 hviezd nie je udelených neprávom, ozrejmím to v nasledujúcom texte, ktorý nie je vhodný pre ľudí bez fantázie. Cesta draka je niečo, čo nemá vo filmovom svete páru. Príbeh začína celkom vážne letiskovou scénou s kečupom a končí bitkou s mravčiacim Chuckom Norrisom. Ale poďme pekne po poriadku. Bruce prichádza do Talianska pomôcť strýčkovi s reštauráciou a zapletá sa s miestnou pozoruhodnou bandou, ktorá ma predstavovať filiálku mafie, ale skôr pripomína ABBU na turné v najlepších rokoch. Bruce sa dostáva do viacerých konfliktných situácií s onou karikatúrou mafie a vždy výjde zo súboja víťazne, čo si všimnú aj samotní zamestnanci reštaurácie, ktorí sa snažia vzadu za obedárňou čo to naučiť z umenia podskakovať. Razom si Bruce vydobije úctu a pozornosť oných balíkov a stáva sa ich učiteľom. Šéfovi miestnej odnože sa jeho počínanie znepáči natoľko, že nasadí naňho Chucka s kožou papuánskeho rosomáka. Dej prechádza viacerými peripetiami, ktoré nie sú až také strhujúce ako samotný záverečný súboj, odohrávajúci sa v koloseu za zvukových efektov typu fí, klatsch, bang a podobne, dvoch bojovníkov Bruca a Chucka, z ktorého vzchádza víťaz Bruce. Kamera na špičkovej úrovni, niekedy nebudete vedieť či ste v ponorke, alebo v kine, ale komickosť, ktorá srší takmer zo všetkých záberov Vám to vynahradí v plnej miere.(9.9.2008)

• Divočák

Je mi to líto, ale Cesta draka si bohužel nezaslouží vyšší hodnocení. Bruce je sice sympaťák, ale většinu filmu se snaží hrát si na komika a výsledkem toho je, že chvilkama působí jako retard. Navíc byl asi tak unešený ze svého režijního debutu, že mu vůbec nepřišlo, že scénář vyprávějící nám o strýčkově vydírané restauraci je naprosto debilní a tak nás místo akce po celou dobu cpe zbytečnými prázdnými žvásty. I to by se ale dalo zkousnout, kdyby nám to pak aspoň vynahradil v efektních soubojích. Ty se ale bohužel až na finální bitku s chlupatcem Norrisem nekonají, a tak si z Cesty draka místo úžasného zážitku z pohledu na umění téhle kung-fu legendy odnášíte pouze pronuděných sto minut a slastný pocit z toho, že Chuck Norris konečně dostal pořádně na prdel.(2.6.2007)

• Bruce Lee

• - Bruce Lee osobně dohlížel na nahrávání soundtracku a dokonce hrál i na jeden nástroj. (Caelos)

• - Jedná se o první zápornou roli Chucka Norrise. (Epistemolog)

• - V kantonské verzi filmu Bruce Lee nadaboval cizince ze zločineckého gangu. (Caelos)