Cesta draka

Return of the Dragon

Revenge of the Dragon

Akční / Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Dobrodružný

Hong Kong, 1972, 95 min

Ak sa dá vôbec na niečo pozerať vo filmoch Bruce Leeho, tak je to určite jeho mrštnosť v akčných nakladačkách a osobných fightoch. Nič iné žiaľ ani tento nereprezentuje, takže ak si ho budem mať chuť ešte niekedy pozreiť, tak určite len pre tie choreografie a tu samozrejme záver s chlpáčom Chuckom. 65%.(8.3.2006)

"Cesta draka" představuje moje první setkání s Brucem Lee. Uskutečnilo se v polovině ledna roku 2008 - bylo trochu jiné, než jsem čekala, ale naprosto zásadní. Osvobozující, nádherně přímočaré a bezelstné … neopakovatelné. Bruce Lee zkrátka dokázal s obdivuhodným nadhledem natočit film čistě podle svého - a nebál se vzít na sebe i komediální stránku příběhu. Netřeba zdůrazňovat, že v akčních scénách, které nebyly trapně zrychlované ani jinak upravované, zůstává dodnes nepřekonaný. P.S.: Každopádně je na pováženou, že s TAKOVOU legendou jsem se seznámila s TAKOVÝM ostudným, dalo by se říct až neomluvitelným zpožděním - víceméně díky trochu zidealizovanému americkému životopisnému snímku "Dračí život Bruce Lee" (1993), který ve mně probudil značnou zvědavost. Ale lepší pozdě než nikdy. P.S.: Jsou snímky, kterým jednoduchost a odzbrojující naivita dodávají jedinečnou atmosféru, která často bývá zrcadlem určité doby - bez které by se NIKDY nestaly tím, čím jsou. Mám ráda "Cestu draka" - jakoby měla dar mezi řádky vyprávět, kdo vlastně byl Bruce Lee ...(4.10.2012)

Klasika? Možná. Parádní řežba? Určitě. Ale pokud tenhle film chcete brát tak smrtelně vážně, jak byl natočen před 40lety, moc nepochodíte. Člověk umírá smíchy snad u všech vážných scén, jinak to nejde. Ale bojové scény jsou stále živé, ve své době to byl vrchol žánru, je to v podstatě béčko, a navíc je to film obsahující na efekty nejnáročnější scénu v historii kinematografie, aneb jak jinak by mohl Chuck Norris prohrát? Takže člověk nemůže jít pod 3*.(17.12.2011)

Riadna kravina s množstvom logických chýb. Takto by mal znieť rozhodujúci verdikt kritika. Ale predsa sa dá na to dívať, fanúšikovia Leeho musia byť nadšení, bitky sú fajn, Lee je fakt majster. Norris je riadny sračkár po všetkých stránkach, no úloha v tomto filme mu sadla, aspoň som sa pobavil. Zavíjanie Leeho je katastrofálne, ale legendárne. Náznaky atmosféry si cením. Dej je príšerný, jednoduchý a hrozne zanedbatelný, ktorý by sa dal vtesnať do 80tich minút. Réžia nestojí za veľa, ale je to klasika, ktorú ako tak treba doceniť, no radšej nie moc. 60%(18.1.2009)

Snímek s nějdražší akční scénou v historii kinematografie! Nevěříte?!? Tak si jen představte jakou astronomickou částku museli vyplatit Chucku Norrisovi za jeho "první" (první?) totální porážku! Chudák Chuck Norris, musel po uvedení filmu velmi trpět... A jeho chlupy na hrudi taktéž! :( Ale teď už vážně. Vlastně moment, to ani nejde! :-D Cesta draka je totiž samo o sobě velmi vtipné akční béčko u kterého zamáčknete nostalgickou slzu nad fenomenálností Bruce Leeho a nejenom to! Až spatříte ty čínské gangstery v teplákách, ve kterých asi v té době neměli gule doprava, tak půjdete do kolen. A nesmím zapomenout také na scény při nichž si v mysli jenom řeknete: "WTF?!". Koneckonců, jedná se o kultovní záležitost, která milovníky akčních braků s fantastickým Brucem Leem s jistotou zahřeje na srdéčku!(12.6.2014)

• Bruce Lee

• - V roce 2010 se film umístil v anketě magazínu Empire ve stovce nejlepších filmů všech dob. (Hans.)

• - Bob Wall se do filmu dostal vlastně náhodou. Přiletěl společně Chuckem Norrisem jako kamarád. Když ho Bruce Lee uviděl, řekl: "Fajn že jsi tu, mám pro tebe roli!" (Caelos)

• - Štáb musel při natáčení zpomalovat Bruceovy bojové scény, protože byl příliš rychlý. (Caelos)