Drak přichází

Return of the Dragon

Revenge of the Dragon

Akční / Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Dobrodružný

Hong Kong, 1972, 95 min

Posledni film Bruce Lee,kde si opet sam napsal scenar a sam jej take reziroval.Typicky beckovy akcnak te doby,ale patrici mezi to lepsi,co v te dobe v tomhle zanru vznikalo.Bojove sceny dobre,i jejich choreografie-to Bruce umi,scenar ovsem velmi plytky,stejne jako rezie-to proste Bruce moc neumel.Film samozrejme zveda zaverecna scena s Chuckem Norrisem,ktera se stala legendarni.Pro fanousky zanru povinnost,pro ostatni solidni prumer.Jeste bych se trochu pozastavil u kamery,ktera se moc nepredvedla a misty to vypada,jako kdyz kameraman pozil.U me dracich 65%.(7.12.2010)

• Divočák

Je mi to líto, ale Cesta draka si bohužel nezaslouží vyšší hodnocení. Bruce je sice sympaťák, ale většinu filmu se snaží hrát si na komika a výsledkem toho je, že chvilkama působí jako retard. Navíc byl asi tak unešený ze svého režijního debutu, že mu vůbec nepřišlo, že scénář vyprávějící nám o strýčkově vydírané restauraci je naprosto debilní a tak nás místo akce po celou dobu cpe zbytečnými prázdnými žvásty. I to by se ale dalo zkousnout, kdyby nám to pak aspoň vynahradil v efektních soubojích. Ty se ale bohužel až na finální bitku s chlupatcem Norrisem nekonají, a tak si z Cesty draka místo úžasného zážitku z pohledu na umění téhle kung-fu legendy odnášíte pouze pronuděných sto minut a slastný pocit z toho, že Chuck Norris konečně dostal pořádně na prdel.(2.6.2007)

Problém s tou hŕstkou filmov, ktoré legendárny Bruce Lee za svoj krátky život stihol nakrútiť, je v tom, že hoci majú neopakovateľnú atmosféru, charizmatickú filozofiu (pre Brucea bojové umenia boli o filozofii, nikdy neslúžili na lámanie kostí) a akčné scény plné úžasných choreografických kúskov (a nunčakov!), sú tieto projekty po príbehovej stránke diplomaticky povedané nenápadité, po hereckej stránke otrasné (áno, vrátane Brucea Leea) a po technickej stránke obdivuhodne amatérske (neštudoval som strih, kameru a ani osvietenie scény, ale ak hercom nevidíte do tvárí, lebo ich majú na vzdialenosť štyroch metrov rozmazané, tak to študovať ani nemusíte a viete, že to tak nemá vyzerať). Ale Chuck Norris je Chuck Norris.(18.8.2007)

• Vojcl

Bruce i jeho filmy mam velice rad, ale tohle je jednoznacne nejslabsi snimek z jeho kraticke filmografie... Pozice rezisera a hlavniho protagonisty zaroven, evidentne Malemu drakovi nesedla. Nejvic mi asi vadila ta neskutecne roztresena kamera, ktera vypada tezce amatersky. Podobnymi nedostatky sice trpi vetsina starsich kung-fu filmu,ale tohle je skutecny extrem i na asijskou tvorbu... Jedine kvuli cemu tenhle kousek stoji za videni je prosluly souboj Bruceho s Chuckem Norrisem...(5.10.2007)

• Morloth

Je to dobrý film na VHS, ale pořád je to film na VHS. Klukům jdou viditelně bojová umění. Řada soubojů je po technické stránce obdivuhodná, jenže ten zbytek je naprostá vata. Bruce Lee byl možná skvělý v kung-fu, ale z toho, co jsem mohl vidět, jej minulo jak umění herecké, tak režisérská zručnost. Bez špetky nostalgie asi nemohu docenit.(22.11.2010)

• - Z anglické verze byla vystřižena bojová scéna, ve které Bruce Lee použije nunčaky. (Caelos)

• - Spoiler: Bruce Lee ukáže své bojové umění až po dlouhých 30 minutách. (Epistemolog)

• - Interiérové scény se nenatáčely v Římě, ale v Hongkongu a to dokonce i závěrečný souboj v koloseu. Při boji Bruce Leeho a Chucka Norrise jdou jasně vidět malované kulisy. (Caelos)