Velký šéf

Hong Kong, 1971, 100 min

Lo Wei

Ching-Chu Chan

Raymond Chow

Na filmy s Brucem Lee se může dívat buď člověk, který zná Bruce jako legendu bojových umění a průkopníka prvních opravdu kvalitních akčních filmů s těmito scénami, které tvoří základní obsah celku. A nebo člověk, který o Brucovi neví nic. Takový člověk si zřejmě po shlédnutí tohoto filmu řekne: "Zas jedno starý ťamanský karate..." Ale zasvěcený člověk při sledování Bruceho filmů prostě plesá radostí! Proto tvrdím, filmy Bruce Leeho jsou pro nadšence a obdivovatele této legendy nebo pro lidi zabývající se bojovými uměními jako takovými. "Velký šéf" byl Bruceho první film. Natáčel se v Thajsku a byl hotov za pár týdnů. Bruce jasně věděl, co chce v životě dokázat a kam svoje kvality směřovat. Bohužel pro něj, ale také tak trochu naštěstí pro dnešního diváka, byl při natáčení tohoto filmu velmi limitován producenty, režisérem i místní mafií, která měla v Asii prsty snad ve všem. Bruce například prosazoval od začátku, že nepřátelé mají po jeho zásazích či kopech okamžitě odpadnout. To bylo v protikladu s nepsaným stylem natáčení bojových scén v asijských filmech, kdy se bojovníci otloukávali i desítky minut. Bruce, aby si tohle prosadil, musel několikrát naostro dokázat na místních rváčích a kaskadérech (kteří ovládali vesměs styly "thajský box" či "mua thai"), že to jde... Potom se choreografie bojových scén více přizpůsobila jeho představám. Nepodařilo se mu však třeba ale již zamezit vcelku překvapivé brutalitě filmu. Což pro dnešního diváka není tolik na škodu, film je cákanci krve docela slušně okořeněn a třeba pilka zaseknutá do půli lebky nepřítele byla ještě řadu let v mnoha státech vystřižena ... Bruce ve filmu nepoužívá klasické zbraně typu nunchaka, tyč a podobně, ale nože, řetězy, pilky a v podstatě co je po ruce ... Velký šéf je klasika, která odstartovala Bruceho neuvěřitelnou slávu v Asii, vymyká se svojí celkovou podstatou a podobou jeho dalším filmům, kde měl již mnohem větší svobodu a spíše jde o pěkně naturalistickou řežbu. Ústřední hudba je geniální! Bruceho energie přímo srší z plátna či obrazovky. Prostě naprostá asijská klasika non plus ultra ...(3.1.2008)

"Velký šéf" je prvním filmem, který se více prosadil i mimo domovinu legendy Bruce Leeho. Na to, že je to "jenom" kung fu, je příběh vcelku obstojný. Cheng (Bruce Lee) se vrací domů z cest, aby zjistil, že poměry tu nejsou úplně dobré. Za vším hledej drogy. Ale ze začátku se zdá, že nebude muset porušit svůj slib, že už nebude nikdy bojovat. Jeho blízcí to zvládnou za něj. Jenže ona stejně nadejde chvíle, kdy bude muset udeřit. Tou chvílí je zmizení bratrance, s nímž měl dobrý vztah. Zdá se, že všechny stopy vedou k šéfovi firmy, kde je sám Cheng zaměstnán. Rybárna, kde je led napěchovaný drogami. Chengovi se podaří, že se stane něčím jako kápem, na kgterého právě boss spoléhá. Zaměstnanci milovaný se Cheng najednou stává zatracovaný, protože se s bossem spolčil. Ale Cheng nakonec pochopí a vydává se zpátky na správnou stranu dobra a vše zakončuje ve skvělém finálním souboji, který ještě nemá úroveň filmu "Drak přichází", ale stejně je to sakra dobré. Ten člověk měl neskutečnou fyzičku a neuvěřitelné schopnosti. Zároveň ale dokázal, že byl dobrým hercem, který neumí jen bojovat, ale zvládá komickou pózu, stejně jako tu vážnější. Hlavně za Bruce si film zaslouží nadprůměrné hodnocení. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/frost-vs-nixon-bos-vs-kung-fu-trocha.html(16.2.2013)

První film v němž Bruce předvedl co umí, přitom původně s ním nebylo počítano a byla připravena náhrada, kdyby náhodou Bruce nezvládl akční film. A já mám s velkým šéfem problém, vždy když je na scéně Bruce, je to dobré, želbohu bojuje až za dlouhou dobu a přiznejme si, že takové ty klasické hongkongské bitky, máchání rukama, hospodské kopy a přeskakování z trampolíny moc zabávné nejsou. Všichni stejně čekáme, až Bruce ztratí medailon a všem rozkope držky. Na druhou stranu, ve Velkém šéfovi jde hodně vidět rozdíl mezi pohyby Bruce a pohyby ostatních, jeho styl byl moderní, rychlý a nikdy nepůsobí směšně. Už první soboj je neskutečně dobrý a například v thajském Chocolate není jistě náhoda, že Jíja bojuje prvně právě v továrně na led (vlastně je to spíše evidentní). Souboj s Big Bossem je taky dobrý, vůbec na celém filmu je dobré, že čím víc se blíží konci, tím víc je brutálnější a to je právě ten problém, ten začátek je prostě příliš dlouhý. Uznávám Bruce Lee jako největší legendu v dějinách bojových filmů, ale i jako moudrého člověka, který věděl co chce, jenže Velký šéf mě prostě do poloviny nudí a je pro mne nejslabší z Bruceových bojových filmů i ta Pěst plná hněvu, kde jsou vyloženě srandovní japonci je co do zábavnosti lepší. I tak je to ale samozřejmě kult a povinnost pro fandy Bruce Lee, či bojových filmů všeobecně.(14.2.2011)

Pardon Bruce, dúfam, že mi to odpustíš, ale tvoj prvý trhák si chválim len trošku nad priemer. Dielo je paradoxne najslabšie v bojových scénach, ktoré pôsobia tak trochu detsky, ak v nich nieje Lee. Keď sa dostaví, kvalita sa o niečo zvýši, ale nie o veľa. Príjemný, nenáročný a hlavne jednoduchý filmík.(11.9.2010)

Brucova prvni hlavni role ve filmu, ktera odtartovala jeho kratkou, ale nezapomentulenou karieru. Stejna jako vetsina jeho dalsich pocinu ani Big Boss neohromuje nijak oslnivym scenarem, rezii ani hereckymi vykony, ale o to tu vubec nejde... Z nostalgie a hluboke ucty k legendarnimu mistrovi bojovych umeni davam za 4..(5.10.2007)

• - Bruce Lee byl před natočením filmu velká neznámá ohledně akčních filmů, a proto byl připraven James Tien jako pojistka, kdyby Bruce Lee film z jakéhokoli důvodu nezvládal. Stalo-li by se tak, posunuli by úlohu Jamese Tiena do hlavní role, zatímco Bruce Lee by byl upozaděn. (Caelos)

• - Film měl původně režírovat Ng Ga Seung, starý herec z období černobílých filmů. Podle všeho byl ale velmi nevrlý a pracovat pod ním bylo nepříjemné, proto byl vystřídán Lo Weiem. (Caelos)

• - Hudbu k filmu složili Joseph Koo a James Wong. V kantonské verzi z roku 1991 je nová hudba dílem Wang Fu-ling. (Caelos)