Velký šéf

Hong Kong, 1971, 100 min

Lo Wei

Ching-Chu Chan

Raymond Chow

"Velký šéf" je prvním filmem, který se více prosadil i mimo domovinu legendy Bruce Leeho. Na to, že je to "jenom" kung fu, je příběh vcelku obstojný. Cheng (Bruce Lee) se vrací domů z cest, aby zjistil, že poměry tu nejsou úplně dobré. Za vším hledej drogy. Ale ze začátku se zdá, že nebude muset porušit svůj slib, že už nebude nikdy bojovat. Jeho blízcí to zvládnou za něj. Jenže ona stejně nadejde chvíle, kdy bude muset udeřit. Tou chvílí je zmizení bratrance, s nímž měl dobrý vztah. Zdá se, že všechny stopy vedou k šéfovi firmy, kde je sám Cheng zaměstnán. Rybárna, kde je led napěchovaný drogami. Chengovi se podaří, že se stane něčím jako kápem, na kgterého právě boss spoléhá. Zaměstnanci milovaný se Cheng najednou stává zatracovaný, protože se s bossem spolčil. Ale Cheng nakonec pochopí a vydává se zpátky na správnou stranu dobra a vše zakončuje ve skvělém finálním souboji, který ještě nemá úroveň filmu "Drak přichází", ale stejně je to sakra dobré. Ten člověk měl neskutečnou fyzičku a neuvěřitelné schopnosti. Zároveň ale dokázal, že byl dobrým hercem, který neumí jen bojovat, ale zvládá komickou pózu, stejně jako tu vážnější. Hlavně za Bruce si film zaslouží nadprůměrné hodnocení. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/frost-vs-nixon-bos-vs-kung-fu-trocha.html(16.2.2013)

Príbeh je jednoduchý, ale boli už aj horšie vo filmoch podobného typu. Viac som bol sklamaný z toho, že tu Bruce nepredviedol viac zo svojho umenia. Mimo posledných 20 minút mal len jednu krátku bitku, aj keď chápem, že keby mal predtým ešte zo 3 takéto masakre, tak by už na ten záver žiadny záporák nezostal nažive. Tá posledná 20-minútovka to vylepšuje a poteší aj to, že nejde len o klasické kung-fu, ale vo veľkom sa používajú nože a iné ostré predmety, takže krvavých a aj dosť drsných scén je tu požehnane. 70%(26.11.2017)

Jo, tenkrát to byly filmy.. :-) a takové už asi nebudou. Klasika, kterou jsem si nemohl nepustit! Uvažoval jsem o čtyř, ale je to prostě klasika nezlobte se na mě. Světlá, červená krev, boje s dodanými zvuky praskajíciho igelitu, Bruce Lee se předvedl a hned jsem si ho oblíbil. Film je trošku přehnanější a drsnější..PS: u toho jak se vždycky rychle přiblížila kamera na Bruceho "drsný xicht" mě prostě rozesmálo, ale v dobrém s mrázem po zádech :-D(11.5.2012)

• Martin741

Kung fu mlatacky a la Bruce Lee ma vzdy dlhodobo obchadzali, ale raz ma nanestastie napadlo pozriet si tento film. Ponajprv musim vyslovit svoje nesympatie k doslova az katastrofalnej rezii. Herecke vykony mdle a nevyrazne, dejova linia akasi tu je, ale ani ta divaka nestrhne. Postavy su vykreslene prilis plocho, bez stipky nejakej vnutornej psychologie. Dalsi dovod, preco sa vyhybam /az na pana Chana/ cinskej kinematografii. Kopa 4 - a 5 - hviezdickovych hodnoteni je mimo reality. 30 %(25.1.2014)

唐山大兄 První celovečerní film Bruce Leeho v hlavní roli, kde má hned po startu zakázáno bojovat. O to víc vás napínají scény, kde si jeho kopy a pěsti situace žádá. Nakonec se dočkáme a Bruce zmastí celý autobus drsných chlápků v pestrobarevných tričkách. Že mají nože a řetězy sebou dělá celou scénu ještě víc spektakulárnější. Továrna na výrobu ledu a prostředí Thajska se neokouká a jediné co vždy na prvních třech Bruce Leeho filmech zamrzí je, že zde není jeho autentický hlas. Vyvažuje to, alespoň svými gesty a pohyby, které měl jako nikdo jiný před ním a nikdo jiný ani po něm. Čest jeho památce.(12.2.2017)

• - Při zabití thajské prostitutky, jíž hraje Malalene, je obrovská chyba ve střihu, vražda je podle záběrů logicky neproveditelná. (Caelos)

• - Ředitel ledárny, ač by si také zasloužil okusit pomstu Cheng Chao-ana, se z filmu vytratí, a není to nijak vysvětleno. Říká se, že musel odjet na jiné natáčení, a tak se sebral a odjel. (Caelos)

• - Postavu Ah Kuna hrál tehdy oblíbený komik Li Kun, který se při natáčení Velkého šéfa seznámil se svou budoucí ženou. Jednoho dne přišla na natáčení krásná Thajka, která chtěla podpis pana Li. Přivedli ji Bruce Lee, na což reagovala slovy: „Ne, toho ne, toho druhého Li.“ Když přišel Li Kun, zjistilo se, že chce podpis od něj. Později se vzali. K této příhodě se vztahuje ještě jedna zajímavost, Bruce Lee byl překvapen, že s ním natáčí další Li, do té doby je nikdo nepředstavil. (Caelos)