V temnotě

Shiver

Horor / Thriller

Španělsko, 2008, 91 min

• Jino

Za ty herecké výkony všech zúčastněných nemůžu dát víc než slabších 40%. Ostatní prvky patřící do hororového či thrillerového žánru byly lepší, což však v celkovém srovnání všeho neznamená, že se jedná o bůhvíjak dobrý film ... i když jsem byl místním hodnocením (69%) docela navnaděn, nakonec jsem odcházel zklamaný.(12.10.2010)

Dal som si povedať a na dosť spoilerujúci trailer som hodil oko až po vzhliadnutí filmu a dobre som spravil. Aj keď z naháňačiek po lese som v poslednom čase nejaký unavený, Španieli tohto roku ešte vyslovene nesklamali a les v pomerne dôležitej úlohe tejto hororovej detektívky neprekáža. Chcel by som samozrejme do niečoho ripnúť, ale pomaly niet do čoho, snáď len tá zhovädilosť na úplný záver, za ktorú by som hádam zlomil filmárom nejaký ten prst, je dôvodom, prečo nedávam úplne čistú štvorkolku, ale len takú zablatenú, s mastnými vlasmi bez prehadzovačky.(8.12.2008)

• fmash

Nečekaný vývoj začátku filmu a velmi slušná strašidelná historka, ve kterou se rozvinul, dostane ve své poslední třetině od scénáristy surovou ránu, ze které se už nestihne vzpamatovat. Už to je dostatečný spoiler, ve kterém nechci pokračovat, takže se omezím na konstatování, že méně je někdy více, a že jestliže scénárista už na začátku věděl, jak to dopadne (čímž si popravdě nejsem jistý), tak měl hrát o něco poctivější hru. Ze skoro jasné čtyřky to přeplácaný závěr shodil na lepší dvě. 2½.(23.4.2012)

Můžu říci, že jsem spokojen a začínám nacházet jistou oblibu ve španělských hororech, protože mě poslední dobou lepší horory neuspokojujou. Nápad zajímavý, atmosféra napívaná (zvlášť po nocích strávených v temném bytě) ... ale překvapení v podobě "praholčičky" se mohlo odtajnit až v závěru filmu + skvělá hudba při závěrečných titulkách :D co víc si přát ... jen pokulhával děj s videokamerou na způsob "BlairWitch", který mi nepřipadal zase tak skvělý . Ale i tak se nakonec odtajnilo to, co jsem právě potřeboval znát a vše do sebe rázem zapadlo. Ale přecejenom ten "top" to pro mě není.(11.1.2009)

Kdybych nedávno neviděla bratříčka tohohle povedeného horůrku Rec (podobnost rozuzlení zápletky je nepopiratelná), dala bych plný počet. Bohužel, ač je tento filmík tolik odlišný od hororových výtvorů, které nám poslední dobou servíruje Hollywood a atmosférou přímo překapává, proti Rec je to stále jen chudý příbuzný, a ještě k tomu mladší. Přesto je Shiver o mnoho stupňů výše, i co se týče originality, oproti těm teen slátaninám, kterým jsme v poslední době neustále vystavováni.(26.9.2009)