"Psanec Josey Wales" je první opravdický režisérský western Clinta Eastwooda ("Jezdce z širých plání" beru jako takovou Leoneovskou poctu). Definitivně se rozloučil se špageťárnama a vybral si pro western jiný kabát - špinavější, syrovější a hlubší. První polovina je syrová a špinavá jak zákon káže. Polovina druhá, ne že by byla špatná, je jen jiná. Objeví se starý indián, sqaw a z drsného bushwhackerského vyvražďováku se stává spíše road movie. Jak už to tak bývá, narazí na kolonu, přepadenou bandity, kde zachrání krásnou dívku (Sondře Locke to nikde nesluší víc, než tady) a starou bábu, která zřejmě měla být vtipným elementem, stal se z ní ovšem element rušivý (ale neobjevuje se zas až tolik). Všechno vylepšilo závěrečné realistické zúčtování a "Shaneovský" závěr. "Psanec Josey Wales" začal psát dějiny Eastwoodovského westernu (vrcholí "Nesmiřitelnými"), kterému k dokonalosti chybí především dějová vyváženost a převažuje místy křečovitý pokus o humor (babka). Film po celou dobu nenudí, i když celých 130 minut nejede na plný plyn. V každém případě stojí za pozornost a žádného fanouška westernů či Eastwoodovek by neměl zklamat. 80%.(27.7.2009)

Po delší době jsem zabrousil do westernového žánru a vybral jsem si z mého pohledu možná nejlepší Eastwoodův film od dob leonovek. Role Joseyho Walase je totiž pro Clinta přímo dělaná a myslím, že v jeho rozsáhle filmografii nenajdeme mnoho rolí, které by zahrál s tak grandiózní noblesou. Ozdobou filmu je kromě věčně plivajícího Eastwooda i příjemně odlehčený tón, takže to člověka prostě baví a sleduje to s úsměvem. Z hlediska příběhu je to typický western se vším všudy, takže i příznivci kovbojských přestřelek si přijdou na své. Za zmínku stojí velmi mladě vypadající Sondra Locke, pro kterou tento film znamenal průlom v její herecké kariéře a následně si s Eastwoodem zahrála ještě v několika filmech. Já osobně tento western řadím mezi vůbec ty nejlepší (a to jsem jich už viděl docela dost) a rád se k němu opakovaně vracím.(27.5.2012)

Přesně takhle mám Clinta rád. :) Ve westernech neexistujou rychlejší kolty, než má za pasem on. Po Leoneho majstrštichách je tohle podle mě asi nejzdařilejší western, jakej jsem viděl, no a kdo jinej by ho měl mít na starost, než samotnej velmistr v oboru. Chvílema to dost působilo jako taková road movie na koních a občas ty pasáže byly možná až moc dlouhý. Hold to tady nezachraňuje geniální Morriconeho hudba, a tak si toho člověk hned všimne. Když se ale začlo střílet, byla radost pohledět. Filmů s Eastwoodem se nejspíš nikdy nenabažim :)(9.6.2011)

V roku 1976 prisli dva westerny, ktore este ako tak stali za pozeranie : John Wayne so svojim Shootist /reziroval Don Siegel/ a pan Eastwood so Psancom. A ked si tak porovnam oba filmy, vychadza mi ovela lepsie Psanec Josey Wales. Na rozdiel od lahko nadpriemerneho Strelca s Wayne-om tu vidim skusenu rezisersku ruku, kvalitny pribeh /zivot s rodinou, vypalenie domu a zavrazdenie rodiny a naslednu pomstu/ a mimoriadne slusny scenar. Aj ked Western uz roku 1976 pomaly ale isto vymieral, pan Eastwood /pred aj za kamerou/ dokazal natocit viac nez slusnu kovbojku. A ked mam hlasovat medzi Wayne-ovym Strelcom a Eastwoodovym Psancom, vyberam si po zrelej uvahe jednoznacne Psanca. 86 %(19.3.2013)

Ze začátku poměrně netradiční western se s přibývající stopáží mění v naprosto čistou žánrovku.Z filmu je od začátku do konce cítit láska a úcta k žánru,kterému Clint očividně rozumí a má ho rád.Občas se sice kupí klišé a některé postavy jsou spíše šablony než plnohodnotní hrdinové,to ale vynahrazuje od začátku do konce stylový Josey a naprosto nepředvídatelný Fletcher v podání Johna Vernona.A rozhodně potěšil i Will Sampson jako komančský náčelník.Takže jako fanoušek žánru jsem spokojený,protože jsem zase jednou viděl poctivý žánrový kousek. 80 %(25.7.2010)

• - Při natáčení se Clint Eastwood seznámil se Sandrou Locke a zamiloval se do ní. Společně si pak zahráli i v několika dalších filmech. (SeanBean)

• - Eastwood se během natáčení pohádal s režisérem, který mu vyčítal, že se moc vměšuje do děje. Nakonec odstoupil a film zrežíroval sám Eastwood. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 120. (Zdroj: ČSFD.cz)