Sváteční oběd (festivalový název)

• Itálie

Pranzo di ferragosto

• slovenský

Sviatočný augustový obed

(festivalový název)

Mid-August Lunch

Itálie, 2008, 75 min

Ze začátku to byla hrozná nuda a pocity při sledování mi připomínaly nepříjemnou návštěvu a známých s kterými si nemám co říct, jenom tam blbě sedím a hledím co se děje okolo a přeju si být jinde. Postupně se, ale film rozjede a podmanivá hudba mě dostala až jsem z kina odcházel s velice příjemným pocitem. Ten film se mi líbil a určitě si ho někdy pustím znova!(28.4.2010)

Tak tohle je mistrovský kousek. A velmi odvážný - film ve kterém je věkový průměr hlavních protagonistů někde kolem 70 se jen tak nevidí. Milé, vtipné, hřejivé a propracované. Připočtěme tu italskou pohodu, sluníčko a vínečko. No a když si vezmu, že je to Gianniho režijní debut a při tom ještě dokáže tak brilantně hrát, vychází mi opravdu maximální hodnocení! ( 44. KVIFF )(17.7.2009)

Vínko, pečené rybky, nezbedné babičky, mozarella, kamoš-pobuda, letná pohoda. Je príjemné, keď sa objaví takmer šesťdesiatročný režisérsky debutant, a jeho posolstvo je pozitívne a zároveň nevtieravé a neslaboduché. Radostné vychutnávanie si starnutia so spoluprítomnými pocitmi životnej únavy, jemne zvyšovaného alkoholizmu a finančných obtiaží, spojenými s neustálou starostlivosťou o staručké babičky.(3.12.2008)

Už som bol síce o 4 ráno riadne ospalý, ale výber tohto filmu na ukončenie výbornej papučovej noci bol veľmi dobre načasovaný a prebudil ma síce za súhry s energeťákom ale aj to sa o takejto hodine počíta. Nejde o nanútenú kŕčovitú komédiu, ale skôr o neprerušovaný prúd pitia vína, napchávania sa Talianskými dobrotami a vysedávaním v malých obchodíkoch a uličkách Ríma mimo hlavné turistické centrá. To všetko podfarbujú 4 hyperaktívne babičky tyranizujúce svojho hostiteľa, slobodného muža s tendenciou k alkoholizmu.(6.12.2008)

[KVIFF 2009] Příjemná chytrá komedie o lidech, jejichž věkový průměr je přes 70 let. Obsahuje nenásilný humor, kterému se může zasmát každý a dobře se na to dívá, ale zase to není tak úžasný film, abych mu dal plné hodnocení. Gianni Di Gregorio si to napsal, zahrál a zrežíroval bravurně! Zážitek je o to zajímavější, že se jedná o jeho režijní prvotinu. A vzhledem k tomu, že film je o svátečním obědě a neustále se na plátně něco peče, vaří či smaží, je nejlépší si po projekci zajít na nějaké jídlo:) (pokud možno ne hranolky s kečupem)(4.7.2009)