O poklad Anežky české (TV pořad)

Soutěžní / Historický

Česko, 1993, 129x40 min

Jiří Drejnar

Marek Eben, Dana Hlaváčová, Markéta Hrubešová, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Miroslav Moravec, Bohumil Bezouška, Pavel Zedníček, Magdalena Reifová, Jiří Langmajer, Michal Suchánek, Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Lubomír Lipský st., Jan Kanyza, Vladislav Beneš, Kamila Špráchalová, Jan Čenský, Valérie Zawadská, Jan Hrušínský, Marek Vašut, Michal Pavlata, František Němec, Petr Vacek, Vladimír Škultéty, Otakar Brousek ml., Tatiana Vilhelmová, Lukáš Hlavica, Tereza Kostková, Václav Postránecký, Simona Postlerová, Klára Doležalová, Šárka Ullrichová, Petr Burian, Radek Škvor, Dagmar Teichmanová, Vilém Čok, Petr Nárožný, Jitka Smutná, Milena Steinmasslová, Viktor Fatka, Ladislav Cigánek, Radovan Lukavský, Hana Maciuchová, Jana Štěpánková, Jiřina Jirásková, Viktor Preiss, Josef Vinklář, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Sovák, Miloš Kopecký, Vladimír Ráž, Miroslav Vladyka, Jiří Krampol, Oldřich Vlach, Oldřich Vízner, Petr Kostka, Rudolf Hrušínský, Ladislav Mrkvička, Svatopluk Skopal, Otakar Brousek st., Petr Haničinec, Jiří Holý, Ljuba Krbová, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Jiří Štěpnička, Oldřich Navrátil, Veronika Freimanová, Ladislav Frej st., Ilja Racek, Eduard Cupák, Alois Švehlík, Taťjana Medvecká, Rudolf Jelínek, Bořivoj Navrátil, Radoslav Brzobohatý, Ladislav Trojan, Břetislav Slováček, Nina Divíšková, Zdena Hadrbolcová, Vlastimil Bedrna, Naďa Konvalinková, Zdeněk Řehoř, Ondřej Havelka, Stella Zázvorková, Vilma Cibulková, Miroslav Táborský, Mahulena Bočanová, Jan Šťastný, Václav Vydra nejml., Martin Dejdar, Jana Boušková, Jaroslav Satoranský, Jan Teplý st., Zuzana Stivínová, Carmen Mayerová, Julie Jurištová, Libuše Geprtová, Jana Synková, Ota Jirák, Věra Galatíková, Pavel Soukup, Jan Vlasák, Ivan Vyskočil, Blažena Holišová, Kateřina Macháčková, Jana Švandová, Miroslav Zounar, Růžena Merunková, Milena Dvorská, Barbora Kodetová, David Prachař, Jiří Zahajský, Dana Morávková, Karel Augusta, David Matásek, David Švehlík, Lucie Bártová-Zedníčková, Ladislav Lakomý, František Řehák, Erik Pardus, Pavel Trávníček, Veronika Gajerová, Tomáš Juřička, Saša Rašilov nejml., Václav Mareš, Michal Dlouhý, David Suchařípa, Dana Batulková, Vlasta Žehrová, Vítězslav Jandák, Svatopluk Matyáš, Sabina Králová, Ondřej Kepka, Ondřej Pavelka, Pavel Kříž, Václav Rašilov, Vendula Křížová, Miroslav Etzler, Barbora Munzarová, Daniel Rous, Václav Knop, Nela Boudová, Veronika Jeníková, Marek Taclík, Dana Syslová, Mojmír Maděrič, Miluše Šplechtová, Andrea Elsnerová, Leoš Suchařípa, Otto Rošetzký, Eva Čížkovská, Gabriela Wilhelmová, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Junák, Uršula Kluková, Jiří Knot, Soňa Dvořáková, Alfred Strejček, Antonín Molčík, Hana Vávrová-Heřmánková, Mário Kubec, Antonín Navrátil, Zdeněk Mahdal, Igor Bareš, Sabina Laurinová, Lumír Olšovský, Kateřina Kaira Hrachovcová, Marta Vančurová, Jiří Schwarz, Rostislav Kuba, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Pavel Nový, Klára Kovaříková, Vlastimil Zavřel, Jan Hartl, Jiří Hálek, Ladislav Kolář, Josef Dvořák, Jana Paulová, Tomáš Racek, Kryštof Hádek, Rozita Erbanová, Hana Igonda Ševčíková, Marcel Vašinka, Daniela Pokorná

Mirko Veselý

Kostýmy:

Elen Horská

Sledování opět po mnoha letech. Po pravdě, stárne to, ale je to jeden z mála opravdu povedených a inteligentních pořadů, které se tu za ta léta vyskytly a i po letech dokáže dobře pobavit. Dnes už na nic podobného nenarazím. Dobře moderované, zajímavé a vtipné. Dnes už by to tolik netáhlo, Češi už se přeci jen zajímají víc o svět než o tuzemské památky, ale já jako milovník historie bych nějaké zmodernizované pokračování klidně uvítal.(15.10.2015)

• HrochOch

V rámci pokrytectví mně vlastního, nestrpím sledovat pořad, v němž životní teoretici s opovržením frkají nad banalitou otázky typu "Ve kterém roce vyléčil Karel IV. svůj poslední hemeroid". S úžasem ale věřím, že na světě existují lidi, jejichž mozkové závity se v rámci daného tématu mají chuť alespoň vyskytovat..(8.3.2011)

Miloval jsem jako dítě hrady a zámky. A měl jsem rád (a dodnes mám) Marka Ebena, který se tyčí nad dnešními moderátory jako mohykán - asi proto ho do telky moc nedávají. Tenhle pořad jsem měl fakt moc rád. Samotná soutěž byla o ničem. Ale vše kolem jsem hltal. Jak moderátory, tak i prostředí, ve kterém se soutěž odehrávala. Dnes po letech musím hodnocení ubrat. Protože to, co by se tu mělo hodnotit, je soutěž samotná. A ty byla fakt dost trapná.(19.8.2012)

Neříkám, že je to soutěž napínavá nebo dokonce zábavná, ale to není ani její primární účel. Spíš je vystavěna tak, aby divákovi (ať už je to dějepisný nadšenec nebo naprostý analfabet v tomto oboru) naservírovala historii na stříbrém podnose. Navíc Marek Eben a výborné tématické scénky herců během soutěže jí povyšují ještě o stupínek výše.(15.2.2010)

• kingik

Inteligentní soutěže by to dneska, v přemíře těch méně inteligentních, měly těžké. Možná je tohle jedním z důvodů, proč už tuhle specifickou dějepisnou soutěž lze sledovat pouze z televizního archívu. A ne každý běžný televizní divák se zrovna hloubkově zajímá o naše dějiny a historii. Přesto se dějepisných znalců hlásilo do soutěže po pěknou řádku let více než dost a jejich vědomosti byly mnohdy hodné obdivu. Když někdo vyhrál, tak to bylo na základě znalostí a ne nějakých náhod a shod okolností. Po boku Marka Ebena sbírala první moderátorské zkušenosti dnešní "primácká" moderátorka Klára Doležalová, už zřejmě i tehdy v beznadějném balkánském obležení svého pozdějšího manžela, kterou později vystřídala o dvě třídy nevýraznější Klára Kovaříková. Na krásných hradech a zámcích se vystřídala početná squadra známých herců a hereček, kteří představovali české historické osobnosti v dobových scénkách, které zaváněly nevkusem. Nuda, poučení a skvělý moderátorský projev Marka Ebena za přítomnosti sličné asistenky, vytvořili soutěž, která se už do dnešní hektické doby svým pomalým a táhlým tempem příliš nehodí. Kdo se chce dozvědět něco z české historie, bude zřejmě k zaniklé soutěži přistupovat shovívavým přístupem. Mé hodnocení: 40%(2.5.2014)