O poklad Anežky české (TV pořad)

Soutěžní / Historický

Česko, 1993, 129x40 min

Jiří Drejnar

Marek Eben, Dana Hlaváčová, Markéta Hrubešová, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Miroslav Moravec, Bohumil Bezouška, Pavel Zedníček, Magdalena Reifová, Jiří Langmajer, Michal Suchánek, Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Lubomír Lipský st., Jan Kanyza, Vladislav Beneš, Kamila Špráchalová, Jan Čenský, Valérie Zawadská, Jan Hrušínský, Marek Vašut, Michal Pavlata, František Němec, Petr Vacek, Vladimír Škultéty, Otakar Brousek ml., Tatiana Vilhelmová, Lukáš Hlavica, Tereza Kostková, Václav Postránecký, Simona Postlerová, Klára Doležalová, Šárka Ullrichová, Petr Burian, Radek Škvor, Dagmar Teichmanová, Vilém Čok, Petr Nárožný, Jitka Smutná, Milena Steinmasslová, Viktor Fatka, Ladislav Cigánek, Radovan Lukavský, Hana Maciuchová, Jana Štěpánková, Jiřina Jirásková, Viktor Preiss, Josef Vinklář, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Sovák, Miloš Kopecký, Vladimír Ráž, Miroslav Vladyka, Jiří Krampol, Oldřich Vlach, Oldřich Vízner, Petr Kostka, Rudolf Hrušínský, Ladislav Mrkvička, Svatopluk Skopal, Otakar Brousek st., Petr Haničinec, Jiří Holý, Ljuba Krbová, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Jiří Štěpnička, Oldřich Navrátil, Veronika Freimanová, Ladislav Frej st., Ilja Racek, Eduard Cupák, Alois Švehlík, Taťjana Medvecká, Rudolf Jelínek, Bořivoj Navrátil, Radoslav Brzobohatý, Ladislav Trojan, Břetislav Slováček, Nina Divíšková, Zdena Hadrbolcová, Vlastimil Bedrna, Naďa Konvalinková, Zdeněk Řehoř, Ondřej Havelka, Stella Zázvorková, Vilma Cibulková, Miroslav Táborský, Mahulena Bočanová, Jan Šťastný, Václav Vydra nejml., Martin Dejdar, Jana Boušková, Jaroslav Satoranský, Jan Teplý st., Zuzana Stivínová, Carmen Mayerová, Julie Jurištová, Libuše Geprtová, Jana Synková, Ota Jirák, Věra Galatíková, Pavel Soukup, Jan Vlasák, Ivan Vyskočil, Blažena Holišová, Kateřina Macháčková, Jana Švandová, Miroslav Zounar, Růžena Merunková, Milena Dvorská, Barbora Kodetová, David Prachař, Jiří Zahajský, Dana Morávková, Karel Augusta, David Matásek, David Švehlík, Lucie Bártová-Zedníčková, Ladislav Lakomý, František Řehák, Erik Pardus, Pavel Trávníček, Veronika Gajerová, Tomáš Juřička, Saša Rašilov nejml., Václav Mareš, Michal Dlouhý, David Suchařípa, Dana Batulková, Vlasta Žehrová, Vítězslav Jandák, Svatopluk Matyáš, Sabina Králová, Ondřej Kepka, Ondřej Pavelka, Pavel Kříž, Václav Rašilov, Vendula Křížová, Miroslav Etzler, Barbora Munzarová, Daniel Rous, Václav Knop, Nela Boudová, Veronika Jeníková, Marek Taclík, Dana Syslová, Mojmír Maděrič, Miluše Šplechtová, Andrea Elsnerová, Leoš Suchařípa, Otto Rošetzký, Eva Čížkovská, Gabriela Wilhelmová, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Junák, Uršula Kluková, Jiří Knot, Soňa Dvořáková, Alfred Strejček, Antonín Molčík, Hana Vávrová-Heřmánková, Mário Kubec, Antonín Navrátil, Zdeněk Mahdal, Igor Bareš, Sabina Laurinová, Lumír Olšovský, Kateřina Kaira Hrachovcová, Marta Vančurová, Jiří Schwarz, Rostislav Kuba, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Pavel Nový, Klára Kovaříková, Vlastimil Zavřel, Jan Hartl, Jiří Hálek, Ladislav Kolář, Josef Dvořák, Jana Paulová, Tomáš Racek, Kryštof Hádek, Rozita Erbanová, Hana Igonda Ševčíková, Marcel Vašinka, Daniela Pokorná

Mirko Veselý

Kostýmy:

Elen Horská

Samotné soutěžení za moc nestálo (neatraktivní systém soutěže, mizivé výhry, vágní pravidla), ale v podstatě bylo jen přívěškem ke druhé části, kterou soutěž naopak plnila dokonale. Její nákladnost byla pro soutěž osudná, ale díky ní ji vlastně může plnit i dnes. Vždyť která ze soutěží neztratí příliš ze svého kouzla ani při reprízování.(28.11.2008)

• kingik

Inteligentní soutěže by to dneska, v přemíře těch méně inteligentních, měly těžké. Možná je tohle jedním z důvodů, proč už tuhle specifickou dějepisnou soutěž lze sledovat pouze z televizního archívu. A ne každý běžný televizní divák se zrovna hloubkově zajímá o naše dějiny a historii. Přesto se dějepisných znalců hlásilo do soutěže po pěknou řádku let více než dost a jejich vědomosti byly mnohdy hodné obdivu. Když někdo vyhrál, tak to bylo na základě znalostí a ne nějakých náhod a shod okolností. Po boku Marka Ebena sbírala první moderátorské zkušenosti dnešní "primácká" moderátorka Klára Doležalová, už zřejmě i tehdy v beznadějném balkánském obležení svého pozdějšího manžela, kterou později vystřídala o dvě třídy nevýraznější Klára Kovaříková. Na krásných hradech a zámcích se vystřídala početná squadra známých herců a hereček, kteří představovali české historické osobnosti v dobových scénkách, které zaváněly nevkusem. Nuda, poučení a skvělý moderátorský projev Marka Ebena za přítomnosti sličné asistenky, vytvořili soutěž, která se už do dnešní hektické doby svým pomalým a táhlým tempem příliš nehodí. Kdo se chce dozvědět něco z české historie, bude zřejmě k zaniklé soutěži přistupovat shovívavým přístupem. Mé hodnocení: 40%(2.5.2014)

• Hromino

Nudný soutěžní pořad. Protože asi nezbylo peněz na nové studio, leze štáb po všemožných historických památkách, kde se nasáčkují a hrají o to, kdo toho ví víc o historii. Marek Eben se ke všem soutěžícím chová nesmírně seriózně a zachází s nimi, jako by byli malí porcelánoví sloni, do toho ještě lezou slavné hvězdy, které se namaškarádují do naducaných obleků, a dělají před soutěžícími šašky, že se narodili tehdy a tehdy, zemřeli tehdy a tehdy, udělali to a to, válčili s tím a tím. Pochopím, že seriózní lidé a historici se v tomhle pořadu vyžívají, ale co ti ostatní? Jednu hvězdu dávám za dobrý nápad, druhou za zajímavosti o historických památkách. A to jsem ještě hodně nadhodnotil.(6.3.2009)

Velmi kultivovaný pořad, který se dá hodnotit nejen pro znalosti a neznalosti soutěžících a přístup moderátora, nýbrž také jak z hlediska hereckých výkonů, tak i historicky sehraných událostí, které působí velmi věrohodně! Vždyť zde účinkovala celá domácí herecká elita. Často jsem záviděl soutěžícím, že si projdou dějinami hradu a zámku v několika hodinách a musí si připadat jako při cestování časem. Kdyby takových soutěžních pořadů nabízela televize víc, asi bych na televizi koukal častěji, protože by tím pádem televize nebyla žroutem času, nýbrž pramenem moudrosti a opravdové kultury.(16.9.2010)

Marek Eben, mladičká Klára Doležalové a mistr prekéř, kteří nás spolu s hereckými hosty v dobových kostýmech provázeli českými památkami. Soutěž byla velice náročná a mnozí její účastníci mě překvapovali hlubokými znalostmi, stejně tak jako Marek Eben, který se musel naučit hodně historických fakt. Jako průvodce po památkách rozhodně hezčí, než trochu utahaná soutěž, ale rozhodně zábavný i poučný pořad. Škoda, že obdobný dnes již na obrazovkách nenajdeme.(16.2.2016)