O poklad Anežky České

(TV pořad)
Soutěžní / Historický
Česko, 1993, 129x40 min

Účinkují:

Marek Eben (moderátor), Klára Kovaříková, Klára Doležalová, Miroslav Fantyš, Luděk Munzar, Karel Augusta, Pavel Nový, Dana Morávková, Jiří Zahajský, Dana Hlaváčová, Markéta Hrubešová, Jan Přeučil, (více)

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní a zámecká sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. (Česká televize)

Hromino

Nudný soutěžní pořad. Protože asi nezbylo peněz na nové studio, leze štáb po všemožných historických památkách, kde se nasáčkují a hrají o to, kdo toho ví víc o historii. Marek Eben se ke všem soutěžícím chová nesmírně seriózně a zachází s nimi, jako by byli malí porcelánoví sloni, do toho ještě lezou slavné hvězdy, které se namaškarádují do naducaných obleků, a dělají před soutěžícími šašky, že se narodili tehdy a tehdy, zemřeli tehdy a tehdy, udělali to a to, válčili s tím a tím. Pochopím, že seriózní lidé a historici se v tomhle pořadu vyžívají, ale co ti ostatní? Jednu hvězdu dávám za dobrý nápad, druhou za zajímavosti o historických památkách. A to jsem ještě hodně nadhodnotil. ()

kingik

Inteligentní soutěže by to dneska, v přemíře těch méně inteligentních, měly těžké. Možná je tohle jedním z důvodů, proč už tuhle specifickou dějepisnou soutěž lze sledovat pouze z televizního archívu. A ne každý běžný televizní divák se zrovna hloubkově zajímá o naše dějiny a historii. Přesto se dějepisných znalců hlásilo do soutěže po pěknou řádku let více než dost a jejich vědomosti byly mnohdy hodné obdivu. Když někdo vyhrál, tak to bylo na základě znalostí a ne nějakých náhod a shod okolností. Po boku Marka Ebena sbírala první moderátorské zkušenosti dnešní "primácká" moderátorka Klára Doležalová, už zřejmě i tehdy v beznadějném balkánském obležení svého pozdějšího manžela, kterou později vystřídala o dvě třídy nevýraznější Klára Kovaříková. Na krásných hradech a zámcích se vystřídala početná squadra známých herců a hereček, kteří představovali české historické osobnosti v dobových scénkách, které zaváněly nevkusem. Nuda, poučení a skvělý moderátorský projev Marka Ebena za přítomnosti sličné asistenky, vytvořili soutěž, která se už do dnešní hektické doby svým pomalým a táhlým tempem příliš nehodí. Kdo se chce dozvědět něco z české historie, bude zřejmě k zaniklé soutěži přistupovat shovívavým přístupem. Mé hodnocení: 40% ()

berg.12

Samotné soutěžení za moc nestálo (neatraktivní systém soutěže, mizivé výhry, vágní pravidla), ale v podstatě bylo jen přívěškem ke druhé části, kterou soutěž naopak plnila dokonale. Její nákladnost byla pro soutěž osudná, ale díky ní ji vlastně může plnit i dnes. Vždyť která ze soutěží neztratí příliš ze svého kouzla ani při reprízování. ()

NinadeL

Poklad mezi všemi televizními pořady vůbec. Dialog "Ano, Kláro?" - "Jistě, Marku." je nezapomenutelný, stejně jako udílení stříbrných, hrané scénky předních českých herců a procházky po tvrzích, hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska. Bohužel, pozdější variace na téma pod názvem O korunu krále Karla byla výrazně slabší. Jediné, co zůstalo, je rekapitulace v cyklu střiháků To byl...?, což není mnoho. Škoda. ()