O poklad Anežky české (TV pořad)

Soutěžní / Historický

Česko, 1993, 129x40 min

Jiří Drejnar

Marek Eben, Dana Hlaváčová, Markéta Hrubešová, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Miroslav Moravec, Bohumil Bezouška, Pavel Zedníček, Magdalena Reifová, Jiří Langmajer, Michal Suchánek, Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Lubomír Lipský st., Jan Kanyza, Vladislav Beneš, Kamila Špráchalová, Jan Čenský, Valérie Zawadská, Jan Hrušínský, Marek Vašut, Michal Pavlata, František Němec, Petr Vacek, Vladimír Škultéty, Otakar Brousek ml., Tatiana Vilhelmová, Lukáš Hlavica, Tereza Kostková, Václav Postránecký, Simona Postlerová, Klára Doležalová, Šárka Ullrichová, Petr Burian, Radek Škvor, Dagmar Teichmanová, Vilém Čok, Petr Nárožný, Jitka Smutná, Milena Steinmasslová, Viktor Fatka, Ladislav Cigánek, Radovan Lukavský, Hana Maciuchová, Jana Štěpánková, Jiřina Jirásková, Viktor Preiss, Josef Vinklář, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Sovák, Miloš Kopecký, Vladimír Ráž, Miroslav Vladyka, Jiří Krampol, Oldřich Vlach, Oldřich Vízner, Petr Kostka, Rudolf Hrušínský, Ladislav Mrkvička, Svatopluk Skopal, Otakar Brousek st., Petr Haničinec, Jiří Holý, Ljuba Krbová, Martin Štěpánek, Petr Štěpánek, Jiří Štěpnička, Oldřich Navrátil, Veronika Freimanová, Ladislav Frej st., Ilja Racek, Eduard Cupák, Alois Švehlík, Taťjana Medvecká, Rudolf Jelínek, Bořivoj Navrátil, Radoslav Brzobohatý, Ladislav Trojan, Břetislav Slováček, Nina Divíšková, Zdena Hadrbolcová, Vlastimil Bedrna, Naďa Konvalinková, Zdeněk Řehoř, Ondřej Havelka, Stella Zázvorková, Vilma Cibulková, Miroslav Táborský, Mahulena Bočanová, Jan Šťastný, Václav Vydra nejml., Martin Dejdar, Jana Boušková, Jaroslav Satoranský, Jan Teplý st., Zuzana Stivínová, Carmen Mayerová, Julie Jurištová, Libuše Geprtová, Jana Synková, Ota Jirák, Věra Galatíková, Pavel Soukup, Jan Vlasák, Ivan Vyskočil, Blažena Holišová, Kateřina Macháčková, Jana Švandová, Miroslav Zounar, Růžena Merunková, Milena Dvorská, Barbora Kodetová, David Prachař, Jiří Zahajský, Dana Morávková, Karel Augusta, David Matásek, David Švehlík, Lucie Bártová-Zedníčková, Ladislav Lakomý, František Řehák, Erik Pardus, Pavel Trávníček, Veronika Gajerová, Tomáš Juřička, Saša Rašilov nejml., Václav Mareš, Michal Dlouhý, David Suchařípa, Dana Batulková, Vlasta Žehrová, Vítězslav Jandák, Svatopluk Matyáš, Sabina Králová, Ondřej Kepka, Ondřej Pavelka, Pavel Kříž, Václav Rašilov, Vendula Křížová, Miroslav Etzler, Barbora Munzarová, Daniel Rous, Václav Knop, Nela Boudová, Veronika Jeníková, Marek Taclík, Dana Syslová, Mojmír Maděrič, Miluše Šplechtová, Andrea Elsnerová, Leoš Suchařípa, Otto Rošetzký, Eva Čížkovská, Gabriela Wilhelmová, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Junák, Uršula Kluková, Jiří Knot, Soňa Dvořáková, Alfred Strejček, Antonín Molčík, Hana Vávrová-Heřmánková, Mário Kubec, Antonín Navrátil, Zdeněk Mahdal, Igor Bareš, Sabina Laurinová, Lumír Olšovský, Kateřina Kaira Hrachovcová, Marta Vančurová, Jiří Schwarz, Rostislav Kuba, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Pavel Nový, Klára Kovaříková, Vlastimil Zavřel, Jan Hartl, Jiří Hálek, Ladislav Kolář, Josef Dvořák, Jana Paulová, Tomáš Racek, Kryštof Hádek, Rozita Erbanová, Hana Igonda Ševčíková, Marcel Vašinka, Daniela Pokorná

Mirko Veselý

Kostýmy:

Elen Horská
  • -henry-

100% odradilo od české historie. Proti tomuto pořadu nastupující konkurenční Nova nemohla prohrát :) Ocenit se dá pouze bohulibý námět. UPDATE: Po letech Česká televize podobnou supernudu oprášila licencovaným (!) pořadem Kde domov můj. Kdyby si to aspoň vymyslela sama :D(13.5.2014)

O poklad Anežky České - soutěžní série s Markem Ebenem ukazující nám hrady a zámky naší vlasti mne celkem zaujala - nejen zajímavými místy, ale i osobitým projevem pana Ebena. Tento inteligentní pán se ukázal jako velice vtipný průvodce a jako doplněk má u sebe krásnou Kláru Doležalovou. Ani scénky sehrané v přepychových interiérech a exteriérech po letech nepůsobí hloupě. Technika a oblečení soutěžících po letech působí velice úsměvně. Pro tohle vše doporučuji před návštěvou nějakého z našich klenotů daný díl shlédnout.(4.9.2014)

Velmi kultivovaný pořad, který se dá hodnotit nejen pro znalosti a neznalosti soutěžících a přístup moderátora, nýbrž také jak z hlediska hereckých výkonů, tak i historicky sehraných událostí, které působí velmi věrohodně! Vždyť zde účinkovala celá domácí herecká elita. Často jsem záviděl soutěžícím, že si projdou dějinami hradu a zámku v několika hodinách a musí si připadat jako při cestování časem. Kdyby takových soutěžních pořadů nabízela televize víc, asi bych na televizi koukal častěji, protože by tím pádem televize nebyla žroutem času, nýbrž pramenem moudrosti a opravdové kultury.(16.9.2010)

Eben je takovej, že mi trvalo hodně dlouho, než mi řpestal vadit a pak ještě dýl, než-li jsem si ho oblíbil. Tento pořad má na tom velkou váhu. Soutěžení samo o sobě bylo nic moc, na druhou stranu po historické stránce je nadprůměrný a navíc vcelku zabavně provedený pořad. Takže mezi českými výtvory tenhle patří k těm lepším.(29.10.2009)

Neříkám, že je to soutěž napínavá nebo dokonce zábavná, ale to není ani její primární účel. Spíš je vystavěna tak, aby divákovi (ať už je to dějepisný nadšenec nebo naprostý analfabet v tomto oboru) naservírovala historii na stříbrém podnose. Navíc Marek Eben a výborné tématické scénky herců během soutěže jí povyšují ještě o stupínek výše.(15.2.2010)