Fang Shi Yu

Fong Sai Yuk

The Legend of Fong Sai-Yuk

Akční / Komedie

Hong Kong, 1993, 100 min

Pokud máte k dispozici pofiderní scénář, který postrádá seriózní úroveň a nezadá si moc s parodií, není nic elegantnějšího, než jej rovnou popupravit z neúmyslné komedie na úmyslnou. Filmu Fong Sai-Yuk nelze konstruktivně vytýkat stupiditu, byť je jí v některých momentech doslova nasycen, protože se jedná o lehkou bojovou komedii, bez vyšších ambicí. Bojové scény jsou zkrátka chytlavé a o to tady jde, bojují i ženy a to překvapivě dost a dobře. Občas se použijí i nějaká ta lana (ovšem v souboji pod verandou až moc), Jet Li vykouzlí i pár křečovitých úsměvů a hlavně, jako celek to nenudí. 7/10(22.5.2009)

• HAL

Existují i zábavné kung-fu komedie, ale The Legend k nim vážně nepatří. A stupidní zápletka je jen nejmenším z problémů - horší je že veškerý humor ve filmu je nesmírně tupý a trapný, takže se pak člověk nedokáže ubránit pošilhávání po tlačítku rychloposuvu kdykoli se ve filmu nikdo s nikým nemlátí. Bitky jsou na tom tedy o něco lépe, ale ani s nimi se žádný zázrak nekoná - choreografie běžných konktaktních soubojů je většinou fajn, ale její autor se s ní až příliš často vyžívá v bizarní originalitě která není ani zábavná, ani vtipná, takže dokonce i to sledování kopajícího (a věčně na drátech letájícího) Jet Li už je ke konci spíš otravné. 4/10(24.5.2011)

Corey Yuen je tak jako Woo-ping Yuen velkej machr přes akci a choreografii, čehož tu samozřejmě hodně využívá Jet Li nebo jestli chcete Corey Yuen ke svý parádní akci hojně využívá Jeta Liho a je to zase skvělá podívaná, ale háček je u příběhu, sice je fakt, že ani ostatní filmy s Jetem Li nemaj nějakej zajímavej příběh, jestli se teda vůbec dá říct, že nějakej maj, ale prostě to baví, kdežto tady to celý působí trošku nudně i přes docela slušnou řádku soubojů, což je celkem škoda, že příběh dokáže tak otupit, že ani ty souboje si pak člověk tolik neužije(7.7.2009)

Po půlce to jde do kytek. _____ DOPORUCENO ____ Na začátku se zo začlo pomalu zaplétat podobně jako u komedií http://www.csfd.cz/film/197364-sluha-dvou-panu/ a http://www.csfd.cz/film/5584-oscar/ . Další Kung Fu komedie http://www.csfd.cz/film/36483-daai-laap-mat-taam-008/ , http://www.csfd.cz/film/36498-royal-tramp-lu-ding-ji/ , http://www.csfd.cz/film/134187-kungfu-mela-kung-fu/ , http://www.csfd.cz/film/36509-flirting-scholar-tang-bohu-dian-qiuxiang/ . Jackie Chan "Moje kousky" http://video.google.com/videosearch?q=jackie+chan+my+stunts&emb=0 . Historie honkongských komedií http://www.yesasia.com/us/yumcha/hong-kong-comedies-laughing-into-success/0-0-0-arid.1-en/featured-article.html .(20.11.2009)

Je to dosť dobrý akčný film s Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má celkom dobrý príbeh o hrdinovi, ktorý kvôli súťaži dostane ženu, s ktorou sa má oženiť, ale nechtiac sa aj s rodinou dostane do nemilosti guvernéra kvôli podpore povstalcov. Celá prvá hodina je pohodová akčná komédia plná vtipnejších situácií a akčných scén, v ktorých nejde o nič dôležité a potom nastane zlom, film radikálne zvážnie a humor sa úplne vytratí. A táto časť je podstatne lepšia aj ked´ aj so zvyškom filmu som spokojný. Akčných scén tu nie je až tak veľa, ale kedže príbeh je na Jet Liho až moc prepracovaný, tak to neprekáža. Som s nimi spokojný, ale nevyrovnajú sa akcii z filmov ako Päsť legendy alebo Twin warriors. Najviac sa mi páčia súboje o ženu, kde sa nemôže spadnúť na zem a tak bojovníci behajú aj po hlavách divákov, všetka akcia z poslednej tretiny, ale zaujímavý je aj začiatok, kde sa skáče do piesku a podobne. A chválim tu aj zaujímavý nápad, pretože sa často nestáva, aby akčný hrdina bojoval bok po boku aj so svojou filmovou matkou, ktorá ho možno aj prekonáva. Síce pokračovanie sa mi páči o niečo viac, ale aj tento film ocení nielen Jet Liho fanúšik. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 72%.(2.8.2009)