Objektiv ČT24 (TV pořad)

• Československo

Objektiv

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1987, 28 min

Objektivně s Objektivem každou neděli už po dvacet let...To je něco..! Ač to zní skoro neuvěřitelně je to tak:-) Tento stále nesmírně populární publicisticko-zpravodajský pořad ze všech koutů naší modré planety má stále co nabídnout a říct. I když je poslední dobou stále míň a míň času ho pravidělně sledovat, tak mu i tak přeji vše "NEJ" a vesele vzhůru do další desítky...Podobné pořady: Toulavá kamera aj dnes už neexistující...(5.12.2008)

Tento pořad patří ke čtyřem nedělním dopoledním stálicím ČT, které si nenechám ujít i když cestovatelských pořadů různé kvality je více. Objektiv je sice TV klasika, ale raději mám Toulavku. Od dob „sedícího redaktora“ v sáčku Objektiv udělal velký pokrok. Také znělka driftuje časem. Jelikož jsem tradicionalista, změny mi docela vadí. Velmi by mne zajímalo, co tvůrce (kromě šance nechat vydělat spřátelené partě šalbařů) neustále pudí všechno měnit. Pochybuji, že diváci (zvláště ti přemýšliví) to žádají. Uvědomíme-li si, že je to vždy virtuální šalba (prázdná modrá hala se značkami, kde má redaktor pohybovat), dělá to na mne dojem blbnutí diváctva až podvodu. Co nám tvůrci předkládají? Předešlá znělka mne pokaždé až rozesmávala v momentě, kdy paní redaktorka makáním na panely pouštěla anonce na příspěvky. Vybavily se mi porevoluční zájezdy na západ, podívat se, jak to ten imperialista vede. Vzpomněl jsem si na zastávky na čerpacích stanicích, kde si zájezdy hromadně a zadarmiko ulevovaly. Zkoumali jsme, kterak aparaturu přinutit, aby spláchla. Řešením bylo máknout na kachlík, stejně jako paní redaktorka na zmíněné panely. Nejvíc se mi líbila znělka, kdy s objektivu (ejhle jak nápadité) vystupovala moje milovaná Barbora Šámalová o které se, ve speciálech z Technického musea, ani nezmínili. V další znělce objektiv pozbyl obalu a vzduchem létaly toliko jednotlivé čočky. Zajímalo by mne, kolik diváků poznalo, o co jde. Nejnovější znělka (mnoho glóbů či koulí) mi evokuje planetu Malého Prince (v horším případě pylová zrna či viry pod mikroskopem) a je podobná jiné znělce pořadu ČT (prostě když už ten SW máme, tak ať se zaplatí). Poznámka: z jedné koule trčí nějaký svalovec, který na diváka rozverně mává ohnutou paží, co by se při troše fantasie a nedůtklivosti nechalo pochopit jako nemravný posunek... Nevím, zda jste si všimli, že spolu s nasazením Anetty Kubalové nastala lítá, místy hnusná a bez mála xenofobní diskuse, zda Češi unesou slovenčinu Slovenské redaktorky. Mě tedy nevadí ani jedno a na paní Kubalovou vždy s potěšením popatřím.(25.1.2016)

Na tento pořad nedám dopustit. Sám jsem vášnivým cestovatelem a už mám toho procestováno opravdu hodně (tedy co se Evropy a Afriky týče), takže se vždy i rád podívám na reportáže z celého světa. Hlavně kvůli inspiraci a pak samozřejmě i ze zvědavosti, protože do některých exotických destinací se asi nikdy nepodívám. Tvůrci to mají pěkně zpracováno, ještě se mi nestalo, že bych si z toho nic „neodnesl“. Pokud můžu, snažím se nikdy nevynechat!(3.4.2018)

Nejen zábavou živ je člověk, občas i nějaké poučení je třeba. V minulosti i dnes je řada lidí ze zdravotních, věkových i finančních důvodů odkázaná na cestování po světě jen prostřednictvím televizní obrazovky. Tento velmi pestrý pořad je už pěknou řádku let mým nedělním dopoledním oknem do světa. V současnosti mu konkuruje řada dokumentárních pořadů, ale Objektiv si přesto zachoval dodnes svoji standardní kvalitu a přízeň diváků i mou.(20.4.2016)

Pořad, u kterého každé nedělní ráno už od útlého dětství rozlepuju oči a snídám celý svět kousek po kousku naservírovaný v úsporném elegantním provedení krátkých reportáží. Nejsem žádný velký kosmopolita, ale Objektiv jsem měla vždycky radši než Toulavku... Zaprděná ČR totiž svou úzkoprsostí působí na obrazovce proti všem vůním zbytku světa vždy tak trochu jako navoněná bída :) 5 hvězd s tím, že Objektiv tuhle tradici udrží a kakao u něj budou srkat i moje vnoučata!(26.6.2013)

• - Nejstarší pořad svého druhu s nepřerušenou tradicí. (Karlos80)

• - První pravidelný cestovatelský magazín v českých televizích. (Karlos80)

• - Vysílání: neděle dopoledne – 20 let si udržuje stálé nasazení. (Karlos80)