Objektiv (TV pořad)

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1987, 28 min

K Objektivu se dá říct zhruba totéž co o Toulavé kameře, s tím rozdílem, že zatímco Toulavka mě inspiruje k nějakýmu super výletu, po Objektivu jsem obvykle nasranej, kam že se to zase nepodívám. Obecně mě víc bavěj reportáže o městech, hradech a podobných tématech, naopak dost mimo mě jsou (a v Objektivu četné) etnografické reportáže - hadříky, tanečky a tradiční svatby, to ne. Celkově to pak napravěj reportáže o žrádle, který mě sice z obrazovky nijak nevzrušuje, ale moje milá mi pak vždycky něco z těch laskominek připraví a to už je něco sakra jinýho! Výslednej efekt je nakonec pozitivní - nepodívám se sice na Bali, do Patagonie nebo na Elbrus, ale báječně si nacpu bachor a otevřu kuželku Radegasta, takže těm nešťastnejm turistům s báglama na hřbetech a pavučinama v peněžence ve finále zas tak moc nezávidím:)(12.2.2015)

V době kdy jsem ještě neměl pas a internet se vytáčel po telefonní lince byl tohle naprosto úžasný pořad a jedna z mála možností, jak se podívat do světa. I dneska se na to občas kouknu, když mám volné nedělní dopoledne, ale trochu mi vadí že občas recyklují i ty 20 let staré reportáže točené snad ještě na VHS. Navíc organizace s ročním rozpočtem 6 miliard by snad mohla míň spoléhat na cizí zdroje a natočit víc vlastního materiálu.(4.1.2015)

Tento pořad patří ke čtyřem nedělním dopoledním stálicím ČT, které si nenechám ujít i když cestovatelských pořadů různé kvality je více. Objektiv je sice TV klasika, ale raději mám Toulavku. Od dob „sedícího redaktora“ v sáčku Objektiv udělal velký pokrok. Také znělka driftuje časem. Jelikož jsem tradicionalista, změny mi docela vadí. Velmi by mne zajímalo, co tvůrce (kromě šance nechat vydělat spřátelené partě šalbařů) neustále pudí všechno měnit. Pochybuji, že diváci (zvláště ti přemýšliví) to žádají. Uvědomíme-li si, že je to vždy virtuální šalba (prázdná modrá hala se značkami, kde má redaktor pohybovat), dělá to na mne dojem blbnutí diváctva až podvodu. Co nám tvůrci předkládají? Předešlá znělka mne pokaždé až rozesmávala v momentě, kdy paní redaktorka makáním na panely pouštěla anonce na příspěvky. Vybavily se mi porevoluční zájezdy na západ, podívat se, jak to ten imperialista vede. Vzpomněl jsem si na zastávky na čerpacích stanicích, kde si zájezdy hromadně a zadarmiko ulevovaly. Zkoumali jsme, kterak aparaturu přinutit, aby spláchla. Řešením bylo máknout na kachlík, stejně jako paní redaktorka na zmíněné panely. Nejvíc se mi líbila znělka, kdy s objektivu (ejhle jak nápadité) vystupovala moje milovaná Barbora Šámalová o které se, ve speciálech z Technického musea, ani nezmínili. V další znělce objektiv pozbyl obalu a vzduchem létaly toliko jednotlivé čočky. Zajímalo by mne, kolik diváků poznalo, o co jde. Nejnovější znělka (mnoho glóbů či koulí) mi evokuje planetu Malého Prince (v horším případě pylová zrna či viry pod mikroskopem) a je podobná jiné znělce pořadu ČT (prostě když už ten SW máme, tak ať se zaplatí). Poznámka: z jedné koule trčí nějaký svalovec, který na diváka rozverně mává ohnutou paží, co by se při troše fantasie a nedůtklivosti nechalo pochopit jako nemravný posunek... Nevím, zda jste si všimli, že spolu s nasazením Anetty Kubalové nastala lítá, místy hnusná a bez mála xenofobní diskuse, zda Češi unesou slovenčinu Slovenské redaktorky. Mě tedy nevadí ani jedno a na paní Kubalovou vždy s potěšením popatřím.(25.1.2016)

Na tento pořad nedám dopustit. Sám jsem vášnivým cestovatelem a už mám toho procestováno opravdu hodně (tedy co se Evropy a Afriky týče), takže se vždy i rád podívám na reportáže z celého světa. Hlavně kvůli inspiraci a pak samozřejmě i ze zvědavosti, protože do některých exotických destinací se asi nikdy nepodívám. Tvůrci to mají pěkně zpracováno, ještě se mi nestalo, že bych si z toho nic „neodnesl“. Pokud můžu, snažím se nikdy nevynechat!(3.4.2018)

Nejen zábavou živ je člověk, občas i nějaké poučení je třeba. V minulosti i dnes je řada lidí ze zdravotních, věkových i finančních důvodů odkázaná na cestování po světě jen prostřednictvím televizní obrazovky. Tento velmi pestrý pořad je už pěknou řádku let mým nedělním dopoledním oknem do světa. V současnosti mu konkuruje řada dokumentárních pořadů, ale Objektiv si přesto zachoval dodnes svoji standardní kvalitu a přízeň diváků i mou.(20.4.2016)

• - Vysílání: neděle dopoledne – 20 let si udržuje stálé nasazení. (Karlos80)

• - První pořad pravidelně využívající virtuální studio. (Karlos80)

• - Nejstarší pořad svého druhu s nepřerušenou tradicí. (Karlos80)