Veľký rešpekt

Big Respect

Komedie

Slovensko, 2008, 77 min

• mysiak

Čo povedať k tomuto filmu...je to jedna veľká hanba pre slovenský film...amaterizmus sršiaci z každej scény..rádoby "drsné" cool scény počastované vulgarizmami..akási Dáša Šarkózyová...syrovo podaná v tak trápnom obale, že človek si má chuť tresnúť hlavu o stôl...a proste Veľký Rešpekt sa podpísať pod tento film..lebo je tom sračka najväčšieho zrna...(24.1.2010)

Svieže a vtipné dielko budiace dojem nezávislosti, odviazanosti, ale i nekomerčnosti...s dávkou irónie a paradoxu....Akurát samotný príbeh niekedy budí dojem že je poskladaný s niekoľkých skečou....Mne sa to však celkovo páčilo a na scény ( úvodná: ja som kápo ty si kápo kto je viac.....a hádka matky s dcérou za intenzívneho vŕtania ) len tak skoro nezabudnem......(17.10.2009)

• baruss

Viktor Csudai, študent VŠMU, všestranne zameraný filmový tvorca má skúsenosti so slovenským filmom. Spolupracoval na niekoľkých projektoch PRIROZDENÁ SMRŤ (2003), ŠESŤ (2003), PORNOROMANTIK (2006). Jeho absolventská práca RUŽOVÝ PANTER (2006) zdieľa viacero motívov s jeho prvým celovečerným filmom VEĽKÝ REŠPEKT (2008). Je to komédia o lúzroch z bartislavskej mestej časti Petržalka. Postavy sú vykreslené ako prostí chalani teenegerského veku, možno o málo starší, ktorých vychovala ulica. Ponúka pohľad do rodinných vzťahov, neraz i rodinných problémov, do problémov dospievania, sídliskový boj a bytie a nebytie. Na ulici sa toho odohráva veľa a vždy je možnosť ísť bez povšimnutia ďalej či zastaviť sa a pomôcť. Takúto pomoc potrebuje okradnutý maďarský turista Zoltán, pri ktorom sa pozastavia dvaja petržalskí kamaráti Peťo s Mišom. Táto situácia privedie do životov všetkých niekoľko zvratov. K samotnej tvorbe filmu prinášam trochu kritický pohľad. Výprava: Dá sa povedať, že typickou slovenskou seriálovou výpravou je neuveriteľne lacná výprava. Tento film ju do veľkej miery kopíruje, možno sa prejavilo vo filme aj to, že na ňom nespolupracoval žiadny vedúci výpravy ale len scénorgaf, ktorým bol Erik Ivančík. Film viac kladie dôraz na obsahovú stránku ako na vizuálnu, práve vďaka rekvizitám a interiérom ostáva divák stále iba divákom a nie je vtiahnutý do déja filmu. Jednoducho povedané na tie nezariadné zmodernizované byty sa nedá pozerať. Herecké výkony: Vskutku, filmovým kotúčom netreba plýtvať, ale aj oko nejedného laika si všimne, že skúsenejší herci hrajú príliš ako herci a skôr as hodia do divadla, vôbec nevystupujú ako ľudia. Roman Pomajbo vo svojej minirole (ako on sám vtrdí, hral postatu starého morského vlka) predviedol svoj veľmi vysoký štandard. Ostatní herci mi osobne absolútne nekorešpondujú s rolami ktoré hrajú. Prezentujú dialógy alebo monológy bez toho aby vedeli čo hovoria. Ďalší tak trochu typický prvok seriálovej tvorby. Herci niesú zžití so svojimi postavami. Z mladých treba určite pochváliť Tomáša Hafnera, ktorý ako neherec zahral svoju rolu s veľkou ľahkosťou a prirodzenosťou. Strih: Režisér filmu Viktor Csudai študoval na VŠMU tvorbu a mohol by si teda dávať pozor aspoň na to aby mu nemyzli ľudia od záberu k záberu. Obyvateľom Petržalky, ale aj tým ktorí sa v nej ako tak orientujú pride určite naháňačka po Petržake veľmi nelogická. Ale účel svätí prostriedky. A opäť jedno seriálové klišé. Nič nehovoriaci prestrih na scenériu. V tomto prípade na scenériu Petržalky. Som síce z tohto mesta, ale takýto lacný strih mi vyslovene že vadí. Dialógy: Jednoduché divadelné rozhovory, priam chytanie za slovíčko. Opäť jedna z vecí, ktorú vyslovene nemám rád. Áno film svojou 77-minútovou dĺžkou ani nedáva príležitosť na rozvinutie, prirodzenejších dialágou. Jeniný problem je v tom, že takto sa normálny ľudia nerozprávajú. Dialógy sú hybnou silou tohto filmu. V nich sa dej najviac vyvýja. Celkovo je zápletka veľmi inšpiratívna a zaujímavá. Hudba: Nič pre starých a zatvrdlých rockerov. Bože chráň! rap!... ale dalo sa to počúvať. Poznámočky: Nájdu sa dve maličkosti na ktoré by som rád upozrnil. Cheď niekto vyrastá v ktorejkoľvek časti Petržalky, podobne ako ja, nosí už od útleho detstva v sebe jednu rečovú vadu. Petržalka zásadne nezmäkčuje predponu ne- (vyslov: ňe-). Niektorí herci, ale zrejme najčastejše Stano Staško, sa niekoľkokrát prebreptli. Ale toto určite nemôžeme dávať za vinu filmovým tvorcom, za toto môže školský system. Jedna z vecí, ktorá utvrdzuje, že film bol “postĺkaný” podobne ako lacná epizóda seriálu je gramatická chyba v titulkoch v čase keď sú prekladné maďarské aanglické pasáže. Zaujímavosti: možno by bolo adekvátnejšie nazvať ich chybyčkami.V úvodnej scéne rozchodu mladého páru zmizne jeden prechádzajúci sa popri Dunaji od záberu k záberu, ťažko povedať, či je to náhodný okoloidúci, alebo komparz. Zoltánov brat, ktorý je Maďar príde na aute so slovenskou poznávacou značkou. Režisér filmu nemá osobnú skúsenosť so životom v Petržalke a to rovnako ako aj nedostatok financií a to prejavuje najmä v celkovej atmosfére filmu. Ale napriek týmto faktom dokáže načrtnúť a aj prehĺbiť problematiku nášho sídliska. Obratne preskakuje od témy ku téme, nenápadne sa ich dotýka. Poukazuje aj na záležitosť vyrastania v neúplnej rodine. Ale veď kde na svete je život ľahký? Immer Wieder Engerau.(2.12.2008)

• imreo

Tých 77 minút mi pripadalo ako minimálne tri hodiny. Už začiatok zaváňal veľkým prúserom a šlo to len dolu vodou. Dej - ak vôbec nejaký bol? - úplne oničom, nezaujímavý, dlhé a úplne bezpredmetné dialógy tiež oničom, ale skoro každou scénou ma film len prekvapoval do akej hlbokej stupidity dokáže až zájsť. Maximálna strata času.(22.6.2011)

Veľký rešpekt si určite nezaslúži hodnotenia, akými ho tu väčšina častuje. Z úvodných titulkov je jasné, že ide o študentský film s minimálnymi finančnými nákladmi, na základe čoho by si mal divák ešte pred jeho začiatkom priamo úmerne upraviť svoje očakávania od filmu. Ak tak urobí, film ho môže iba milo prekvapiť. Veľký rešpekt je úsmevná sonda do života jedného zo slovenských sídlisk, ktorá sa nielenže nehrá na nič veľké, ale ničím veľkým byť ani nechce. Je to príjemný oddychový film, kde sa aj nad niektorými scénami a hláškami nenútene zasmejete, čo sa napríklad mne pri filmoch označovaných žánrom komédia často nestáva, keďže prvoplánový humor ma veľmi neberie. Čo sa týka nadbytku vulgarizmov, pokiaľ sú použité funkčne (čo vo Veľkom rešpekte bezpochyby sú), niet dôvodov na výčitky. Všetko čo slúži k lepšiemu vykresleniu reality, je plusom. Neviem si ani predstaviť film nakrútený z tohto prostredia bez použitia vulgarizmov, repliky postáv by zneli smiešne, umelo a najmä nereálne, čo by malo za následok, že by im aj tak nik neuveril. Herci hrajú podľa svojich možností, možno trochu amatérsky, ale určite nie zle. Ak už, určite by si kritiku zaslúžila skôr staršia a skúsenejšia generácia hercov na čele s Tatianou Kulíškovou, ktorá svoju postavu hrala s takým divadelným pátosom, až to pôsobilo komicky. Naopak, veľmi milo ma po hereckej stránke prekvapila Dáša Šarkózyová, jej postave som verila každé slovo. Čo sa týka dejovej línie, tá je síce jednoduchá, no dynamická. Vďaka rôznym situačným scénam sa pri filme nenudíte a 77 minút vám zbehne ani neviete ako. Moje výsledné hodnotenie je síce trochu nadnesené, pretože napriek všetkým pozitívam nie je Veľký rešpekt ničím svetoborným a má svoje muchy, ale takéto nízke hodnotenie si určite nezaslúži. A ešte jedno pozitívum: veľmi sympatické cyklické prepojenie úvodu a záveru. Odporúčam.(24.1.2010)

• - Film stál €10 000, z toho 11% prispela Vysoká škola múzických umení v Bratislave. (toi-toi)

• - Prípravné práce trvali režisérovi Viktorovi Csudaiovi dva roky. Samotné natáčanie potom trvalo iba 20 dní. (toi-toi)

• - Úvodnú pieseň k tomuto filmu napísal slovenský rapper DNA, člen skupiny Drvivá Menšina a taktiež legendárneho zoskupenia Názov Stavby. Pesnička sa volá "Naše mesto" a nachádza sa na jeho prvom sólo albume nazvanom "Lóve - penaze/laska". K pesničke bol natočený aj klip. (Lubkoko)