Veľký rešpekt

Big Respect

Komedie

Slovensko, 2008, 77 min

• jaco

Jedna hviezdička za slovenskú produkciu a že sa na to ako tak dalo pozerať. Inak... dej prakticky bez zápletky, až na pár výnimiek zlé herecké výkony (napr. skvelý Pomajbo alebo prekvapivo dobrá Šarkózyová), technicky - kamera, strih, zvuk - tiež dost mizerné. No ale zasmial som sa, aj keď z kina som odchádzal dosť zmätený. Ak toto je budúcnosť slovenského filmu...(5.4.2009)

Osobne si myslim ze nato kto v tom hral, za kolko to bolo spravene a ze ten film je tym cim je a na nic sa nehra, je to super. Treba si uvedomit ze to robili studenti, bez naroku na honorar a s minimom penazi a celkovo sa mi to paci, je to taky usmevny pohlad na tolko znamu Petrzalku a pseudo raperov.(26.1.2010)

Veľký rešpekt si určite nezaslúži hodnotenia, akými ho tu väčšina častuje. Z úvodných titulkov je jasné, že ide o študentský film s minimálnymi finančnými nákladmi, na základe čoho by si mal divák ešte pred jeho začiatkom priamo úmerne upraviť svoje očakávania od filmu. Ak tak urobí, film ho môže iba milo prekvapiť. Veľký rešpekt je úsmevná sonda do života jedného zo slovenských sídlisk, ktorá sa nielenže nehrá na nič veľké, ale ničím veľkým byť ani nechce. Je to príjemný oddychový film, kde sa aj nad niektorými scénami a hláškami nenútene zasmejete, čo sa napríklad mne pri filmoch označovaných žánrom komédia často nestáva, keďže prvoplánový humor ma veľmi neberie. Čo sa týka nadbytku vulgarizmov, pokiaľ sú použité funkčne (čo vo Veľkom rešpekte bezpochyby sú), niet dôvodov na výčitky. Všetko čo slúži k lepšiemu vykresleniu reality, je plusom. Neviem si ani predstaviť film nakrútený z tohto prostredia bez použitia vulgarizmov, repliky postáv by zneli smiešne, umelo a najmä nereálne, čo by malo za následok, že by im aj tak nik neuveril. Herci hrajú podľa svojich možností, možno trochu amatérsky, ale určite nie zle. Ak už, určite by si kritiku zaslúžila skôr staršia a skúsenejšia generácia hercov na čele s Tatianou Kulíškovou, ktorá svoju postavu hrala s takým divadelným pátosom, až to pôsobilo komicky. Naopak, veľmi milo ma po hereckej stránke prekvapila Dáša Šarkózyová, jej postave som verila každé slovo. Čo sa týka dejovej línie, tá je síce jednoduchá, no dynamická. Vďaka rôznym situačným scénam sa pri filme nenudíte a 77 minút vám zbehne ani neviete ako. Moje výsledné hodnotenie je síce trochu nadnesené, pretože napriek všetkým pozitívam nie je Veľký rešpekt ničím svetoborným a má svoje muchy, ale takéto nízke hodnotenie si určite nezaslúži. A ešte jedno pozitívum: veľmi sympatické cyklické prepojenie úvodu a záveru. Odporúčam.(24.1.2010)

• Zombiepod

Na prvý pohľad študentská amatérska práca, no na prekvapenie a porovnanie s ostatnými súčasnými slovenskými gýčmi, ktoré dokonca pchajú aj do kín, vcelku pozerateľná komédia. Ono to v podstate nemá ani hlavu ani pätu, len nejaké tie kamarátske romániky a prihlúple skeče z Petržalky s nehercami z ulice, na ktorých sa dá občas aj fajn zasmiať. Bohužial sa to celé rozvinie len v tupú zmes dialógov bez pointy s množstvom zbytočných vulgarizmov, no treba uznať že v národnom archíve máme aj omnoho horšie kusy.(19.8.2012)

respect! konecne som mal moznost zhliadnut film v auparku a na moje prekvapenie - nesklamal. nieje to sice najlepsi film mojho zivota, ani vyhliaky na oscara ho cakat nebudu, ale je to potencionalna "prva lastovicka" v uchadzani sa o priazen komercneho divaka. ako komedia funguje a podla pravidiel zanru je aj trochu nadnesena, stylizovana a miestami aj "nerealna" (priznajme si, aj Fantozzi je podla meritiek "reality" sprostost, ale je to komedia) filmu mozem vytknut niektore hluchsie miesta, kde straca gradaciu a tempo, dalo sa to vyriesit aj v strizni, nieco mohlo byt urobene uz v scenari - ale na druhu stranu, konecne film, v ktorom su dosledne ukoncene a dohrane vsetky motivy! pekna praca, klobuk dole, nabuduce to bude este lepsie. ad baruss: (pozor, spoilery!) - "nezariadene petrzalske byty" - hmm, turisti, ktori ste neboli v petrzalke, pozrite si film Velky respekt, taketo byty tu skutocne su.... oh, ma to svoju neprekonatelnu atmosferu. - "nelogicky strih nahanacky" - praveze je postrihana uplne standardne a dokonca celkom kvalitne, zohladnuje pravidla kondenzovania filmoveho utvaru, neukazuje co je zbytocne, ma spravny tempo-rytmus a nenudi. esteze pozname rozne stylisticke prostriedky a interpunkciu ako je napr. elipsa, metafora atd... a nemusime sledovat vo filme vsetko co sa odohra v realnom NUDNOM case. (koho to bavi, pozrite si Sleep od Andyho Warhola) - "miznuci ludia zo zaberu" - ano, skriptova chyba, vyskytne sa vo filme dvakrat, ale evidentne su prechadzajuci len nahodni okoloiduci, kotri ani nevedia, ze su vo filme :) niesu to komparzisti, ktorych si mozte vratit na znacku, takze v poho, niet co riesit, filomovemu deju to neprekaza - "auto zoltanovho brata": hmmm... spzet-ka "KLB" urcite nieje slovenska ;) ibaze by si si rad predstavoval slovensko zaplavene takymito spz-kami :)(17.3.2009)

• - Úvodnú pieseň k tomuto filmu napísal slovenský rapper DNA, člen skupiny Drvivá Menšina a taktiež legendárneho zoskupenia Názov Stavby. Pesnička sa volá "Naše mesto" a nachádza sa na jeho prvom sólo albume nazvanom "Lóve - penaze/laska". K pesničke bol natočený aj klip. (Lubkoko)

• - Prípravné práce trvali režisérovi Viktorovi Csudaiovi dva roky. Samotné natáčanie potom trvalo iba 20 dní. (toi-toi)

• - Film stál €10 000, z toho 11% prispela Vysoká škola múzických umení v Bratislave. (toi-toi)