Klášter Shaolin

Mladý Yuan aj zo svojím otcom žije ako otrok v krajine, kde vládne samozvaný krutovládca. V jeden deň je však jeho otec zavraždený pred jeho vlastnými očami. Yuanovi sa podarí utiecť a útočisko najde v shaolinskom chráme, kde sa ho ujmú mnísi. Yuan sa rozhodne stať mníchom, aby sa naučil kung fu. Avšak aj napriek tomu, že mnísi môžu svoje umenie použit len na obranu, a zabíjať majú striktne zakázané, Yuan neustále myslí na postu svojho otca. Námetom filmu je čínska ľudová legenda, ktorá hovorí o tom, ako shaolinský mnísi zachránili cisára dynastie Tang.

Denný zárobok Jeta Li v jeho debute bol 1 RMB (čínska mena) za deň. Film v kinách zarobil 10 miliónov RMB, keď jeden lístok stál od 0,1 do 0,75 RMB. (kitano)

genetique

Tak doplnenie si filmografie Jeta Li sa oplatilo. Toto je jeho prvý film, ktorý kedy natočil a mal vtedy len 16(!)rokov. A čo v ňom predvádza, je ozaj neskutočné. Jedni z najlepších bojových formácií, ktoré len nechápem, ako môže niekto natočiť. Šikmookí sú ozaj machri! Škoda, že príbeh a pointa opäť ako to býva zvykom dosť zaostáva. 80%. ()

sniper18

Je to priemerný akčný historický film, ktorý je debutom môjho obľúbenca Jet Liho. Má celkom dobrý príbeh o chlapcovi, ktorý ujde z otroctva a dostane sa do šaolinského kláštora, ale nie je moc dobre spracovaný a tak miestami nudí. Akcie nie je málo, má pomerne prepracovanú choreografiu a tak nie je zlá, ale o veľkej spokojnosti sa tiež hovoriť nedá. Lepšie súboje sú až v druhej polovici, kde ma najviac zaujala akcia na lúke, kde niekoľko študentov Šaolinu porazí skupinu vojakov alebo veľká finálna akcia. Viac ma zaujali skôr tréningové scény, hlavne Jet Liho wu shu počas ročných období, ale aj iné zaujímavé schopnosti bojovníkov. Jet Li tu bol ešte len šesťnástročný teenager a už bol mimoriadne schopný. Veľkú kritiku tu vyjadrujem všetkému, čo sa tu týka psa, ktorého Jet Li síce nechtiac, ale predsa zabije a potom si ho ešte aj upečie. To ma nahnevalo najviac zo všetkého, čo som kedy s Jet Lim videl. Tento film je dokonca prvým dielom trilógie a aj ked´ nie je zlá, ale v rámci Jet Liho filmografie je podľa mńa skôr zbytočná. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 53%. ()

kitano

Silno zmytologizovana cinska ludova legenda, a to az tak, ze nazov by mohol zniet "Rozpravka o tom, ako shaolinsky mnisi zachranili cisara". Nieje to vsak chyba. Je to taky ten staromodny velkofilm, ake ma v zlatom fonde hadam kazda krajina. Samozrejme, to na co sme v skutocnosti zvedavi su suboje. Fakt, ze vsetci "akcny" herci z tohto filmu boli skutocny majstri zo skol bojovych umeni, hovori za vela. Samozrejme v cele stoji mnohonasobny narodny sampion wushu, 16-rocny Jet-Li (vtedy este Li Lian Jie ). Ano suboje su dokonale. Prenadherna, baletna choreografia a neuverritelne rychle, rychlo na seba nadvezujuce pohyby. Proste bozarna. Tvorcovia si dali taktiez pracu s vyberom lokacii, kde sa odohravaju suboje, co taktiez pridava k celkovej estetike (za vsetky prenadherna treningova pasaz v zahrade, pocas ktorej sa menia rocne obdobia). Ona jednoduchost, ba az naivnost pribehu zrejme kazdemu nesadne. Ten film ale proste taky je, a aj to mu dodava velke caro. Ja som nanajvys spokojny. (9/10) ()

Lhurgoyf

Chieh Yuanovi (Jet Li) sa podarí utiecť zo spárov podllého generála, ktorý mu pri potyčke zabije otca. Vyčerpaného a nevládneho ho prichýlia mnísi v šaolinskom kláštore, kde ho postupne múdry majster zasvätí do tajov budhizmu, šaolinských pravidiel a umenia kung-fu. Chieh ale myslí len na jednu vec - na pomstu... Na tisíc krát omieľaný príbeh o krivde, tvrdom výcviku, a následnej pomste sme si už pri kung-fu filmoch zvykli, a samozrejme nám to vôbec nevadí. Na ne sa predsa pozeráme len kvôli jednomu - nádherným súbojom. A v Kláštore Šaolin si ich užijeme do sýtosti. Pomer kecačiek k súbojom je tak 1:5 v prospech akcie. A to akej! Bez použitia akýchkoľvek filmárskych trikov, čínski herci (teda majstri bojových umení) skutočne "valia" a predvádzajú vrchol svojich telesných schopností. Jet Li je vskutku výborný, vtipný a aj v tejto jeho prvotine predvádza, že i on je skutočným majstrom. PS: Úvodná a záverečná pesnička je ozaj chytlavá.. Šaolin lin lin, šaolin lin lin... tadadadadááá! ()

HAL

Propagační showreel shaolinského umění, který za ostatními známějšími filmy Jeta Li docela zaostává, obzvlášť co do akce - nejsilnější roky měl teprve před sebou. Humor tu nechybí, takový ten "mile čínský" humor, jako že hlavní hrdina hrdinně upeče a sní oblíbeného psa dívky svých snů a podobně, ale zajímavý příběh a jakákoli poetika absentují. Zajímavý je Klášter Shaolin jen velkým využitím opileckého stylu boje - Drunken Master Jackieho Chana ho pár let před tímto filmem dost proslavil, a tak sem ho nacpali snad ještě dvakrát tolik. 6/10 ()

Chrustyn

Mladičký Jet Li a řada slušných bitek. Na dnešní dobu už je to opravdu hodně směšné ale pro mě určitě snesitelnější než klasiky s Brucem Lee. ()

ScarPoul

Film, ktorý stavia na príbehu ktorý sa stal ale ide si svojou cestou. Nie je to žiadny film podľa skutočnej udalosti. Väčšina vecí tam má až výrazne romantický a idealistický podtón, ale to vôbec nevadí. Zhang totiž režiruje bezchybne. Mení lokácie, necháva bojovníkov nech vo svojich súbojoch vyniknú. Súboje sú nápadité a živelné. Využívajú sa v nich predmety a je tam kopec umelej krvi a hlavne je to celé dynamické. Príbeh prerodu mladíka túžiaceho po pomste na uvedomelého mnícha Shao Linu je vykreslený bezchybne v rámci vývoja postavy a všetko ostatné sú len bonusy. Či už technika opitej tyče alebo zabitie psa hlavným hrdinom, ktorého si následne aj zje. A čo na tom, že patrí kráske, ktorú má rád a ona má rada jeho. Všetko sa to nakoniec vyrieši. Pre mňa príjemné prekvapenie. Nepôsobí to vôbec staro a má to kopec skvelých momentov. K dokonalosti tomu ale chýba hútnejšia atmosféra. Tieto filmy ju ako keby postrádajú. To ale nemení nič na tom, že sa jedná o špičkový film v rámci žánru a ja sa veľmi teším na pokračovania. Mladý Jet Li zaujímavý. A posledná 30 minútová rezanica skvelá. Buddha odpusť nám! :) ()

Lacike

Klasicky kung-fu film o Shaolinkom klastore. Mladik sem prichadza kvôli treningu kung-fu, aby sa mohol pomstit za krivdu. V hlavnej ulohe debutoval mladucky Jet Li a uz vtedy ovplyval velkou charizmou. Jeho postava je dost energicka a cely cas zapasi medzi Shaolinskou mierumilovnou filozofiou a tuzbou po pomste. Velkou oporou mu je jeho majster bojovych umeni charizmaticky Hai Yu. Dianie v Shaolinskom klastore je vyplnene rôznymi zaujimavymi epizodkami. Sklamanim môze byt snad len absencia treningu nejakeho specifickeho chvatu. Bitiek je tu len priemerne mnozstvo a poriadne sa rozbehnu hlavne v druhej polovici filmu, ked sa to zacne mydlit hromadne. Vrcholom je spickove finale. Choreografia je spickova. Az na par prehnanych vyskokov typickych pre tu dobu sa tu nastastie nekonaju ziadne draty typicke pre neskorsiu Jetovu filmografiu. Slabinou bitiek je snad len take obycajne jednoduche nasnimanie, ktore poriadne nezvyrazni tvrdost uderov alebo jednotlive chvaty. Najväcsim minusom filmu je prehnana brutalita ohladom zvierat. Zaporaci zabijaju bez mihnutia oka male ovce a Jet tu ma komicku epizodku v ktorej prizabije psa a potom ho zje. Proste cinsky divny humor, ale mna to prilis nepotesilo. Nakoniec este pochvalim pekne lokacie, ktore nepôsobia hnusnym studiovym dojmom ako vela HK filmov z tej doby. Celkovo sa aj po rokoch jedna o kvalitne Shaolinske kung-fu, ktore sa oplati vidiet. 8/10. ()

corpsy

Z počiatku komédia, aj napriek dramatickému epilógu. Potom, klasicky po šaolinskom vyučovaní a hrdinovom zbrklom konaní, prichádza martial arts kopanec, ktorí osloví hlavne priaznivcov, ale rozhodne neurazí ani tých ostatných. ()

Tony.cs

Tento film není jen o Jetovi. Je tu spousta shaolinských borců a užijete si tu spoustu jejich osobních soubojů. Takže akce je tu požehnaně. Hlavního záporáka znám jako Bojovníka od Žluté řeky, a i tady dokazuje, že je v šermu opravdovým přeborníkem. K tomu jedna hezoučká číňanka a máme tu parádí kung-fu filmek. ()

cubajz

filmové zpracování čínské lidové legendy o pomstě mladého chlapce svinskému krutovládci dopadlo celkem dobře, ale přiznejme si, že o košatý příběh zas až tak nejde. Hlavním plusem jsou bezvadné souboje a obdivuhodné akrobatické kousky, prováděné starou "hereckou" školou kung-fu filmů v čele s mladičkým debutantem Jetem Li. ()

mortak

Jsou to sice jenom bitky a převádění rozličných stylů a zbraní provázané chatrným příběhem, ale ten první souboj hrdiny se zlosynem na opilecký způsob je opravdu excelentní. ()

majo25

Prvá rola mladučkého, iba 19-ročného Jet Liho. A pritom vyzerá, ako keby točil ten film dnes, stále rovnaký úsmev, stále toporné hranie a žiadna charizma. Akurát, že takto mladému to je možné odpustiť. Film pôsobí na mňa príliš komediálne, začiatok predsalen sľuboval väčšiu drámu i grády ako len neskoršie úteky pred prenasledovateľmi a často komická výčba za šaolinského mnícha. Mnísi jediaci upečeného psa - to sa dnes vo filme len tak neuvidí. Kung fu je solídne, choreograficky košaté, aj keď väčšinou neúčinné, zvolené len pre efekt. Dvadsaťkrát trepnutý palicou vstáva súper na nohy, aby schytal dvadsiaty prvý úder. Inak pekná kamera a zvolené lokácie. ()

Brain-D

Pro nadšence bojového sportu Wushu (kung-fu) je to trefa do černého a neměla by být vynechána. Pro mě jako nadšence všech bojových sportů je to nadprůměrný zážitek ))) ()

NoFiction

Jet-li jako 16-tiletý a hned jeho první film. Snímek bohužel značně zaostává za svými konkurenty. Film začíná nabývat obrátky, až je téměř u konce. ()

inutihar

Esenciální šaolinský film. Neuvěřitelné množství soubojů v naprosto úchvacujícím provedení, neustále hláškující buddhističtí mniši a asi každé klišé tohoto žánru, na které si je divák schopen vzpomenout. Akce, zábava, romance i smutek. Pro mě plný počet. ()