Prečo ľudia veria v Ježiša a nie napríklad v Osirisa, Mitrasa či Dionýza? Veď predsa všetky tieto uvádzané osoby z dávnych čias majú podobný životný príbeh, ako syn Boží. Všetci vzišli z panny, kráčali po vode, konali zázraky, liečili ľudí, počas poslednej večere konzumovali chlieb, boli ukrižovaní a následne vstali z mŕtvych po troch dňoch. Je Biblia knihou faktov, ktorá stála pri zrode kresťanstva? Alebo sú dané informácie v nej prezentované všetkým veriacim po celom svete, "tak trochu" skreslené. Pokiaľ je všetko to, čo sa v nej píše, pravda, ako je možné, že taká mierumilovná bytosť, akou je Boh, ktorý šíri lásku a pokoj, nedokáže tolerovať homosexuálov či neveriacich, ktorým sa po zrieknutí Ducha Svätého vyhráža peklom i zatratením? Sme vôbec pripravení prijať pravdu? Nájsť odpovede na tieto odvážne otázky je niekedy náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. (*CARNIFEX*)

Rex Mundi

Škoda, že Richard Dawkins je len v bonusoch na DVD... inak slušné spracovanie postavené na anketách, spočiatku ma odrádzalo vizuálne spracovanie, ale zvykla som si. Dobrý predchodca prípadne doplnenie k filmu Religulous. ()

*CARNIFEX*

Prečo ľudia veria v Ježiša a nie napríklad v Osirisa, Mitrasa či Dionýsa? Veď predsa všetky tieto uvádzané osoby z dávnych čias disponujú rovnakým životným príbehom ako viedol syn Boží. Všetci zišli z panny, kráčali po vode, konali zázraky, liečili ľudí, počas poslednej večere konzumovali chlieb, boli ukrižovaní a následne vstali z mŕtvych po troch dňoch. Je Biblia knihou faktov, ktorá stála pri zrode kresťanstva? Alebo sú dané informácie v nej, prezentované všetkým veriacim po celom svete, "tak trochu" skreslené. Pokiaľ je všetko čo sa v nej píše pravdou, ako je možné že tak mierumilovná bytosť akou je Boh, ktorý šíri lásku a pokoj, nedokáže tolerovať homosexuálov či neveriacich, ktorím sa po zrieknutí ducha svätého, vyhráža peklom i zatratením? Sme vôbec pripravený prijať pravdu? Nájsť odpovede na tieto odvážne otázky je niekedy náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. V prvom rade musím povedať, že samotný dokument sa mi pozdával najmä vďaka prvej polovici, ktorá vysvetľuje určite pasáže z biblie či vyňatých evanjelií. Keď sa začal uberať formou dialógov, strácal na kvalite. Na mnohé iné dokumenty o kresťanstve, sa síce tento nechytá, ale hodnotením na úrovni obyčajného priemeru by sa mu zrejme krivdilo. ()

Frajer42

Přišlo mi, že dokument vznikl snad pouze za účelem pomsty. Pomsty za to, že byl jeho tvůrce značnou část mládí nucen uzavřít přátelství s Ježíšem v jakési církevní škole. Informační hodnota je nevysoká. Dozvěděl jsem se snad jedinou, zato vydatnou novinku. Ježíš vám odpustí všechno s výjimkou toho, že se za žádnou cenu nesmíte zříct Ducha svatého. Třeba takovou zajímavost, či humor dokumentu rozhodně odpárat nelze. Opět je hlavním kamenem úrazu a sporu Bible. Kniha, při jejíž četbě je nezbytné znát historické souvislosti a obraz tehdejšího světa. Jinak postrádá smysl ji číst. Stejně, jako všemožné bajky, či pohádky je psána mýtopoetickým jazykem a na to se při četbě v žádném případě nesmí zapomínat. Brát cokoli napsaného v Bibli doslovně je největší chyba, jaké se čtenář může dopustit. V mnoha případech to může být dokonce nebezpečné, jak již nesčetněkrát předvedla historie. Celkově se mi dokument docela líbil. Jen trošku smrdí amatérismem a v mnoha ohledech mi přišel takový nedoladěný. Slabší 3 kousky. ()

Qualdezar

Z religionistického, nikoliv nutně věřícíhího pohledu, spíše tendenční a rétorická revolta, než odborný dokument, který vychází v některých případech z oprávněných postřehů, ale jen proto aby je překroutil, dezinterpretoval, nebo zmanipuloval. Závěry nevyvozuje, ale vybírá si pouze ty, kterým straní a ty který by rád viděl, přičemž mnohdy pomíjí ty, které jsou z odborného hlediska adekvátnější a více vypovídající. Což není nic než manipulace s laickým čtenářem nebo naprostá profesní nekompetence. Celková výpověd dokumentu je tedy úplně někde jinde, než co vyvozují současné studie odborníků na danou problematiku. Kvalitativně srovnatelné s některými popularně šokujícími new age výklady dané problematiky. ()

Doomer

Dobrý historický dokument, ukazuje že JK je jen taková podivná starší urban legend a rozhodně není žádná historická postava protože nikdo takový nikdy nežil, mnoho lidí dodnes věří anebo chce věřit báchorkám - což je tedy v 21století šokující. ()

Lukas0801

Tak narozdíl od některých si myslím, že nic není překrucováno ani dezintepretováno. Základní problém křesťanství je skutečně v tom, že nejsou žádné důkazy. A v moderním světě vnucovat někomu víru v "cosi" z důvodu, aby unikl zatracení? Nepřipadá vám to trošku zvrhlé?? Dokument pěkný, hezky šťourá do mezer v tomto mýtu. Mohlo to být lepší i horší. ()

throwaway odpad!

Jedno slovo: HRŮZA. HRŮZA JAK HROM. Další hloupost, kterou se satan snaží oklamat lidi, a to nezmiňuji popírání historických faktů a jejich zkreslování. Odpad. Lituji každého člověka, který se na tenhle zvrhlý "dokument" podíval. ()