Vesmírní kovbojové

Vesmírni kovboji

Space Cowboys

Dobrodružný / Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Austrálie, 2000, 130 min

Možná to je kýčovitá limonáda, ale zábavná. Neotřepané gagy fungují s dramatem ve vesmíru naprosto skvěle (podobně jako v Armageddonu). Herce netřeba rozebírat, všichni jsou schopní a podávají standardní výkon. Celé dobrodružství má spád a nikde se zbytečně nezdržuje. Určitě to nepatří mezi nejlepší Clintova díla, ale své kvality to má. Je tu naštěstí upuštěno od nezdravého patriotismu a film si nehraje na to, co není. Vytknul bych snad jen poněkud odbytý osud T. L. Jonese. Jednohubka na nudný večer. Nic víc, nic míň.(10.6.2012)

Rusku se porouchá družice. Protože základní plány byly ukradeny američanům, nezbývá NASA nic, než nalézt původního konstruktora daných planů, aby mohli družici opravit. Jenže za těch pár let, se z bývalého skoro-kosmonauta a jeho přátel stala jen parta staříků. Ale na svůj sen, dostat se do vesmíru nikdy nezapomněli... Clint Eastwood, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland a James Garner. Čtveřice podává výborné herecké výkony, a je vidět, že nejen u nás byl kosmonaut oblíbené "dětské" povolání. K tomu jim skvěle sekunduje James Cromwell v roli jakéhosi šéfa v NASA. Celkově první dvě třetiny filmu jsou velice zábavné (kontrola Donalda Sutherlanda u očního lékaře je dokonalá, stejně tak konfrontace "mladých" kosmonautů proti "staříkům"). Nečekejte žádné hluboké myšlenky, a skvěle se pobavíte...(18.6.2004)

Niekoľko starších kamarátov si namiesto posedenia pri pive nakrútilo oddychový film. Vákuum nie je cítiť iba vo vesmíre, ale aj v scenári s niekolkými klišé prvkami a dialógmi. Keďže je to oddychovka, tak sa to dá akceptovať. Od Eastwooda ale predsa len čakáme vždy niečo viac. Aj od ostatných hereckých veteránov, ktorí sa v ňom zišli. Hrajú síce dobre, ale chcelo to proste trochu lepší scenár.(29.7.2009)

Čas běží a já jen stárnu. Dobrodružný sci-fi snímek o čtyřech pilotech, kterým bylo v mládí odepřeno podívat se do vesmíru. Nyní je však vláda povolá zpět do akce, protože jen oni dokážou opravit starý, ruský satelit, který se nezadržitelně blíží k Zemi. V jeho nitru je ukryto veliké tajemství. Zajímavý snímek se spoustou skvělých hlášek, které trousí staří matadoři během výcviku. První polovina filmu je velmi vtipná, druhá - která se odehrává ve vesmíru - už je mnohem vážnější. Film jako celek se mi moc líbil a plné hodnocení si zaslouží. Oddychovka jako stvořená.(17.11.2009)

Scénář předvídatelný od první minuty, ladění konzervativní a plné klišé, ale na druhou stranu jde o solidní kus řemesla, které se dnes jen tak nevidí. Eastwood je král tam, kde jiní selhávají. Divákovi jsou postavy představovány pomalu, aby si k nim mohl vybudovat vztah. Funguje to především u Eastwooda, Jonese a Cromwella, ten zbytek týmu už spíše sekunduje.(9.6.2018)

• - Filmaři mohli natočit skutečné starty i přistání kosmických lodí, všechny scény v kosmickém prostoru se však natáčely s použitím miniaturních modelů. (ClintEastwood)

• - Mise ve filmu nese označení STS-200. V době natáčení filmu však byla zatím poslední misí raketoplánu mise STS-97 a vůbec poslední mise raketoplánu z roku 2011 nesla označení STS-135. Rovněž je smyšlené jméno raketoplánu, NASA nikdy nevlastnila stroj s jménem Daedalus. (Foxhound#1)

• - „Trochu zestárnete a chtějí po vás, abyste hrál o dvacet let mladší postavy, což je absurdní. Chtějí po vás, abyste hrál nějakého čtyřicátníka. Vy už ale čtyřicátníky hrát nechcete,“ svěřil se se svými pocity Clint Eastwood, který zde hraje jednoho z veteránů, kteří letí do kosmu opravit starý satelit. (ClintEastwood)