Vesmírní kovbojové

Vesmírni kovboji

Space Cowboys

Dobrodružný / Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Austrálie, 2000, 130 min

Katastrofické vesmírné snímky jsou velkou iluzí, protože v případě kosmického ohrožení planety by byla veškerá pozemská věda v koncích na rozdíl od té filmové a žádná záchranná mise by to nevyřešila. Proto tomuto tématu trocha humoru a sebeironie svědčí. Expedice starých leteckých bardů za splněním svého mladického snu je pro mne srdeční záležitostí. Mám ráda tento film od prvního shlédnutí, pro jeho nadsázku, vtipné dialogy, pohodovou atmosféru i dynamický děj, skvělé herecké obsazení a snový závěr. Clint Eastwood dokázal, že ani žánr komedie mu není cizí. Viděla jsem ho již několikrát a doufám, že ne naposledy. Za chvíli ho znovu dávají v televizi, tak spěchám, ať ho neprošvihnu.(2.6.2012)

Clint nezklamal a potěšil. Pohodovka, ve které nechyběla ani zábava, vtípky a legrácky, ani drama a napětí. Přechod od odlehčeného humoru a sebeparodie, ve které si čtverka starých pardálů ironicky utahuje ze sebe i žánrových schemat žánru, k vážnému dramatu, akci a emocím byl plynulý a nenásilný. Clint přitom občasným zážehem nadsázky udržoval nadhled první poloviny i v polovině druhé. K tomu skvělý Tommy Lee Jones, vtipné dialogy, vydařené triky, Clintova režie, která mi vyloženě sedla. Proště i po letech naprostá spokojenost.(4.10.2013)

Podle názvu by se dalo očekávat, že půjde o nějaké divoké sci-fi z budoucnosti, ale není to mu tak. Stejně tak není ani Země ohrožena nějakým meteoritem. Nejde ani o postapokalyptickou vizi světa. Tak co to tedy je? Výborný film, kde se parta bývalých astronautů chytí poslední příležitosti, která jim byla nabídnuta. Není ji možné odmítnout. Nehledejte ve filmu žádné poselství a ani návod jak přežít stáři, o tom totiž není.(30.10.2008)

• lekr

Zprvu to vypadalo že by to čtveřice dědoušů mohla mladejm astronautům pěkně natíř, lae příběh se pak vyklubal pouze v podívanou pro skalní Clintovy fanoušky, kteří prahli po tom Clinta zase vydět někde jinde. No joo, ale až do poloviny filmu se zdálo že o nic nejde, ptž když se ten satelit pokazí, tak se zas tak moc nestane. Ale pak přišel zvrat, což filmu aspoń u mě přilepšilo. Ale zas je poznat že vnitřekrakety je natáčen ve studiu a je ubohej a zas vesmír je tak dokonalej až sem měl dojem že hraju videohru. A ten konec, já teda nejsem žádnej matematik ,takže nemohu říct jestli je možná aby Jones doletěl na měsíc, ale fakt se mi to jevilo jako děsná blbost. navíc mi to přišlo jako taková kopie Armageddonu!!(10.6.2009)

• Kimon

Eastwood v tomto případě sjel svou obvyklou úrovní výběru scénáře hodně dolů. Ruský satelit je v problému, je neovladatelný a rudí si s ním neví rady. Ejhle, jsme tady my, abychom zachránili svět!! A stačí nám na to obyčejná parta správnejch důchodců. ...... Kdyby ten satelit byl americký, nebylo by to pro mě až tak nepřijatelné. Ale americké satelity jsou přece spolehlivé na rozdíl od jiných ....... (tři hvězdičky nedám, protože tříhvězdičkový film považuji za průměrný). PS.: zavání mi to agitkou ruských válečných filmů z padesátých let minulého století (ruský trpaslík je největší trpaslík na světě). :-))(14.8.2008)